www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Pražští záchranáři: Nejhorší Silvestr za posledních pět let

 

Praha 1. ledna (ČTK) - Mohutné davy lidí, velkolepé koncerty a světelné show, někde ale i špatné počasí, rušení připravovaných oslav či hustá mlha provázely příchod roku 2007. Tradičně jedna z největších oslav se odehrála v New Yorku, kde se na přelomu starého a nového letopočtu shromáždil více než milion lidí.

V Berlíně slavily podle policie statisíce lidí; organizátoři mohutného ohňostroje v centru metropole jejich počet odhadli dokonce na více než milion. Podle agentury AFP množství lidí v ulicích připomínalo okamžiky z loňského mistrovství světa ve fotbale, které se konalo právě v Německu a v němž domácí tým v polovině roku získal bronzové medaile.

Světelná show u Braniborské brány trvala zhruba osm minut. Odpáleno bylo více než tisíc pestrobarevných raket. Na bezpečnost tam dohlíželo přibližně 1400 policistů a hasičů a 200 zdravotníků; žádné výraznější incidenty se podle dostupných informací neodehrály.

Poněkud zastřený příchod roku 2007 zažili lidé v Bratislavě. Slovenská metropole se totiž v noci ponořila do husté mlhy, která částečně zahalila i ohňostroj, který měl být jednou z hlavních atrakcí večera. Přesto světelná show a koncerty do centra Bratislavy přilákaly desítky tisíc Slováků a zahraničních turistů, mezi nimi i řadu Čechů.

"Nic v té mlze není vidět," ozývala se řada lidí na dunajském nábřeží, odkud chtěli pozorovat ohňostroj. Jiní si nicméně večer nenechali pokazit a připíjeli šampaňským či odpalovali světlice a petardy.

V centru Londýna stovky tisíc lidí odpočítávaly konec roku spolu s hodinami na slavném Big Benu, které přenášely zvukové aparatury rozmístěné podél řeky Temže. Příchod roku 2007 pak britská metropole přivítala desetiminutovým ohňostrojem, který byl podle starosty Kena Livingstona "dost silný a hlasitý, aby byl vidět nad celou metropolí".

Papež Benedikt XVI. se při bohoslužbě ve Vatikánu modlil za to, aby rok 2007 přinesl světu "mír, uspokojení a spravedlnost".

Francouzské oslavy Silvestra opět poznamenalo zapalování automobilů v některých městech. Podle policie, která zadržela více než 250 osob, hořelo v noci na Nový rok 313 automobilů. To je však méně než na přelomu roku 2005 a 2006, kdy pachatelé podpálili 425 automobilů. Nejvíce automobilů hořelo stejně jako loni ve Štrasburku a v jihofrancouzském departementu Bas-Rhin. Policie ovšem konstatovala, že věk silvestrovských žhářů klesá a že jsou mezi nimi někdy i dvanáctiletí.

V Rumunsku a Bulharsku, kde rok 2006 podle tamního času skončil o hodinu dříve než v Česku, lidé neslavili jen Nový rok, nýbrž i vstup svých zemí do Evropské unie. Stejně jako jinde i v metropolích těchto dvou balkánských zemí byly k vidění mohutné ohňostroje. "Vítejte v EU," řekl evropský komisař pro rozšíření Olli Rehn davu desítek tisíc lidí v centru Bukurešti.

Na některých místech Evropy ale oslavy hatila nepřízeň počasí. V severoirském Belfastu museli zrušit plánovaný koncert pod otevřeným nebem. Silný vítr a déšť donutil zrušit každoroční veselice ve skotském Glasgowě. V Belgii bylo odřeknuto kvůli počasí několik ohňostrojů.

Ve Spojených státech slavil více než milion lidí příchod nového roku na newyorském centrálním náměstí Times Square. Lidé sborově odpočítávali poslední vteřiny starého roku při tradičním silvestrovském spouštění křišťálové koule nedaleko místa, kde si v září 2001 atentáty pomocí unesených letadel vyžádaly na 3000 mrtvých.

Jakmile koule klesla, Amanda Bermudezová políbila svého novomanžela Angela, vojáka americké armády, který se nedávno vrátil z Iráku. Vzali se začátkem prosince a z Texasu přijeli do New Yorku na svatební cestu. "Moje novoroční předsevzetí je být dobrou manželkou a dobrou matkou," citovala agentura AP v reportáži mladou ženu, která se právě dozvěděla, že je gravidní. Také si přeje mír na Blízkém východě. "Příště se mi manžel nemusí vrátit," prohlásila Bermudezová.

V brazilském Rio de Janeiro střežilo bezpečnost téměř 21.000 policistů, mnozí z nich v chudých předměstích ovládaných gangy, aby zajistili bezpečnost turistů a těch, kdo přijeli slavit příchod nového roku na slavné pláži Copacabana.

V Sydney přihlížel ohňostrojům, které ozařovaly nebe nad nejznámější pamětihodností města Harbor Bridge, milion diváků. Na Filipínách, kde mnoho lidí věří tomu, že bujaré oslavy zažehnají zlo a neštěstí, policie pohrozila, že zatkne každého, kdo bude odpalovat příliš velké rachejtle. Přes její varování však bylo pyrotechnikou zraněno za posledních 14 dní 284 lidí. To je podle filipínského ministerstva zdravotnictví o čtvrtinu méně než lodi. Vláda každý rok vede tažení proti pyrotechnice, kterou Filipínci mají ve velké oblibě a je hluboce zakořeněnou součástí kultury.

Silvestrovské oslavy se díky časovému posunu nejprve rozproudily v Oceánii, Asii a Austrálii. Jako první oslavili příchod Nového roku na tichomořských ostrovech Kiribati, kde půlnoc nastala hodinu před středoevropským nedělním polednem.

 

Praha 1. ledna (ČTK) - Pražští záchranáři zažili nejhorší silvestrovskou noc za posledních pět let, řekl ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. Vyjeli k 273 případům, a zatížení záchranné služby tak odpovídalo čtyřnásobku až pětinásobku provozu v běžný všední den. Většina případů byla spojena s následky požívání alkoholu. Přestože byl počet výjezdů nadprůměrně vysoký, vesměs šlo o lehčí případy. Za celou noc záchranáři zaznamenali o 73 výjezdů více než loni ve stejnou dobu.

Kvůli manipulaci se zábavnou pyrotechnikou utrpěl závažnou popáleninu obličeje osmadvacetiletý muž. Téměř 50 osob bylo ošetřeno s drobnými úrazy na místě bez dalšího transportu. Lidský život si vyžádala pouze dopravní nehoda v Argentinské ulici, při níž zahynul chodec.

Středem pražských oslav se stalo Václavské náměstí, kam zavítalo podle policejních odhadů více než 10.000 lidí. V jeho horní části se odehrávala silvestrovská show televize Nova.

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz