www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Silvestr

Silvestrovské radovánky mohou skončit úrazem či požárem

<font color=green>Jak se chovat na Silvestra?</font>
Vánoce a Silvestr patří z pohledu Hasičského záchranného sboru ČR k spíše klidným obdobím. Přesto bychom si měli dávat pozor, aby nějaká nemilá příhoda zbytečně nenarušila pohodu vánočních svátků a oslavy konce roku. Aby nedošlo ke zbytečným újmám na zdraví či škodám na majetku, je tu několik rad a varování od hasičů.


V období přechodu roku vznikají požáry častěji než v období Vánoc. Silvestrovské veselí je již tradičně spojeno s používáním zábavní pyrotechniky, tedy nejrůznějších světlic, dělobuchů, petard či raket. Bohužel každý rok následky nesprávného používání zábavní pyrotechniky zaměstnávají hasiče a zdravotníky, zejména ve městech. Počet požárů způsobených zábavní pyrotechnikou v posledních letech naštěstí klesá.

Způsobené škody se však i nadále pohybují v řádech miliónů korun. Nejčastěji hořely travní porosty, kontejnery s odpady, okrasné keře nebo věci na balkonech. V poslední době dochází i k zapálení odstavených aut, každoročně se objevují případy vyhořelých bytů, do kterých vletěly zapálené světlice atd. Naštěstí se většinou jedná o menší, lokalizované požáry, které se v minulých letech obešly bez vážnějších zranění.

Vážná zranění často s trvalými následky naopak způsobuje každý rok neopatrná manipulace se zábavní pyrotechnikou. Největší nebezpečí pak představuje zejména ta podomácku vyráběná. Abyste zabránili případným zraněním či zbytečným škodám na majetku, je dobré dodržet při zacházení se zábavní pyrotechnikou několik zásad.

  • Nakupujte pouze tu zábavní pyrotechniku, která je uvedena legálně do oběhu: tedy především opatřena návodem výrobce v českém jazyce, který informuje jak tyto výrobky bezpečně používat a skladovat, aby nedošlo například k jejímu samovolnému zapálení. Tento návod by pak měl každý při odpalování pyrotechniky ve vlastním zájmu striktně dodržovat. Ve stáncích lze dle vyhlášky prodávat pouze tu nejméně nebezpečnou pyrotechniku nejnižší třídy. Pyrotechniku vyšších tříd lze prodávat jen v kamenných obchodech a pouze osobám starším 18 let, v případě nejvyšší třídy pak jen k tomu účelu kvalifikovaným osobám.

  • Zábavní pyrotechniku používejte tak, abyste neohrozili zdraví ani majetek svůj či někoho dalšího: s pyrotechnikou manipulujte zásadně na volném prostranství, aby nemohlo dojít např. k vniknutí světlice do oken či zapálení střechy. Obzvláště rizikové jsou pak prostory blízko zdravotnických či školských zařízení. Se zábavní pyrotechnikou se samozřejmě nesmí mířit do oken či dokonce na lidi.

  • Konec roku je spojen i s nadměrnou konzumací alkoholu, což v případě manipulace se zábavní pyrotechnikou představuje značné nebezpečí. To samé přirozeně platí i pro další omamné a psychotropní látky, jako např. drogy, léky atd. Obzvláště varovné jsou i pokusy některých lidí odpalovat pyrotechniku zasazenou do skleněné láhve. Snad ani není nutné zdůrazňovat, jaká neštěstí a vážná zranění mohou tyto experimenty způsobit.

  • Se zábavní pyrotechnikou by neměly nemanipulovat nezletilé děti bez dozoru dospělých. Pyrotechnika, zejména ta nebezpečnější, tedy musí být uskladněna mimo jejich dosah.

  • Dejte si pozor na mohutné zvukové efekty, které doprovázejí odpalování některých předmětů zábavní pyrotechniky. V případě nevhodného odpálení mohou poškodit sluch.

  • Pokud si chceme udělat radost něčím větším, např. ohňostrojem, je dobré mít na pamětii, že tak může učinit jen odborně způsobilá osoba. Svěřte tedy jejich realizaci odborníkům či si zajděte na ohňostroj pořádaný obcí. Nejvíce rizikovou skupinu představuje samozřejmě mládež, která s oblibou využívá příležitosti oslav konce roku a zábavní pyrotechnikou se baví v masovém měřítku. Ovšem i ti dříve narození se leckdy chovají nezodpovědně a posilněni alkoholem například s chutí odpalují velmi účinnou zábavní pyrotechniku vyšších tříd nebezpečnosti.
Posledni komentare
15.09.2022 09:56:38: No třeba v Německu zakázali zábavní prodávat zábavní pyrotechniku na silvestra. Kvůli kočičí ale i k...
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz