www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Aféra Vyděrač: Tlustý si hru užil, Morava uvízl v síti

 

Vydírání ve sněmovně - ikona 3

Praha - Českem otřásá aféra "Vyděrač". Kauza, která ukázala, jaký prostor dává ke hře česká politika lidem zvoleným (jako jsou Tlustý a Morava), a dokonce i novinářům (v tomto případě reportérům Novy a Mf Dnes).

O co vlastně v aféře jde? O nastrčené fotografie, novináře-provokatéry a téma údajného vydírání politika politikem.

Připravili jsme pro vás přehledný průvodce, kde si můžete najít, jak celá kauza narostla do obludných rozměrů.

Akce Nova-Tlustý

Z výpovědí hlavních postav, které online deník Aktuálně.cz oslovil, se podařilo zrekonstruovat, jak se případ nyní už bývalého poslance ODS Jana Moravy zhruba odehrál.

Morava, na němž nyní ulpívá podezření, že chtěl využít vydírání k politickému prospěchu, se zapletl do promyšlené akce reportérů Novy, MfD a poslance ODS Vlastimila Tlustého.

Sám tvrdí, že se do hry připletl nechtě a jeho záměrem bylo odhalit nekalé praktiky. Nedělní pořad však ukázal, že nebyl jen obětí, svou "roli" hrál v reportáži aktivně.

Tlustý
Celý rozhovor čtěte zde:
Tlustý rozehrál vyděračskou kauzu. Sám jsem v šoku, tvrdí

Tlustý s hrou souhlasil

Na celé akci se letos v lednu domluvil poslanec Vlastimil Tlustý s reportérem Novy Jankem Kroupou. Tomu nabídl, že mu ukáže, jak se ve straně jedná s názorovými oponenty.

Ukázal novináři několik soukromých sms zpráv s premiérem, avšak nic skandálního. Pouze potvrdil zavedenou praxi "porcování medvěda", neboli posílání peněz ze státního rozpočtu při jeho sestavování na vhodné adresy.

Tlustý tak hovořil o závazku, který ODS nesplatila fotbalistovi Milanu Barošovi. Ač ten ochotně zapózoval na předvolebních billboardech strany, slíbených 10 milionů dotací Barošův projekt nezískal.

Trénink fotbalistů v Seefeldu - Milan Baroš
Čtěte o tom více:
ODS slíbila Barošovi dotaci za kampaň, tvrdí Tlustý

Tlustý pak Kroupovi nabídl, že natočí skrytou kamerou schůzku Tlustý-Topolánek a dokáže, že ho premiér vydírá. Ale schůzka se nikdy neodehrála.

Poslanec Vlastimil Tlustý
Čtěte více v profilu:
Tlustý: Jak se z bývalého ministra stal donašeč

Následovaly "kompromitující fotky" Tlustého s dívkou ve vířivce. Výsledně sestříhaná reportáž ukázala, že nápad na falešné materiály nadhodil Kroupa. Tlustému se zalíbil a aféru sehrál s evidentní chutí - nechal se vyfotografovat s najatou dívkou (jakoby in flagranti).

Ze sestříhané reportáže tudíž nevyplývá to, co v pátek prohlásil premiér Mirek Topolánek: A sice, že aféru navrhl a vymyslel Tlustý.

"Viděl jsem celý nesestříhaný záznam. Je na něm poslanec Tlustý, jak přichází za redaktorem Kroupou a nabízí mu své služby agenta provokatéra. Nabízí mu, aby využili jeho služeb a poškodili tak premiéra Topolánka."

Topolánek na sjezdu Strany zelených
Jak komentoval reportáž premiér? Čtěte zde:
Topolánek: Za vydíráním je Tlustý. Musí odejít

Na záběrech Novy je vidět, že rebelující poslanec ODS naopak krok za krokem naplňoval scénář reportéra Kroupy.

Borci se nechytli, zbyl mladík

Nova ve své reportáži opakuje, že chtěla proniknout do "špinavého zákulisí" české politiky, a proto vyrobila falešné fotky, a dokonce si naoko založila fiktivní detektivní firmu.

V neděli odvysílaný materiál však o údajném politickém podsvětí nepřinesl nic - kontroverzní premiérův poradce Marek Dalík či nejmenovaný "lobbista" o snímky neprojevili zájem.

Reportéři vybavení skrytou kamerou se tak - aniž by to bylo v reportáži srozumitelně vysvětleno - zaměřili na mladého politika ODS Moravu. Klíčem bylo jen mládí a potenciální nezkaženost devětadvacetiletého poslance.

Hlavní nejasnost: šéf klubu Tluchoř

Jak už deník Aktuálně.cz uvedl v pátek, Morava na schůzce s "detektivem" nastrčeným Novou projevil o fotky Tlustého zájem a obratem o nabídce informoval "lidi" Marka Dalíka a předsedy poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře.

Dalík vůbec nereflektoval. Tluchoř potvrdil, že s Moravou o fotografiích mluvil, ale neprojevil zájem. Později doplnil, že mladého poslance vyzval, ať si na "detektivy" vezme kontakt. V rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že z toho měl spíše legraci a nabádal mladého poslance, ať bere fotky s blondýnou ve vířivce, ale bez Tlustého.

Petr Tluchoř
Celý rozhovor s Tluchořem čtěte zde:
Já o ničem nevěděl, říká předseda poslanců ODS

Tak to však v nedělní reportáži nebylo. Na záznamu přichází na Moravův dotaz od Tluchoře odpověď: Jsou k mání jednotlivé kusy, nebo jen celek?

Morava už v pátek potvrdil, že Tluchořova odpověď navíc zněla: Vem si kontakt. "Nikdy více jsem však s Tluchořem o fotografiích nemluvil," dodal Morava.

Jan Morava
 
Čtěte více:
Vydíral poslance? Morava z ODS zvažuje odchod

Přichází Mf Dnes

Letos zjara se pak o fotografiích dozvěděla Mf Dnes. Morava ve svém vystoupení pro Aktuálně.cz řekl, že se o nich zmínil, když hovořil s její reportérkou, která sháněla informace k profilu o Vlastimilu Tlustém.

Fotogalerie

Noviny měly zájem - to Morava dokládá e-mailovou korespondencí s reportérkou Wanatowizcovou.

"Mf Dnes do toho vstoupila až ve chvíli, kdy jsme jim museli říct, že ty fotky, co jim dal Morava, jsou falešné," řekl Aktuálně.cz Martin Ondráček z Novy.

List se každopádně chopil aktivně příležitosti, a do scénáře zapadla další kostka: reportér MfD, jednající v souladu s Novou, si od Moravy vyzvedl falešné fotografie koupajícího se Tlustého.

Osudová chyba: Zubová na scénu

Soudě podle dlouhých záběrů opakovaných schůzek se Moravovi kompromitující "hra" Novy zalíbila. Na záběrech skryté kamery se opakovaně charakterizuje jako znalec politických obchodů s informacemi, a dokonce falešným detektivům slibuje další zakázky, pokud mu dají fotky Tlustého zadarmo a následně mu splní "drobnou zakázku".

Sám tak rozehrál nové dějství investigativní hry a s největší pravděpodobností tak zničil svou politickou kariéru.

Moravova zakázka v pátek vstoupila na scénu jako "pokus o vydírání rebelující poslankyně zelených Zubové".

Objednal si u detektivů, ať ho nafotí na letišti, jak vyzvedává známé, mezi nimi i dceru Zubové. Aktuálně.cz Morava následně vysvětloval, že si chtěl lidi, kteří fotky nabízeli, prověřit. Řekl jim tedy, že by potřeboval fotografie dcery poslankyně Zubové.

Naopak reportáž Novy je sestříhána tak, že vyvolává pocit, že Moravu někdo pověřil. Hovoří o stranickém úkolu a naznačuje, že by rebelující poslankyně měla být zpracována.

Faktem je, že pro tvrzení, že "poslanec Morava chtěl vydírat Zubovou" nebyl v nedělním pořadu odvysílán jediný přímý důkaz. Tvrzení o tom, že mladý politik hodlal reálně vydírat a poškodit matku přes záběry dcery, "dopovídává" na pozadí záběrů reportér Janek Kroupa.

Morava se hájí přiznáním, že si v případu vymýšlel, aby sám odhalil, kdo za fotografiemi Tlustého ve vaně stojí. "Pětadevadesát procent toho, co jsem říkal, byly lži," uvádí.

Proč zrovna před sjezdem?

Aféra Morava byla veřejně spuštěna v předvečer sjezdu Strany zelených, který rozhodoval o novém vedení strany - přičemž Olga Zubová patří k hlavním odpůrcům Martina Bursíka.

sjezd Strany zelených - Martin Bursík
Čtěte také:
Bursík v noci ovládl Zelené. Povede je se svými lidmi

Výsledek volby mohl osud vlády ovlivnit. Bursík totiž oznámil, že v případě neúspěchu na sjezdu nejspíš kabinet opustí.

Jaké vysvětlení k načasování reportáže podal Aktuálně.cz Martin Ondráček z Novy? "Je to kvůli tomu, že jsme museli získat konfrontace - s Janem Moravou, Olgou Zubovou a Mirkem Topolánkem," řekl. "Tím pádem se to muselo dostat ven," tvrdí.

Novinář Jaroslav Plesl z Lidových novin, které patří do stejného vydavatelského domu jako MF Dnes, pak v České televizi v debatě nad sjezdem Zelených řekl, že obě média urychlila zveřejnění kauzy proto, že se obávala o ztrátu exkluzivity.

ODS se distancovala. A dál?

Po drtivém Bursíkově vítězství na sjezdu Zelených se politické "dusno" přelilo zejména do nejsilnější vládní strany.

Nejprve předseda ODS Topolánek a pak grémium strany vyzvalo oba hlavní aktéry kauzy - Moravu a Tlustého - aby neprodleně složili mandát. Grémium se v prohlášení rovněž za poslance omluvilo veřejnosti a od praktik obou poslanců se distancovalo.

Pavel Bém na zastupitelstvu
Čtěte více:
ODS se veřejně omluvila za skandál svých poslanců
Kompletní prohlášení ODS - Čtěte ZDE

Poslanec Morava uposlechl.

Se slovy "byl jsem naivní" rezignoval v pondělí na svůj poslanecký mandát. Veřejnosti se omluvil, ale také dodal, že se nemá za co stydět a ve sněmovně odvedl velký kus práce. "Podlehl jsem provokaci, kterou bez jakékoli pochybnosti připravil Vlastimil Tlustý," přečetl ve své rezignační řeči Morava.

A vyzval nepřímo Tlustého, aby se pochlapil a rovněž složil mandát.

Jan Morava
Čtěte více:
Poslanec Morava končí v politice. Rezignoval
Dokument: Rezignační řeč poslance ODS Jana Moravy
 

Tlustý podobný krok odmítá.

"Za to, že jsem byl volavka, která čekala na devianta, aby byl spravedlivě potrestán?" ptal se emotivně Tlustý v neděli v diskusním pořadu ČT. "Pan předseda (Topolánek) lhal, když říkal, že já jsem iniciátor, pan předseda lhal, když říkal, že já jsem pozval redaktory, pan předseda lhal, když říkal, že já jsem obcházel, rozdával a nabízel, pan předseda lhal, když říkal, že já jsem někde pořizoval nějaké nahrávky."

Tlustý
Nepřehlédněte:
Tlustý důvod pro rezignaci nevidí 

Rozleptá aféra vládu?

Podpořila ho přitom například vlivná středočeská ODS, z níž stejně jako Morava pochází. Tito straníci míní, že motivy, kterými Tlustý svou roli v příběhu vysvětluje, jsou pochopitelné.

Poslanec Jan Schwippel
Čtěte také:
Má Tlustý odejít? ODS je po skandálu rozdělena

Po víkendu pak dva poslanci, kteří jsou k Tlustému dlouhodobě loajální a patří do jeho skupiny "rebelů", otevřeně řekli, že celá aféra může ohrozit existenci vlády.

Juraj Raninec a Jan Schwippel pohrozili, že vysloví Topolánkově vládě nedůvěru, pokud se kauza řádně nevyšetří.

Pro začátek požadují odchod Petra Tluchoře z čela poslaneckého klubu. Návrh chtějí přednést už v úterý odpoledne, kdy se poslanci ODS mimořádně sejdou.

"Petr Tluchoř o aféře věděl, přesto nic neudělal. Zítra budu navrhovat jeho odvolání. Pokud nebude odvolán, zvážím své další setrvání v klubu," pohrozil Raninec.

Poslanci Juraj Raninec a Jan Schwippel
Dále čtěte:
Aféra Vyděrač: Rebelové z ODS pohrozili pádem vlády

Rebelům hraje do karet fakt, že ČSSD Jiřího Paroubka oznámila, že kvůli aféře hodlá hned po volbách vyvolat hlasování o důvěře kabinetu.

Jiří Paroubek na mítinku v Ostravě
Nepřehlédněte:
ČSSD: Chceme hlasování o důvěře vládě. Po volbách

Nováček do parlamentu

Jasné zatím není ani to, kdo rezignujícího poslance Moravu nahradí. Prvním náhradníkem je v tuto chvíli náměstek ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, politik ODS Miroslav Jeník.

O tom, zda přijde do sněmovny, se však ještě definitivně nerozhodl a o poslanecké roli nechtěl mluvit.

Sněmovna.
Čtěte také:
Za Jana Moravu míří do sněmovny Nečasův muž

 

Připadá vám odškodné, které se v Česku vyplácí za zanedbanou lékařskou péči, dostatečné?

Ano (22)
 

Ne (20)
 

Newím (20)
 

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz