www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Volné články o hudbě

Moby

Richard Melville Hall se narodil v americkém městečku jménem Darien ve státě Connecticut. Pokud Vám jméno tohoto člověka nic neříká, snad alespoň znáte jeho DJskou přezdívku , která zní MOBY.

               Poté, co mu jako 16-ti měsíčnímu dítěti zahynul otec při autonehodě, žil malý Richard s matkou u jejich prarodiču.Od devíti let se chtěl stát zpěvákem a tak se snažil dostat do školního sboru, ale protože se dětí do sboru hlásil víc, neuspěl, ale díky podpoře své matky, která mu koupila piano a kytaru se po delším tréninku dostal alespoň do školní kapely.

            Rodné město opustil, když odešel na střední školu do Greenwiche, kde si v místním klubu pro mladistvé vyzkoušel poprvé vystupování jako DJ. Po letech strávených na škole mu kamarád nabídl, aby se s ním přestěhoval do New Yourku. Moby s návrhem kamaráda souhlasil a přestěhoval se tedy do velkého "Jablka".

  Bydlel v malém bytě  v zapadle new yourské čtvrti a na nájem si vydělával jako hip-hopový DJ v klubu Mars. V roce 1989 vystupoval v klubu MK už jako DJ hrající taneční hudbu, což mu vyneslo hraní ve slavných klubech Pepermint Leunge, Palladium a La Palace Debute. V dalším z klubu Tunnel In The City na přelomu 80a 90 let vystupuje nejen jako DJ, ale i jako hudební producent a cpe do lidí svou první skladbu, která se stala také jeho prvním hitem. Jmenovala se GO.

            V roce 1991 vychází u Labelu Instinct Records čtyř trackové Mobility EP, které obsahuje i hit GO, který se proslavil hlavně díky samplům z tehdy populárního serialu Twin Peak. Mobyho první dlouho hrající skladby jako Everithing Is Wrong, Eweritime You Touch Me a Intro The Blue vyšlo v roce 1995 a proslavylo Mobyho v Evropě a to hlavně díky DJům jako Laurent Garnier a peter Tong, kteří zařadily jeho skladby do svých setů ve Francii a Velké Británii.

Po úspěchu svého prvního alba šokuje většinu svých fanoušku novým albem Animal Rights z roku 1996, protože se v jeho nových skladbách objěvují dosud pro někoho netypické elektronické kytary, ale u kritiků vydobývá status hudebníka a ne jenom hudbu produkující DJe.

            Na další Mobyho albu si všichni musí počkat do roku 1999, ale čekání se vyplácí, protože melancholické hity jako Why Does My Heart Feel so BAd?, Honey a Natural Blues patří k tomu nejlepšímu co kdy v taneční hudbě vyšlo.

Jediné čím mohly Mobyho fanoušci zkracovat tříleté čekání na skladby z tohoto skvělého alba, byl u příležitosti uvedení nové bondovky Zítřek nikdy neumírá do kin v roce 1997 vydán nový remix slavné James Bodn Theme s názvem Moby's re-version. Ale vraťme se k albu Play a důvodu, proč je tohle album tak vyjmečné. Za prvé proto, že jsou na něm výborné skladby jako třeba Find My Baby nebo Porcelain, která byla Dynny Boylem použita do jeho filmu Pláž. Po světovém uvedení Pláže se z Mobyho stal mezinárodně uznávaná hudebníka jeho hudba, se třeba objevuje pod úvodními titulky k filmu   60 sekund s Nicholasem Cagem.

            Jestli si právě ťukáte na čelo a říkáte si, že na albu Play úvodní skladba není a že ten kdo píše tenhle článek  vůbec neví o čem píše, tak věřte, že jsem si to po filmu v kině mnou shlédnutém říkal taky. Háček je však v tom, že skladba Flower na albu Moby Play je , ale na druhém CD s názvem          B -sides, které se v Čechách prodávalo zvlášť a tím jsme se dostaly k dalšímu důvodu výjmečnosti tohoto alba. První CD obsahuje osmnáct skladeb a B-sides jedenáct a  právě první skladbou je Flower

            .I když v té době nebyla nouze o kvalitní taneční muziku, protože v období milénia vydaly skvělá alba Chemical Brothers,Fat Boy Slim a další, je Play vyjímčná nejen tím, že na něm je dobrá muzika, ale také tím, že mění názor široké veřejnosti na celou taneční scénu, Před tím to albem totiž většina lidí považovala dance music za něco undergroundového, ale to se po albu Play mění. Mobyho skladby , ale i skladby ostatních producentů se dostávají nejen do reklam, ale  i do rádii a televize.

Ale vraťme se zpět k článku o Richardovi M.Hall. ten po 11.září 2001 na tento datum mimochodem připadají jeho narozeniny a po smrti své matky, která zemřela na rakovinu, vydává v roce 2002 album 18 ,které odráží jeho duševní stav. Je proto mnohem melancholičtější než je předchozí tvorba, ale jsou ní přísliby s vyrovnáním se z životní situaci, kterého potkaly. Zatím poslední album Hotel nám přináší jiného Mobyho, ten se na něm vrací zpět ke kytarám jako třeba v Lift me UP, ale je i tím muzikantem na kterého jsme zvyklý po Play a 18ce.

V roce 2006 vydává rekapitulaci své tvorby na CD A DVD s názvem Go- Zhe Very best of Moby na kterém jsou shrnuty jeho největší hity ad Go přes Honey až k Dream About me. DVD také obsahuje 4 alternativní verze k vybraným hitům a 2 DVD s názvem GO. Film About Moby na kterém se dozvíte přímo od Richarda vše o jeho životě, musice a názor na celosvětový dopad války v Iráku atd.

            V letošním roce vyšlo album Lást night  přináší  staronového Mobyho, který sen ale nebojí riskovat do skladby Alice zařazuje hip-hopové vokály, které pro něj nejsou zrovna moc typické, ale to nemění nic na tom, že je moby i v součastnosti jedním z nejlepších a nejzajímavějších tenečních producentu posledních 25 let.

 

 

 

 

                                                                                              P eter V.

 

Kopírujte prosím s odkazem…

 

Žádné komentáře
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz