www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Rodí se plán, jak přestěhovat americký radar do Brd

Americký radar v Česku

12:10 | Dnes | Pavel Baroch

Praha - Ačkoli ještě ani nebyly podepsány smlouvy o americké základně v Česku, už teď vzniká přesný plán, jak se přestěhuje radar z Marshallových ostrovů do Brd.

"S přípravnými pracemi na základně v Brdech včetně projektu by se mělo začít už příští rok," řekl Aktuálně.cz Jiří Hynek, prezident Asociace obranného průmyslu. Harmonogram mu mailem poslala americká společnost Raytheon, která bude mít výstavbu radarové základny v Česku na starosti.

Se stavbou základny by se mělo začít v roce 2010 a samotný radiolokátor by pak měl být v Brdech smontován v roce 2011 či 2012. Pak se začne celý systém protiraketové obrany testovat.

Vzhled se nezmění, počítače a program ano

Fotogalerie

Radar, který by se měl objevit na americké základně v Brdech, bude na první pohled k nerozeznání od toho, který dnes stojí na atolu Kwajalein na Marshallových ostrovech v Tichém oceánu. Uvnitř ale bude jiný. Ještě, než se začne s jeho demontáží, se počítá s úpravou technologie.

Hlavní změna mezi "americkým" a "českým" radarem má být tedy v ovládacím počítačovém programu radiolokační stanice a nikoli v podobě "obří koule".

"Na základě informací americké strany bude podoba anténní plochy stejná jako na atolu Kwajalein, to znamená necelých sedmáct tisíc bodů," řekl Aktuálně.cz Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany.

"Vymění se ovšem počítače a softwar, který se používá k vyhodnocení signálu. Je to logické i s ohledem na to, že s instalací v České republice se počítá za tři až čtyři roky," konstatoval Pejšek.

Počítačové programy se ještě zdokonalí

Dodal, že v následujících letech se předpokládá další zdokonalování programových technologií, které se v americkém radiolokátoru v současnosti používají.

  • plánované úpravy radaru nebudou mít žádný vliv na jeho výkon, nezmění se ani jiné parametry, které se zkoumaly v předběžném posouzení vlivu radaru na zdraví," poznamenal Pejšek.
Schůzka Bushe a Topolánka v Oválné pracovně

větší obrázekAutor: Reuters

 

Češi dostanou šanci na práci

Americká společnost Raytheon také upřesnila, jakou práci by při stavbě radaru mohly dostat české firmy. Nejprve totiž nabízela spíše pomocné práce, jako byla hrubá stavba základny nebo uklízení sněhu.

Jenže proti tomu se ohradila Asociace obranného průmyslu, podle níž české podniky umí mnohem víc včetně špičkových technologií, jako je například celková ochrana celé základny včetně speciálních senzorů monitorujících pohyb nepovolaných návštěvníků, satelitní i pozemní komunikace nebo protipožární ochrana všech objektů na základně.

Z posledního vyjádření společnosti Raytheon ovšem vyplývá, že Američané nabízejí českým firmám mnohem větší možnosti pro uplatnění. S výjimkou vlastního radaru se Češi budou moci podílet prakticky na veškerém vybavení plánované základny.

"Je to posun hodně kupředu, oceňuji to," konstatoval Jiří Hynek z Asociace obranného průmyslu. "Pro český obranný průmysl je to velká příležitost. Jenom potřebujeme nastavit optimální podmínky."

Kvůli radaru padne les o rozloze až sedmi Václaváků

Kóta 718 , místo pro americký radar.

Tady bude radar! Vládní zmocněnec Tomáš Klvaňa ukazuje na místo v hustém lese, kde by měl být radarvětší obrázekAutor: Ludvík Hradilek

01:30 | 19.1.2008 | Pavel Baroch

Brdy - Zatím je v okolí kóty 718, kde by měl stát americký radar, jenom hustý les. To by se ovšem mohlo brzy změnit. Kvůli radarové základně by se v Brdech mělo pokácet až třicet hektarů lesa.

To je pro srovnání přibližně sedm Václavských náměstí. Náměstí má rozlohu přes čtyři hektary.

"Podle předběžných odhadů by se měla odlesnit plocha o rozloze deset až třicet hektarů," řekl Aktuálně.cz Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany. Dodal, že přesnější údaj bude znám až podle přesného rozmístění jednotlivých objektů v plánované americké základně.

Vysadí se případně nové stromky na jiném místě? "Otázka nahrazení porostu by byla věcí dalších jednání," odpověděl Pejšek.

Blízko od základny žije i orel

Vojáci tvrdí, že americká základna, pokud v Brech skutečně vznikne, neohrozí tamní přírodu. Přestože nedaleko vybraného území žijí vzácní živočichové a rostliny, například orel mořský, čáp černý či vydra.

"Na ploše, která byla předběžně vymezena pro možnou výstavbu radarové stanice, se nenacházejí žádná zvláště chráněná území," tvrdí Jan Pejšek z ministerstva obrany.

V blízkosti základny jsou však cenné Padrťské rybníky a Padrťský potok - celá oblast je navržena do evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Kóta 718 je od Hořejšího padrťského rybníku vzdálena asi 1,3 kilometru.

Někteří ochranáři varují před tím, aby případná základna nepoškodila mikroflóru v přítocích rybníků, což by přispělo k devastaci zdejší přírody, která je podle nich snadno zranitelná.

"Na základě předběžného biologického hodnocení, které si nechalo ministerstvo obrany zpracovat od odborné firmy, nenaruší případná stavba radarové stanice žádným významným způsobem jednotlivé složky přírodního prostředí a ekosystémy v této oblasti," řekl Pejšek.

Ekologická sdružení se neozvala. Zatím

Pejšek dodal, že ministerstvo obrany zatím nedostalo od ekologických sdružení žádné negativní odborné stanovisko.

V souvislostech

 

Americký radar v Česku

 

 
Speciál:
Fakta kolem amerického radaru

Proti plánům na vybudování radarové základny se z ekologických organizací angažuje Greenpeace. Ředitel české kanceláře Jiří Tutter uvedl, že organizace zatím žádnou studii o vlivu elektrárny na okolní přírody nemá.

"Máme omezenou kapacitu, nemůžeme zvládnout všechno," řekl Aktuálně.cz Tutter. Dodal, že i ochrana okolní přírody by se mohla stát jedním z protiradarových témat, na něž se organizace zaměří.

Podle Tuttera se totiž už prokázalo, že oficiálním studiím o plánované základně se nedá věřit. Třeba studii vojenských hygieniků o tom, že radar nemůže ohrozit zdraví obyvatel, zpochynili experti z Ústavu radioelektroniky na Vysokém učení technickém v Brně.

"Práci odvedenou při zpracování studie lze považovat za nízkou až povrchní. Nelze ji považovat za věrohodnou," stojí v posudku, který připravili Jiří Šebesta a Zbyněk Raida z tohoto ústavu.

Ministerstvo obrany v zápětí přišlo s další studií, která původní závěry potvrdila. "Závěry předběžné zprávy o vlivu radaru na zdraví se potvrdily, v některých parametrech byly výsledky dokonce ještě nižší," řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Američané byli v Brdech zatím čtyřikrát

Kótu 718 ve vojenském újezdu Brdy dosud navštívily týmy amerických expertů čtyřikrát. Byli mezi nimi i odborníci na životní prostředí či hydrologii.

"Přesné výsledky měření a výzkumu jsou záležitostí americké strany a nemáme je k dispozici," řekl Aktuálně.cz Jan Pejšek z ministerstva obrany. "Nemáme ale informace, že by se objevila nějaká skutečnost, která by bránila možnému vybudování stanice."

                                                                                                                                      Zdroj:aktualně.cz

Golfský proud ovlivňuje troposféru více,
než se předpokládalo

Golfský proud transportuje tepelnou energii z Mexického zálivu na severovýchod k pobřeží Evropy. Díky tomu jsou zimní teploty v západní Evropě podstatně vyšší než ve stejných zeměpisných šířkách Severní Ameriky. Bez tohoto působení by byla zima v Paříži nebo Londýně stejně tuhá jako v kanadském Quebecu.

I když víme o krátkodobých účincích Golfského proudu na počasí, dlouhodobé efekty zůstávaly dlouho neobjasněné. S komplexní analýzou přišel letos v březnu výzkumný tým japonských a amerických vědců. Dr. Shoshiro Minobe z Hokkaido University se svými kolegy zjistil, že Golfský proud má pro dění v troposféře mnohem větší význam, než se obecně předpokládalo. Studie prokázala existenci koridoru teplého vzduchu, jenž vzniká nad Golfským proudem a stoupá až do výšky 11 kilometrů, kde přímo ovlivňuje počasí na severní polokouli.

  Nové poznatky vycházejí z údajů, které získala družice QuikSCAT (Quick Scatterometer) vybavená přístroji k měření větru a srážek. Satelit poskytl vědcům dostatek přesných podkladů pro sestavení nového počítačového modelu. Teplé stoupavé proudy jsou nejsilnější do výšky kolem 1,5 kilometru nad hladinou. Pás t
Obrazekeplého vzduchu je jasně viditelný i ve výšce kolem 6,5 kilometru a lze jej rozeznat i ve výšce kolem 11 kilometrů. Kvůli zvýšené vlhkosti byl nad Golfským proudem v pravidelných intervalech zaznamenán tenký pruh deště.

"Naše závěry jsou o to důležitější, že Golfský proud je horní větví Atlantického dopravníkového pásu, který řídí celosvětovou oceánickou cirkulaci," řekl profesor Shang-Ping Xie z University of Hawai’i. Podle něj je pravděpodobné, že globální oteplování v budoucnu zpomalí dopravníkový pás a změny Golfského proudu pak zasáhnou do vývoje klimatu stejně, jako tomu bylo už mnohokrát v minulosti.

Mezivládní panel pro změnu klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) předpovídá, že tok Golfského proudu zeslábne v tomto století o 25 procent. Některé jiné scénaře počítají s ještě větším oslabením nebo úplným kolapsem. V takovém případě by velkou část Evropy čekalo prudké ochlazení. V každém případě si můžeme být jisti, že jakákoli změna bude mít zásadní dopad na troposféru a ovlivní rozvržení srážek, směr i sílu větru a další povětrnostní parametry v široké oblasti.

Autoři studie se domnívají, že teplo uvolňované do atmosféry Golfským proudem generuje planetární vlny, modifikuje globální atmosférickou cirkulaci a mění podnebí nad Evropou prostřednictvím jet streamu (tryskového proudění)
.

Američan je těhotný. Lékařský průlom, či výmysl?

Washington - Američan Thomas Beatie ze státu Oregon má šanci být člověkem, který bude s nadsázkou zároveň otcem i matkou svého dítěte.

Narodil se jako žena Tracy Lagondinová, ale podstoupil operaci, aby se stal mužem. Oženil se a s manželkou se rozhodli mít potomka.

Jeho žena Nancy však sama dítě mít nemohla, a tak umělé oplodnění spermatem od anonymního dárce podstoupil Beatie. Bylo to možné proto, že mu i po jeho proměně zůstaly ženské pohlavní orgány.

"I přes změnu, kterou jsem podstoupil, jsem si zachoval reprodukční schopnosti," uvedl muž. Čeká prý holčičku, která se má narodit na začátku července.

Neuvěřitelný pocit

Otěhotněl až na druhý pokus, první inseminace se nezdařila.

"Jaký je to pocit být těhotným mužem? Neuvěřitelný," řekl třiačtyřicetiletý Beatie v rozhovoru pro americký magazín Advocate.

Ten s odvoláním na specialistku z nemocnice v Los Angeles napsal, že Beatie není uplně prvním mužem-bývalou ženou, který porodí, jenom se o předchozích případech nedozvěděla média.

Budeme rodina

Časopis otiskl také fotografii Beatieho s tváří zarostlou vousem a "bříškem". 

Sám Beatie tvrdí, že mezi americkými lékaři naráželi s manželkou na nepochopení a někteří jim odmítali pomoci. Nakonec ale dosáhli svého.

"Já budu otcem naší holčičky a Nancy její matkou. Budeme normální rodina," uvedl nastávající otec.

Jsou pochybnosti na místě?

Magazín Advocate uvedl, že Beatieho těhotenství konzultoval s jeho gynekologem a má ověřené informace. Deník Washington Post ale ve svém článku spekuluje, zda nejde přece jen o "kachnu" či recesi.

                                                                                                                                Zdroj:Centrum.cz

1  
..  
12  
13  
14  
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz