www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Zajímavosti

Palma-sebevrah z Madagaskaru

Věřili byste tomu? Po celá staletí,se schovával tento vzácný a nový druh palmy v hlubokých,nepřístupných džunglích Madagaskaru, kde se dal zahlédnout pouze z kabin letadel. Nikdo ji však nespatřil, až do nedávné doby, kdy byla objevena a zdokumentována britskými vědci, kteří tak tímto počinem obohatili už tak obrovskou škálu různých palem o nový kus. To nejzajímavější na ní však je fakt, že po dosáhnutí výšky cca 21 metrů a vykvetení, ztrácí veškerou sílu potřebnou na přežití a umírá. Rozhodně patří k jednomu z největších vědeckých zázraků poslední doby.

Tento zvláštní druh palmy byl skryt botanikům všech zemí po stovky, snad dokonce tisíce let v bažinách na ostrově Madagaskar ležícím východně od Afrických břehů. "Spolu s tím, že tato palma je úžasnou a neobvyklou vědeckou senzací, je to také fenomenální druh s velmi zvláštním cyklem života," dodal odborník na slovo vzatý, působící v Královských botanických zahradách v londýnském Kew, doktor John Dransfield.

Palma, dosahující výšky kolem 21 metrů, jenom jedenkrát za život vykvete tvoříc květy velmi bohaté na pyl sestavené do spirálovitých tvarů. Je to ráj pro opylovače z hmyzí říše, kterých se kolem této rostliny nepohybuje zrovna málo. Jakmile dokončí výkvět, je natolik vyčerpána ztrátou všech možných živin, že její organismus přestane fungovat a zkolabuje. Dosud však není známo, jak dlouho to palmě trvá než dosáhne stádia kvetení. Neřadí se rozhodně mezi žádné drobečky, rozpětí její koruny je cca 10 metrů a je vidět už z dálky, proto je velkou záhadou, proč ji přírodovědci objevili až nyní.

Doktor Dransfield ještě dodal:"Fakt, že jsme tuto palmu neobjevili již dříve, ikdyž je tak monstrózní, je opravdu neuvěřitelný." Nyní můžeme pouze přemýšlet nad tím, zda nám nezůstaly skryty ještě nějaké unikáty.

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz