www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Zajímavosti

O mlze

 

Letěl-li by někdo letadlem přes kanadskou provincii Quebec, v některých dnech by pak měl možnost pod sebou uvidět pohádkově krásnou krajinu. Mezi lesy ,které se táhnou až k horizontu se objevuje hustá mlha. Tato mlha často pokrývá řeku či nějaké jezero,jestliže je vzduch ,který nad hladinou proudí chladnější než voda. Tento vzduch se ohřeje a je schopen přijmout více vlhkosti. Nad vodou se utváří uzavřená mlhová lavice ,která ale není tak hustá. Tento styl mlhy se popisuje jako advekcni mlha. V pobřežních oblastech se to stává dosti často ,když v zimě teplý vlhký mořský vzduch dosáhne chladnější pevniny. Výskyt mlhy může souviset také se studenými mořskými proudy.

Na kanadském východě přináší například Labradoruv proud a proud svatého Lorence ledovou vodu do přímořských oblastí jižně od Neufundlandu. Tam se tato studená voda setká s teplejším Golfským proudem ,tak že se zde zvlášť často pak tvoří mlha.Ona často stěžuje práci bouřkami potrápeným neufundlantskym rybářům a stěžuje jim práci a to především v zimě ,když se tvoří jíní.
,,Údolím se táhne bílá mlha, která se na okraji rozpouští, vznáší se a rozšiřuje se". Takto popisuje francouzská spisovatelka Sidonie Colette fenomén ,který můžeme pozorovat všude na světě.
V zimě po ránu na venkově.Po opuštění domu použijeme cesty ,která vede ven z vesnice a již na jejím okraji začíná mlha. V lučinách zahaluje ovocné stromy a blíž k vodě topoly. Dole u potoka spolkne všechny kontury ,a když se člověk ohlédne vypadá vesnička strašidelně.
Při návratu z této procházky ,která vedla světem naplněným vatou , mlha na kraji vsi zmizela. Tam je trošku tepleji než v okolí a již tento mizivý rozdíl teplot postačí k tomu , aby bílé chuchvalce rozpustil. Nastane -li změna reliéfu nebo rostlin spolu s minimálním kolísáním teploty ,mlha tohoto typu se nikdy už sirokoplosne nerozšíří. Může se náhle objevit a stejně rychle zase zmizet. Nebezpečné je to především pro řidiče.

Mlha má ale také dobré stránky: chrání před mrazem.Jako deštník spouští to v noci ze země odpařené teplo zase zpět na zem a tím pádem paradoxně urči hranice samotnému ochlazení, ačkoli vlasne sama vznikla ochlazením. Tento teplotní ochranný efekt můžeme využít u ovocných plantáží či vinařských krajích, abychom ovoce uchránily před mrazem. Jednoduše se vyprodukuje mlha, rozpuštěním kouře přes porosty , v kterém pak má pára ze vzduchu možnost zkondensovat.

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz