www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

 

Od 1. září začnou základní školy využívat pro vzdělávání žáků nové vzdělávací programy, umožňující k výuce individuálnější přístup.

Ředitelé škol rozhodují o přijímání žáků, což je správní řízení, a mají tedy přímý vztah ke státu. Ilustrační foto foto: ZŠ Dolákova

Ředitelé českých škol jsou zděšeni. Stejně jako politici budou již v červenci nuceni zveřejnit své majetkové poměry. Poslanci totiž tento týden přehlasovali Senát a schválili novelu zákona o střetu zájmů, který rozšiřuje okruh osob povinných každoročně předkládat majetková přiznání právě o ředitele škol. Týká se to šéfů škol základních, středních i mateřských. Celkem jich je v zemi 10 500.

Co budou muset ředitelé škol přiznávat

 • vlastnická nebo jiná věcná práva k nemovitostem včetně ceny
 • vlastnická práva k věcem movitým včetně způsobu nabytí, pokud v souhrnu za rok přesáhnou částku půl miliónu korun
 • cenné papíry, jejichž cena přesahuje v době nabytí 50 tisíc Kč
 • nesplacené finanční závazky nad 100 tisíc
Všechny tyto údaje musí přiznávat funkcionáři každoročně k 30. červnu a také v případě odchodu z funkce.

Ředitelé škol mají prostě smůlu v tom, že spadají do kategorie vedoucích zaměstnanců příspěvkových organizací zřizovaných státem či obcemi. Ti nakládají se státními penězi a rozhodují ve správním řízení, a proto musí ze zákona odhalovat své soukromí.

Nejde přitom o drobnosti. Zákon ukládá přiznávat nejen nově nabytý nemovitý majetek, ale také movitosti a dluhy.

Nelze se tak divit, že z novely zákona mají zamotanou hlavu nejen šéfové škol, ale ostře proti němu protestují odbory.

Vondrová: je to strašné

"Je to strašné a ty lidi to může poškodit,“ řekla Právu předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.

Dodala, že šéfové škol do zákona spadli zejména proto, že rozhodují o přijímání žáků, což je správní řízení, a mají tedy přímý vztah ke státu. Podle ní si při české povaze mohou lidé s řediteli kvůli zákonu vyřizovat své účty. Stačí třeba nepřijetí jejich dítěte do školy.

Zákon o střetu zájmů umožňuje každému zájemci nahlížet do registru majetkových přiznání. Stačí k tomu předložit osobní údaje a člověk může e-mailem získat přístupové heslo, které mu umožní dálkově přes internet prohlížet majetková přiznání. A nejen to.

Pokud by měl kdokoli pocit, že majetek dotyčné osoby neodpovídá jeho přiznání, může na to upozornit zřizovatelský úřad, např. radnici, která musí kvůli přiznáním zřídit registry.

Provinilci by pak v klasickém přestupkovém řízení hrozila až padesátitisícová pokuta. Anebo i třeba trestní stíhání. To pokud by se ukázalo, že jeho majetek neodpovídá legálním příjmům.

„Jsme zásadně proti tomu, aby se to vztahovalo na poslední učitelku mateřské školy,“ tvrdí v nadsázce Vondrová. Proto se chce obrátit na ministerstvo spravedlnosti, aby připravilo urychlenou změnu zákona.

Pozor na úplatky?

A ředitelé škol oslovení Právem jsou zákonem šokováni.

"Aby ředitelé škol přiznávali rok co rok majetkové přiznání, to se mi zdá jako naprostý nesmysl. Chápu z toho jediné, a to abych si dal pozor, aby mě třeba učitelé při přijímacím řízení nepodpláceli. Je to směšné,“ říká ředitel pražského Gymnázia Nad Alejí Jiří Benda.

V jeho kolegovi z pražského Gymnázia Jana Keplera Janu Růžičkovi vyvolal zákon zoufalý smích. "Vytvářejí se umělé problémy. Je to tak hluboký nesmysl, který už jsem dlouho neslyšel,“ uvedl. Za zbytečnou agendu pak zákon označil ředitel brněnské ZŠ Hercíkova Petr Halík.

Co na to prezident?

Zachránit ředitele škol od majetkových přiznání by přitom mohl ještě prezident, na jehož podpis zákon čeká. Pokud by se poslanci rozhodli přehlasovat i případné Klausovo veto, senátoři jsou prý ochotni připravit ústavní stížnost.

"Pokud se na nás ředitelé obrátí, podáme ústavní stížnost pro diskriminaci,“ potvrdil včera Právu šéf senátního ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera (ODS). Nejen jako senátor, ale také jako primátor Teplic považuje zahrnutí ředitelů do zákona doslova za blbost.

"Nejlepší by bylo celý zákon zrušit a napsat nějaký nový smysluplný zákon o střetu zájmů,“ tvrdí Kubera, i když připouští, že je to velmi složité, neboť téměř každý je v určitých situacích ve střetu zájmu a těžko lze všechno v zákoně popsat.

Spolu s dalším členem výboru Jaromírem Volným (ODS) Kubera upozornil, že se již začaly objevovat soukromé firmy, které chtějí na zákonu o střetu zájmů vydělat. „Je to dobrý byznys pro firmy nabízející příslušný software,“ tvrdí oba senátoři.

Koho se zákon týká

Zákon se týká poslanců, senátorů, členů vlády, komunálních politiků, šéfů vybraných státních úřadů, členů bankovní rady, vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, členů Rady pro rozhlasové a TV vysílání, vybraných policejních funkcionářů a nově šéfů příspěvkových organizací, kteří rozhodují ve správním řízení.

Ze zákona naopak nově vypadli státní soudci a státní zástupci.

 

Lidové pověry, které fungují!
 

Nevěříte už, že by vašim kožním problémům mohl pomoci krém za dva tisíce, když nepomohl ten za tisíc? Zkuste lidové triky, které se učili naši předkové z generace na generaci, a uvidíte, že někdy to jde i snadno!


Pivo pro lesklejší vlasy

Pokud neustále bojujete s tím, jak vykouzlit lesk na vašich vlasech, zkuste obyčejné pivo, kterým při mytí vlasů svou hřívu proplachujte. Výhod to má několik – žehlička vlasů vaše vlasy pěkně ničí a ubere jim tak padesát procent objemu. Speciální spreje pro lesk vlasů zase mohou vašim vlasům dodat spíše mastný než lesklý vzhled, pokud nejste v aplikaci zběhlá.

 

Bílý jogurt

Jestli vás první jarní sluníčko stačilo na dovolené nepříjemně spálit a to poslední, co s sebou máte, je zrovna Fenistil, zkuste obyčejný bílý jogurt. Hodí se i na ostatní typy podrážděné pokožky, kterou by měl zchladit a uklidnit.

 

Jahodové tvářičky

Máte-li přístup k neomezenému množství jahod, zkuste následující trik. Nakrájejte jahody na plátky a ty si pak položte na tváře. Po chvíli budete mít zaručenou permanentní růžovou tvářenku alespoň na několik dní. Vaše tváře totiž získají příjemně růžový odstín, který (pokud máte světlou pleť) vám dodá příjemně zdravý vzhled a vy se nebudete muset o make-up strachovat ani na koupališti.

 

Citrónové vlásky

Nevěříte chemickým barvám, ale přesto byste chtěla být blond? Zkuste obyčejný citron. Tak se totiž před lety »odbarvovaly« naše prababičky. Stačí smíchat vodu s citrónovou šťávou a nanést v menším množství na vlasy před tím, než se půjdete opalovat. Vaše vlasy se rychleji vyšisují a budou vypadat velice přirozeně.

 

Jemné nožky

Chcete-li mít pokožku na nohách jemnou jako modelky, zkuste recept, který dodnes používají mnohé Italky. Místo obyčejných krémů promašťujte své nohy olivovým olejem. Můžete si z něj udělat i jakousi »masku« na nohy – naneste ve větším množství, nechte vsáknout a zbytky pak utřete papírovým kapesníčkem.

 

Znáte další lidové triky pro lepší vzhled?

 

Automaty: život s blikající drogou

Zpočátku to může vypadat jako hra. Na konci může být finanční krize a rodinná tragédie. Proč ještě nejsou automaty zakázané?Protože přinášejí peníze. Ale za jakou cenu!? Opravdu si majitelé heren a podniků, kde jsou dostupné výherní automaty nejsou vědomi jejich zhoubných důsledků? Zkušenost ukázala, že na tomto obchodu s nadějí už ztroskotalo hodně rodin a životních příběhů. Během jediné chvíle se ztratí celá výplata, rodinné dědictví, půjčky od přátel a známých i reálná šance na splacení těchto dluhů.

 

Závislost na hazardních hrách je nepříjemný problém. Postihuje děti, mládež i dospělé, spíše muže než ženy. Ty, kteří propadli kouzlu blikající drogy, postupně přestanou zajímat jiné aktivity a odtrhují se od reálného světa. Cítí nezvladatelné puzení ke hře. Platí, že propadají závislosti daleko rychleji děti než dospělí.

 

Rizikovou skupinou jsou určitě lidé, kteří pracují v blízkosti automatů, například číšníci a barmani. Silná závislost může ale propuknout i u lidí, kteří ke hře přišli zcela náhodně. Ohroženi jsou tedy všichni. I děti, které jsou nepozorné a mají problém se koncentrovat, vydrží u automatu sedět celé hodiny.

 

Léčba

Problém se málokdy zvládne sám od sebe. Je třeba vyhledat odbornou pomoc, stejně jako u jiných druhů závislosti. Závislost na hře je opravdu kvalifikována jako nemoc. Léčba má několik stádií. Nejdříve je nutno si přiznat, že člověk onemocněl. Postupně se učí znovu získávat hodnotové měřítka a nové životní cíle. Časem ustává potřeba se k automatu vracet a zvyšuje se orientace na osobní život, řešení problémů a nacházení nových životních dimenzí. Obrovskou pomocí je podpora rodiny, nezatracování a zbavení se předsudků. Mnohdy pomůže i víra.

 

Jaká je prevence?

Jednou z cest je určitě zákaz automatů na místech, kde se pohybují děti a mladiství nebo zákaz automatů vůbec. V restauračních zařízeních se málokdy kontroluje věk hráčů, i když je hra dovolena až od 18 let. Dalším přístupem ze zkvalitnění činností ve volném čase mladých – kroužky, poznávání, učení se hrou a nabídka pomoci a individuálního řešení.      

Zdroj:Magazin.cz

 

STRACH Z LIDÍ – dokáže se životem »zamávat«!

Někdo se bojí pavouků, jiný výšek nebo třeba vody. S naprostou většinou fobií se dá ale normálně žít. Co ale dělat, jestliže se bojíte kontaktu s jinými lidmi?


Když máte strach nejen z šéfa, ale opotíte se, i když vám prodavačka v obchodě řekne o drobné, nebo když u vašich dveří zazvoní pošťák, máte velký problém! V dnešním hektickém světě, kde mají místo především jedinci s ostrými lokty, pro lidi se sociální fobií moc pochopení nenajdeme.

 

Sociální fobie – jak poznáte že »ji máte«?

Asi tak, vzpomeňte si, jak jste se cítila před maturitou, pracovním pohovorem nebo jinou důležitou zkouškou. Možná jste suverén, ale situace, kdy skutečně o něco jde, vyvolávají u mnoha lidí velmi nepříjemné příznaky, a to i fyzické jako jsou například: 

 • Třes rukou
 • Pocit nucení na močení nebo na stolici (citliví jedinci mohou trpět průjmem)
 • Rudnutí
 • Koktání
 • Nevíte, »co s rukama« – někdo žmoulá prsty, jiný si zapálí cigaretu, další si okusuje nehty…
 • Nevolnost, někdy pocity na omdlení
 • Pocení

 

 Když člověk zkoušku absolvuje, nepříjemné pocity přejdou. Funguje dál normálně. Lidé trpící sociální fobií, se ale z klidu dlouho těšit nemohou. Klidní, a to ještě jen relativně, jsou pouze doma mezi čtyřmi stěnami. Když mají vyrazit pro rohlíky, problém nastává už tehdy, potkají-li na chodbě sousedku. A pak to pokračuje – do obchodu letí se sklopenýma očima, vyhýbají se kontaktu z cizími osobami, koktají a červenají se, když mají v obchodě o něco říct, nebo zaplatit.

 

Je to takový podivín…

Okolím jsou lidé trpící sociální fobií vnímáni jako stydlíni nebo podivíni. Oni sami velmi trpí, často mají tendenci zvyšovat svou odvahu alkoholem. Ten zpočátku částečně strach odbourá, ale jedná se o začarovaný kruh. Dávky je totiž nutné neustále zvyšovat. Podobný účinek mají i anxiolytika – léky na snížení úzkosti.

 

Dá se strach z lidí léčit?

Ano, stejně jako většina ostatních fobií. Musíte ale navštívit ordinaci odborníka, sami to nezvládnete. Jaké jsou používané léčebné metody?

 

 • Kognitivně behaviorální psychoterapie – nejedná se o nic hrozného, i přes ten krkolomný název. Tato terapie je zaměřená na aktuální problém. Učí pacienta orientovat se v situacích, které strach spouštějí. Konstruktivně se pracuje na zmírnění, nebo dokonce odstranění příznaků. Nemocný se snaží nacvičit si a postupně osvojit postupy, kterými se bude řídit v kritických situacích.
 • Antidepresiva – někdo se nevyhne užívání antidepresiv. Jejich účinek nastupuje pozvolna a pozvolna se musí také vysazovat. Jedná se obvykle o léčbu dlouhodobou.
Podvedla jste ho! Má to ještě cenu?

Byla jste s jiným a teď nevíte, jaký vliv to na váš vztah bude mít? Zatloukat a zatloukat, nebo se přiznat a nést následky? Jednoznačné pravidlo pro všechny situace neexistuje. Máme ale pár rad, jak se správně rozhodnout.


Proboha! Co jsem to udělala?

Pokud se druhý den po šílené »pařbě« s kamarádkami probudíte s opicí a jen se mlátíte do hlavy a vzdycháte, co jste to udělala, pravděpodobně byste vaší nevěře neměla přičítat velký význam. Každý může udělat chybu, a pod vlivem alkoholu... A není žádný důvod, proč byste se s ní měla svému partnerovi svěřovat, obzvlášť pokud šlo o někoho neznámého, koho jste včera v baru potkala poprvé. V tomto případě ho vaše sdělené maximálně zabolí a vy jen ulevíte svému svědomí.

 

Jenomže pokud se jedná o nevěru sice ne přímo plánovanou, ale očekávanou (tedy s člověkem, o kterého delší dobu stojíte), měla byste se nad osudem vašeho vztahu zamyslet. Pokud jsme totiž zamilovaní a vztah neprochází žádnou krizí, většinou na jiného nemyslíme. Jenže jakmile jde vztah »do háje«, začínáme se poohlížet po jiných. V tom případě pak musíte hodně zvážit vaši situaci – proč stojíte o jiného, má ještě cenu vztah zachraňovat, nebo jde jen o jakousi formu protestu proti situaci, která se neřeší? Pak byste měla s partnerem promluvit a vysvětlit mu, co vám vadí, nebo naopak vztah ukončit. Někdy totiž nemůžeme najít k rozchodu odvahu, a tak podvědomě hledáme jinou záminku, jiného muže.

 

Identifikujte vaši situaci

Je váš vztah postaven na léty prověřené důvěře a lásce, nebo se jedná o krátkou záležitost? Podle toho byste se také měla řídit při dalším jednání. Pokud vás dotyčný nezaujal natolik, že ho již po třech týdnech podvedete (byť tomu nepřikláníte velkou váhu), pak byste se na tento vztah asi měla vykašlat. Jestliže jste ale na svém vztahu pracovala, podařilo se vám překonat již různé krize, možná byste měla zauvažovat, nakolik má pro vás dotyčná nevěra význam. Jste zamilovaná, nebo jde jen o sex? Pokud váš milostný život s partnerem již moc nefunguje, zkuste jej obnovit. Sex totiž není vždy všechno. Jestli si ale vaše srdce získal někdo jiný, měla byste být čestná a svému partnerovi se svěřit. Pak totiž žádný vztah nemá cenu.

Zdroj: Aktualně.cz

Pozor! Tlouštíkům hrozí problémy s erekcí!

Jedním z nejmocnějších nepřátel erekce není ani pokročilý věk, ani nevzhledná ženština, ale obezita! Milování s tlouštíkem není jednoduché, pakliže bude vůbec možné!


Alkohol, »cíga« a obezita – zabijáci sexu

Stará známá dvojka – alkohol a cigarety jsou sice občas příjemnými společníky, ale láskyplný a věrný vztah k nim nám dle odborníků přináší víc trápení než radosti. Tedy pokud zrovna nedáváte těmto libůstkám přednost před partnerskými hrátkami. Dalším problematickým kumpánem těchto dvou rafinovaných přítelíčků je obezita. Ta s sebou nese řadu zdravotních problémů, které mohou mnoha pánům, a potažmo i dámám, sexuální život dosti znesnadnit.

 

Cévy se zužují, erekci huntují

Problémy s nadváhou se samozřejmě netýkají jen pánů, nicméně právě oni mají tu nevýhodu, že jedním z možných důsledků obezity mohou být i poruchy erekce. Také si říkáte, jak spolu souvisí erekce a řádně nastřádané tukové zásoby? Zde je velmi jednoduché vysvětlení – látky tukové povahy, jenž se tak rády ukládají především u osob s nadváhou na cévních stěnách, a tím je zužují, omezují prokrvení mnoha důležitých orgánů. Tento proces se bohužel nevyhýbá ani velmi tenkým cévám, které zásobují krví topořivá tělesa penisu. Pakliže mají vaše drahé polovičky trvale několik desítek kilo na víc, a jejich »vybavení« je den ze dne línější, je víc než vhodné vytáhnout do boje s tukovými zásobami (a možná si zaskočit i na kardiologii, protože cévy nekornatí jen v oněch delikátních partiích).

 

Pivní břich – to je hřích!

Když pomineme fyzické obtíže, jakými jsou mimo jiné i obtíže s dušností a vysokým tlakem, které s sebou řádně kulatý břich nadstandardních rozměrů přináší, přicházejí na řadu komplikace doslova technického rázu – aneb kam s ním? Tím není samozřejmě myšlen penis, ale ona tučná němá barikáda. Velmi dobře živení pánové a jejich partnerky potom budou pravděpodobně o některé milostné polohy ochuzeni, ať už kvůli technické neproveditelnosti nebo prostě proto, že jim to jejich fyzická kondice neumožní.

Zdroj: Atlas.cz

Praha - Přijde Česká republika o svou suverenitu, bude Brusel rozhodovat o výšce našich daní a budou muset občané platit bydlení lidem, kteří jsou sociálně vyloučení a nemají prostředky na byt, jak to zmiňuje Listina práv a svobod EU?

I tyto otázky padaly během čtvrtečního jednání Senátu o Lisabonské smlouvě. Vznášeli je především zákonodárci za ODS, kteří mají řadu výtek k textu dokumentu, jenž nahradil evropskou ústavu. A právě jejich pochybnosti rozhodly o tom, že senátoři odeslali Lisabonskou smlouvu k Ústavnímu soudu ČR, aby posoudil, zda je v souladu s ústavou. Má tak učinit neprodleně. Smlouva vstoupí v platnost, pokud ji všech 27 členských států unie ratifikuje do konce roku.

„Cokoli zpochybňuje svobodu rozhodování, je nepřítelem demokracie,“ uvedl například senátor KDU-ČSL Josef Kalbáč. Poukázal i na fakt, že smlouva ruší jednomyslný souhlas všech států s předkládanými návrhy a nahrazuje ho kvalifikovanou většinou. „Posouzení ústavnosti je proto zcela namístě,“ dodal Kalbáč. Brněnský senátor za Cestu změny Jiří Zlatuška oponoval, že je absurdní nechat zkoumat text, v jehož záhlaví je ujištění premiéra Mirka Topolánka potvrzující jeho soulad s ústavním pořádkem ČR. „Takže podle vás nám premiér lže?,“ ptal se Zlatuška. Senátor za ODS Jiří Oberfalzer upozornil, že odklon od práva veta by mohl vést k schvalování rozhodnutí, u nichž by se jinak těžko hledala shoda.

Jaroslavu Kuberovi z ODS se zase nelíbí, že dokument se odkazuje na Listinu práv a svobod EU, která je podle něj socialistickým dítkem. „Budu za všech okolností hlasovat proti smlouvě a věřím, že stejně jako se rozpadl Sovětský svaz, rozpadne se časem i Evropská unie,“ řekl Kubera. Ačkoli senátoři za ČSSD a nezávislé zdůrazňovali, že smlouva posiluje evropskou spolupráci v zahraniční i bezpečnostní politice a občané vyjádřili souhlas s tímto směřováním už v referendu o připojení k EU, názor ODS převládl. Za její posouzení Ústavním soudem se postavil i vicepremiér Alexandr Vondra.

 

Zdroj:denik.cz

Mladá Boleslav - Automobilka Škoda Auto již vyrobila dva miliony vozů Škoda Fabia. „Dvoumiliontá fabia sjela dnes z linky v Mladé Boleslavi,“ řekl Boleslavskému deníku mluvčí Škody Auto Jaroslav Černý.

Jubilejním vozem se stala Fabia Combi Sport 1,4 v šedé Satin metalické barvě.

Nová generace kombi provedení fabie je v prodeji od ledna letošního roku. Za první čtvrtletí jí bylo zákazníkům dodáno 19503 vozů. Celkem bylo v prvním čtvrtletí prodáno 63579 vozů Škoda Fabia, tedy o 8,5 procenta ví­ce.

„Škoda Fabia se vyrábí v mateřském závodě v Mladé Boleslavi. Montována je pak také v Rusku, v Indii a na Ukrajině,“ dodal Černý.

Zdroj: www.denik.cz
Nová Včelnice - Sám „rohatej" si přišel ve středu, v pozdní odpoledne, do spořitelny pro peníze. I když to zní podivně, je tomu skutečně tak. Do pobočky spořitelny v Nové Včelnici na Jindřichohradecku přišel loupit muž, který měl na obličeji masku čerta.


„Chci peníze, nebo bude zle a všechny", zakřičel štíhlý „ďábel" na vyděšené pracovnice finančního ústavu. V ruce přitom držel revolver.

„Ženy mu v obavě o svůj život vydaly hotovost v řádech desítek tisíc korun. Pachatel poté z pobočky rychle odešel. "Událost se naštěstí obešla bez zranění," řekla k případu tisková mluvčí policie Jana Kameníková.

Kriminalisté teď hledají svědky, kteří mohli v ulicích Včelnice maskovaného lupiče potkat nebo poznat.

Jednalo se o štíhlého, asi 180 cm vysokého muže, který mluvil česky, bez jakéhokoliv zahraničního přízvuku. Na sobě měl delší, tmavomodrou bundu, šusťákové kalhoty a sportovní boty. Na rukou měl rukavice.

Pokud má někdo jakékoli poznatky k případu, může kontaktovat policii na čísle 158.

 

 

Zdroj: Saša Hynek
Liana Janáčková

Senátorka Liana Janáčková Autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Zbavte mě imunity, vyzvala senátorka Liana Janáčková své kolegy v horní komoře parlamentu.

Imunitní výbor ji přitom už v úterý odmítl vydat k vyšetřování jejích výroků na adresu ostravských Romů. A celý Senát dnes přes přání Janáčkové rozhodnutí výboru podpořil.

Senátorka tak už nikdy nesmí být kvůli svým výrokům stíhána.

Připomeňte si: Senátoři nedoporučili vydat Janáčkovou policii

Janáčková svým dnešním vystoupením reagovala na spekulace senátorů Jiřího Zlatušky a Milana Štěcha, podle kterých ji ODS odmítla zbavit imunity v souvislosti s jejím hlasováním při volbě prezidenta republiky.

"V této chvíli vás žádám, abyste mě vydali. Vím, že nejsem vinna žádným hanobením. Prosím, respektujte mě," přesvědčovala dnes podle serveru Ceskenoviny.cz Janáčová senátory.

 

Imunita Janáčkovou ochránila už podruhé

Janáčková se na téma Romové rozhovořila předloni při jednání bytové komise, která řešila problémy v kolonii Bedřiška v Ostravě Mariánských Horách.

Problém s policií má i radní tohoto ostravského městského obvodu Jiří Jezerský (Nezávislí). Ten byl také u jednání, kdy hovořila Janáčková. Okresní státní zastupitelství už ho na začátku dubna obžalovalo kvůli jeho rasistickým výrokům.

Janáčkovou zachránila imunita před stíháním už podruhé. V roce 2005 senátní mandátový a imunitní výbor Janáčkovou doporučil vydat ke stíhání, senátoři ji ale při konečném hlasování podrželi. Policie ji tehdy podezírala, že se jako starostka Mariánských Hor zapojila do sporných finančních transakcí při opravě koupaliště.

Liana Janáčková

Senátorka Liana Janáčková Autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Zbavte mě imunity, vyzvala senátorka Liana Janáčková své kolegy v horní komoře parlamentu.

Imunitní výbor ji přitom už v úterý odmítl vydat k vyšetřování jejích výroků na adresu ostravských Romů. A celý Senát dnes přes přání Janáčkové rozhodnutí výboru podpořil.

Senátorka tak už nikdy nesmí být kvůli svým výrokům stíhána.

Připomeňte si: Senátoři nedoporučili vydat Janáčkovou policii

Janáčková svým dnešním vystoupením reagovala na spekulace senátorů Jiřího Zlatušky a Milana Štěcha, podle kterých ji ODS odmítla zbavit imunity v souvislosti s jejím hlasováním při volbě prezidenta republiky.

"V této chvíli vás žádám, abyste mě vydali. Vím, že nejsem vinna žádným hanobením. Prosím, respektujte mě," přesvědčovala dnes podle serveru Ceskenoviny.cz Janáčová senátory.

 

Imunita Janáčkovou ochránila už podruhé

Janáčková se na téma Romové rozhovořila předloni při jednání bytové komise, která řešila problémy v kolonii Bedřiška v Ostravě Mariánských Horách.

Problém s policií má i radní tohoto ostravského městského obvodu Jiří Jezerský (Nezávislí). Ten byl také u jednání, kdy hovořila Janáčková. Okresní státní zastupitelství už ho na začátku dubna obžalovalo kvůli jeho rasistickým výrokům.

Janáčkovou zachránila imunita před stíháním už podruhé. V roce 2005 senátní mandátový a imunitní výbor Janáčkovou doporučil vydat ke stíhání, senátoři ji ale při konečném hlasování podrželi. Policie ji tehdy podezírala, že se jako starostka Mariánských Hor zapojila do sporných finančních transakcí při opravě koupaliště.

 

TV Prima logo 2008

Televize Prima může sice ještě do konce léta získat dvě licence pro zemské digitální vysílání, zatím ale neví, jakým programem je zaplnit. Prima, resp. společnost Regio Media, má už teď otevřenou cestu k jednomu celoplošnému oprávnění pro DVB-T, protože pokrývá svým regionálním vysíláním víc než 33 procent území nebo populace Česka. O druhé oprávnění si bude moci požádat přímo Prima, a to do tří měsíců po vydání Technického plánu přechodu na digitální vysílání, kterým se má vláda zabývat příští týden.

"Možností je několik, od zpravodajství až po zábavu. Zatím jsme ale nerozhodli, jaké žánrové zaměření by stanice měly mít. Navíc máme do některých licencí zakomponované regionální vysílání, tak musíme počítat i s tímto aspektem," uvedl v dnešním rozhovoru pro Hospodářské noviny generální ředitel Primy Marek Singer.

Jestli se komerční televizní dvojka na českém trhu pustí do budování nových stanic, to je zatím pouze pravděpodobné, nikoliv jisté. "Můj úkol je maximalizovat hodnotu Primy na českém trhu. Jednou z možností je určitě vícekanálová strategie. Jestli je to správná možnost, záleží na více faktorech a jedním z nich je i finální podoba Technického plánu přechodu na digitální vysílání. Určitě je to ale jedna z možností," zmínil Hospodářským novinám Marek Singer.

                                                                                                                               Zdroj:Digi-zone.cz

 


Cyklista - Autor: Stockxpert
Cyklista
Autor:    Stockxpert  

Policie dnes ukončila vyšetřování série nehod, které se staly 20. března na dálnici D1. Na svědomí ji mají především řidiči, kteří jeli příliš rychle. Celkem se konečný účet zastavil na 93 nehodách, při nichž bylo poškozeno 231 vozidel. Tři osoby byly těžce zraněny, dalších 27 cestujících lehce. Celková škoda se pak vyšplhala na téměř 28 miliónů korun. To minulý týden se bez podobných hromadných nehod naštěstí obešel. I přesto se stalo bezmála tři tisíce dopravních nehod. 

Konkrétně policie vyjížděla k 2 910 nehodám, které ale měly výrazně menší tragické následky než v týdnu předchozím.

"Při těchto nehodách zemřelo 13 lidí, dalších 392 bylo zraněno, z toho 59 těžce. Počet usmrcených byl nejvyšší v pondělí, kdy nehody nepřežilo 5 lidí. Naopak nejlépe v tomto směru dopadly nehody ve středu a v neděli, kdy nepřišel o život nikdo." konstatuje Petr Sobotka z Policejního prezídia.

U nehod pravidelně zasahují také hasiči. Za uplynulých 7 dní to bylo ve více než 350 případech. Bohužel, také v pátek u tragické nehody osobního auta a dodávky v Chotěbuzi na Karvinsku.

"Osobní auto skončilo po nehodě v příkopě a jeho řidička svým zraněním bohužel podlehla. Tři mladí muži, kteří jeli v dodávce, byli zraněni a zdravotnická záchranná služba je odvezla do karvinské nemocnice na ošetření." popsal smutný příběh z našich silnici hasič Petr Kopáček.

To kolegové záchranáře Bořka Bulíčka, kteří se vraceli z nočního výjezdu, zažili veselejší chvilky.

"V jedné obci před nimi kličkoval ze strany na stranu cyklista, který byl očividně pod vlivem alkoholu. Přestože na něho všelijak blikali a troubili, cyklista stále kličkoval před nimi uprostřed silnice. Zhruba po půl kilometru z ničeho nic odbočil, spíš by se dalo říct, spadnul. Záchranáři samozřejmě okamžitě zastavili a šli na pomoc, ale to už se pán zvedal se slovy: díky kluci, že jste mi tak pěkně posvítili, ale já už jsem doma."

A tak stačilo zazvonit u vrátek, předat výtečníka manželce a vrátit se na základnu.

 

pgj 
čerpací stanice Benzina - Autor:Marián Vojtek
  
čerpací stanice Benzina
Autor:   mvo  

Benzín a nafta zlevňují!!! Ale když řekneme a), pak musíme říct b). Leckde se pak pod bombastickým titulkem dozvíme, že se jedná o haléře. Tento týden by to ale byl opravdu výsměch. Takže není divu, že pokles o 3 haléře u benzínu a o 7 u nafty označíme za stagnaci. 

Litr Naturalu 95 se podle údajů společnosti CCS nyní průměrně prodává za 30,49 Kč a litr nafty za 31,50 Kč. Oproti předchozímu týdnu tedy u pump prakticky bezvětří.

"V průběhu minulého týdne u nás došlo k velmi mírnému zlevnění pohonných hmot. Hlavní příčinou bylo hlavně snížení cen v Rotterdamu a ke zlevnění pravděpodobně přispěly i klesající obchodní marže," vysvětluje analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Jenže, ropa se odrazila od ceny 100 dolarů za barel a její cena zase začala stoupat.

"Podpořily hlavně zásoby v USA, které se zvýšily méně, než se očekávalo. Objevily se i geopolitická rizika, která souvisela především s Irákem. Boje v okolí Basry vedly k poškození jednoho z ropovodů, což na trhu vyvolalo spekulace ohledně ohrožení dodávek ropy. To následně vedlo k opětovnému zvýšení ceny."

Jak ví motorista znalý tvorby cen, projevilo se to na cenách v Evropě.

"Především u benzínu, kde došlo k výraznému zdražení. Předpokládáme, že toto zdražení se nevyhne ani České republice."

Ale není třeba se nějak děsit.

"Bude se pohybovat v řádu haléřů, maximálně desetihaléřů. Cena nafty by měla naopak spíš stagnovat."

Takže ticho před bouří. Tu totiž s blížící se motoristickou sezónou můžeme očekávat doslova s jistotou.

 

pgj 
Čerpání benzinu do auta - Autor: www.nethirlap.hu
Čerpání benzinu do auta
Autor:    www.nethirlap.hu  

Zatímco v posledních týdnech se ceny pohonných hmot prakticky nehýbaly, například nafta se po tři týdny prodávala za naprosto stejnou průměrnou cenu, posledních 7 dní začaly ceny stoupat. Výrazně se pak celosvětové zdražování ropy promítlo především do ceny nafty. 

Benzín zdražil o 6 haléřů na aktuálních průměrných 30,52 Kč, to u nafty to bylo prakticky šestkrát víc, konkrétně o 39 haléřů na 31,44 Kč.

"Po několika týdnech stagnace dopadl i na české motoristy vývoj na světových trzích, kde se v posledních týdnech neustále zvyšuje cena ropy. Tlak byl už tak výrazný, že překonal i posilování české měny a snižování distributorských marží, což byly hlavní faktory, které Česku republiku chránily před zdražováním," vysvětluje analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Není divu, cena ropy se opět vyšplhala na své historické maximum.

"Překonala 117dolarů za barel, k čemuž jí pomohly především zveřejněné zásoby v USA, které opět negativně překvapily. Svoji roli sehrál i oslabující dolar. Poslední kapkou bylo prohlášení OPECu, který nehodlá zvyšovat produkci, protože současnou úroveň nabídky považuje za dostatečnou."

Burza v Rotterdamu samozřejmě dění na světových trzích kopírovala.

"Tady vzrostla ceny nafty i benzinu. Česká koruna v minulém týdnu opět mírně posílila vůči americkému dolaru."

A zdražovat se bude i nadále.

"U benzinu by měla být situace o něco pozitivnější, cena by měla vzrůst v řádech haléřů, ale ani desetihaléře nelze vyloučit. Naproti tomu nafta by měla zdražovat rychleji než benzin."

Nejdražší benzín je v současné době v Karlovarském a Moravskoslezském kraji, kde atakuje hranici 31 korun za litr Naturalu 95. Naopak o více než korunu levnější je v Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Nafta je nejdražší na Vysočině a opět na Karlovarsku, kde se za litr platí bez pár haléřů 32 korun, naopak až o 1,20 Kč méně zaplatíme za litr na Pardubicku a Královéhradecku.

1  
..  
6  
7  
8  
9  
10  
..  
14  
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz