www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Zajímavosti

Je možné přežívat pouze pitím piva?



Tato otázka hýbe pivními závity v každém mozku správného milovníka tohoto tekutého chleba národa našeho. Dožít život s pořádnými dávkami piva je snad snem každého z nich. Přežívat pouze na tomto zlatavém moku je krásná představa, avšak vyskytují se nám určitá "ale". Za jak dlouho by dospěla játra k cirhóze nebo jak dlouho by trvalo než by se dostavila smrt zapříčiněná právě cirhózou? To jsou asi největší problémy této věci. Otravu alkoholem je, myslím si, zbytečné řešit, protože chceme na pivu přežít a ne se pomocí něj o život připravit.

Už od dávných časů je pivo nedílnou složkou lidské potravy pro svou velice výživnou hodnotu, proto jej nazýváme jak "tekutý chléb". Například ve starověkém Egyptě bylo pivo právě kvůli této významné vlastnosti podáváno dělníkům jak část jejich mzdy. Dokonce i zhýčkané dvorní dámy anglické nepohrdly a nějakou tu rundu si daly a za vlády Jindřicha VII. byl v námořnictvu tohoto ostrovního království galon(4,5 l) piva nepostradatelná součást výživy posádek korábů.

Za pověst jakou pivo má, vděčí tomu,že je vyráběno ze sladového ječmene, který obsahuje velké množství různých vitamínů. I dnes, kdy jsou některé původní složky piva nahrazovány různými granuláty, se stačí podívat do tabulky výživných hodnot a uvidíme, že pouhý půllitr piva nám dodá více než 5% doporučené denní dávky hned několika vitamínů např.: B9, B6 nebo B2. Naopak další vitamíny jako A, C a D v něm chybí.

Ačkoliv by bylo mnoho dobrovolných zájemců z řad notorických pijáků na tento určitý experiment, který by dokazoval skutečnost, že na pivu se dá přežít, bylo by to neetické a přes byrokracii, která vládne světem by tato zkouška neprošla. Avšak jeden z našich předků, jistý John Clephane, doktor anglického námořnictva, se pokusil v období sedmileté války(1756-1763) tento výzkum zrealizovat. Jeho práce spočívala v klinické studii na posádkách 3 lodí vypravenách z Anglie do Ameriky. Loď Grampus byla vybavena velkou zásobou piva, které tvořilo jediný zdroj tekutin(dle mého názoru, loď snů). Zbývající 2 lodě, které Gampus doprovázely, měly zásoby pouze obyčejného pití. Plavba byla prodloužena neobvykle špatným počasím a po příjezdu do Ameriky Dr.Clephane hlásil,že na palubách doprovodných lodí Daedalus a Tortoise je 112 a 62 námořníků jejichž stav vyžadoval hospitalizaci. Naopak na "pivní" lodi Gampus jich bylo pouze 13, což je nevyvratitelný důkaz o výživnosti piva co se energie a vitamínů týče.

Musíme však podotknout, že denní dávka, která na jednoho námořníka čítala 8 piv, silně překračovala průměrnou spotřebu alkoholu. Můžeme jen tušit, v jakém stavu se nacházela jejich játra, která dostávla náležitě zabrat. Z toho vyplývá, že přežití na pivu, ač to leckterému z vás zní jako sen, nebude to pravé ořechové pro dlouhý život. Ovšem v dnešní době by se mohlo použít nealkoholické pivo. To už by za experiment stálo.

Jak dlouho se dá na pivu přežít? Tuhle otázku by bylo záhodno položit odborníkům na slovo vzatým, bavorským mnichům, kteří ve svých klášterech vyrábějí už po staletí piva bavorského typu(tmavý ležák). V té době však neplnilo pivo u mnichů úlohu komerční, ale bývávalo vařeno na přežití období půstu a skvěle zahnalo chuť na jídlo.

Zdroj: zajímabvosti.ezin.cz

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz