www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Aktivistka Greenpeace protestuje na Maršalových ostrovech

Aktivistka Greenpeace protestuje na Maršalových ostrovech

Praha, Česká republika — Zpráva o zhodnocení možných zdravotních rizik vyvolaných elektromagnetickým zářením radiolokátoru EBR (European Based Radar), kterou včera projednala vláda, má velmi nízkou vypovídací hodnotu a řadu zásadních nedostatků.

Stejně jako v případě první vládní studie o zdravotních dopadech radaru (vydané v srpnu 2007)  se na tom shodli odborníci oslovení Greenpeace.

Zprávu, kterou vládě předložil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, obhajoval premiér Mirek Topolánek, podle něhož zpráva dokazuje, že „zdravotní rizika jsou vyloučena.“ „Předseda vlády tak opět vynesl kategorický soud o něčem, čemu evidentně nerozumí a dal jasně najevo, že výsledek korespondující s jeho přáním je pro něj cennější než skutečně nezávislé posouzení zdravotních rizik. Vláda totiž neustále odmítá zabývat se hlasy oponentů a nechat zdravotní rizika posoudit nezávislou institucí,“ prohlásil Martin Kloubek, politický poradce Greenpeace. Ke zprávě se kriticky vyslovil pouze ministr školství Ondřej Liška, který zároveň navrhl vypracování oponentní studie. Marně.

Greenpeace má výhrady k celé řadě aspektů vládní zprávy. Vybíráme alespoň některé z nich:

1) Autoři zprávy nejen otevřeně přiznávají, ze neměli k dispozici přesné výkonové parametry zařízení, ale uvádějí několikrát i skutečnost, že nedisponovali ani přesnými vyzařovacími charakteristikami. Tento samotný fakt by měl postačovat k tomu, aby vědec takové zadáni odmítl a ne se prohřešoval proti vědecké etice kategorickými závěry ohledne bezpečnosti zařízení učiněnými na základě neúplných vstupních dat.

2) Pro uvažovaný radar v Brdech je ve zprávě používáno několik typových označení. Nejčastěji se o něm hovoří jako o radaru EBR, ale také se vyskytuje zkratka GBR (např. část A.2., odstavec 7) nebo GBX (B.1., odst. 1). Dosud nám však bylo z oficiálních zdrojů tvrzeno, ze radar pro Brdy je radarem EBR s odlišnými parametry než radar GBR-X na Kwajaleinu

3) Zarážející je absence jakýchkoliv údajů týkajících se bočních vyzařovacích laloků. Je přitom zřejmé, že bez informace o tvaru laloku není možno navrhnout měření v terénu tak, aby zjištěné hodnoty umožňovaly zobecňování. Tím spíše to platí v případě, kdy se doslova uvádí (D.2.1), že bylo měřeno „před anténou radiolokátoru“! Intenzita záření v bočních lalocích přitom v jakémkoliv bodě před anténou vůbec nemusí dosahovat nejvyšších hodnot, ba ani průměrných.

4) Autoři porovnávají na jednom místě hustotu zářivého roku radaru s hustotou zářivého toku Slunce. Při tomto srovnání slunečního záření s mikrovlnným však vzniká vážná pochybnost o tom, zda autoři vůbec vědí, o čem mluví.

5) Autoři hovoří o maximální „deklarované“ hodnotě výkonu 170 kW (část C) a k tomuto jim „deklarovanému“ údaji přistupují zcela nekriticky.  Zpráva budí dojem, jakoby experti uvnitř zařízení vůbec nebyli a neměli možnost ověřit, jaký je vlastně jeho maximální výkon. Spoléhají se prostě na „deklarované“ hodnoty.

„Greenpeace velmi znepokojuje, že materiály dosahující ‚kvality‘ srpnové studie a nejnovější zprávy ministerstva zdravotnictví stačí české vládě k vyloučení zdravotních rizik pro obyvatelstvo. Pokud je vláda v zájmu postavení radaru schopna akceptovat takto nedokonalé materiály, vyvstávají vážné pochybnosti o údajné tvrdosti samotného jednání s Američany,“ dodal Kloubek.

 

Česko - Topolánkova vláda s radarem finišuje. Na stole už leží rámcová dohoda mezi ČRa USA a příští týden má být dokončena i smlouva SOFA. Mezi lidmi ale radar dále vzbuzuje rozdílné emoce. Napiště svůj názor!

Smlouva SOFA určí podmínky pobytu zhruba 200 amerických vojáků na základně v Brdech i mimo ni. „Tento druhý dokument by mohl být hotov 11. dubna,“ uvedl premiér Mirek Topolánek. Zásadní bitva ale vládu teprve čeká.

Napište svůj názor a hlasujte v anketě!

„U sociálních demokratů a komunistů se žádný posun očekávat nedá. Ani po příslibu o začlenění radaru do struktur NATO. Klíčový proto bude postoj zelených. Předseda SZ Bursík radar podpoří, takže rozhodující bude stanovisko ministra Lišky a platformy kolem Matěje Stopnického,“ popsal situaci Deníku politolog Petr Just.

Zelení jednali o závěrech summitu v Bukurešti v sobotu. Opozice tvrdí, že koalice s podpisem smluv nesmyslně chvátá, neprojednala jejich obsah s poslanci, nevnímá hlas veřejnosti a mlží kolem pravé příčiny souhlasu s radarem. Předseda ČSSD Jiří Paroubek připomněl Topolánkovo prohlášení na podzimním kongresu ODS: „Je naší povinností nedopustit, abychom se plíživě sunuli do sféry geopolitického vlivu Ruska. To je ten pravý důvod, proč u nás mástát radarová základna.“

Výbušnost radarového tématu potvrzuje i webová debata Deníku. Čtenář Jirsa například píše: „Není důležité, zda je radar namířen proti Rusku nebo Íránu, ale zda vůbec svobodná a malá země má být zapletena do nějakých zájmů USA.“ Diskutující podepsaný jako Prozakladnu.cz namítá: „Protiraketové zařízení znamená posílení obrany státu a tvrdit opak je pošetilost. Proti této skutečnosti není žádný argument.“ Našel ho ale debatér Martin Matušek: „Jak můžete podporovat aktivity, které povedou pouze ke zvyšování napětí mezi Evropou a Ruskem a k dalším závodům ve zbrojení?“

#nahled|http://mm.denik.cz/1/f1/anketa_radar_denik-galerie.jpg|http://mm.denik.cz/1/f1/anketa_radar.jpg|Anketa#

Anketa Deníku vyzněla jasně. S umístěním radaru souhlasí 32 procent čtenářů, proti je 68 procent.

Obyvatelé Brd: Vláda neslyší názory lidí 

Rokycansko, Brdy - O nás bez nás, tak reagují lidé z okolí Brd na dohodu o postavení radaru v Česku a jeho možném začlenění do budoucí architektury protiraketové obrany v rámci NATO.

„Vláda neslyší názory lidí a dělá si, co chce. Není možné její chování zkorigovat a předsedou vlády je člověk, který je tam naprosto omylem,“ řekl lékař Milan Kozlík z podbrdského Dobříva s tím, že považuje jakékoli elektromagnetické pole za velice nebezpečné. „K negativním reakcím lidského organismu ovšem dochází až po určité expozici, kdy už bude pozdě,“ tvrdí Kozlík, podle kterého méně než desetileté studie nemají vůbec žádný význam.

Štefan Hrčák z Trokavce předpokládal, že vyjednávání potrvá déle a že dopadne jinak. „Jednání naší vlády se mi nelíbí,“ sdělil. Michaela Houšková z téže obce je zděšená. Jako ošetřovatelka v Rakousku se o radaru baví s tamními lidmi. „I těm to vadí. Nikdo s tím nesouhlasí. Soused, lékař, si myslí, že to vyvolá válku,“ uvedla Houšková.

Studentovi z Rožmitálu pod Třemšínem Lukáši Tůmovi se nelíbí, že se kvůli základně musí vykácet desítky hektarů lesa. „Jsem vlastenec a nechci tu žádná cizí vojska,“ dodal. Dlouhodobě proti radaru je i Zdeněk Paul ze Strašic. „Radar zvýší napětí a vyvolá další kolo zbrojení. Takto nelze řešit problematiku terorismu,“ míní tento člen republikové rady zelených s tím, že dohodu české a americké vlády rozhodně nepodpoří.

 

USA Irák vojáci

Pardubice - Trest dvouletého odnětí svobody podmíněně dnes vyměřil soud v Pardubicích českému vojákovi Miroslavu Bartošovi, který působil v českém kontingentu v Iráku.

Informovala o tom televize Prima.

Muž podle soudkyně pochybil tím, že na základnu v jihoirácké Basře, která podléhala britskému velení, vpustil tři automobily s iráckými policisty.

Stalo se to loni v létě, když měl službu na stráži u vjezdu do základny mezinrodních jednotek na místním letišti.

Mapa Irák

 

Britové si na jeho počínání stěžovali, protože podle nich mohly být ve vozech výbušniny a mohly být ohroženy životy vojáků na základně.

Bartoš se hájil tím, že z technických důvodů nemohl navázat spojení s velitelem a že pravidla pro vstup Iráčanů na základnu byla nejasná a často se měnila.

Bartoš řekl televizi Prima, že se necítí být vinen, jeho obhájkyně se odvolala ke krajskému soudu.

Druhé největší irácké město Basra bylo po kontrolou Britů od pádu Saddáma Husajna v roce 2003. Loni se Britové z centra města stáhli.  

 

premiér Mirek Topolánek
(Foto: Michal Doležal, ČTK)
Základní otázka se rýsuje jasně. Vláda, která chce protlačit nepopulární krok, potřebuje rezervu hlasů. Má nějakou rezervu vláda Mirka Topolánka? Má rezervu menší než malou. V rozhovoru pro LN sdělil Miloš Zeman, že poslance Melčáka a Pohanku instruoval k hlasování proti radaru. Mluvil do větru? Republiková rada zelených vyzvala zelené poslance k témuž. „Žádný dopad pro naše kroky to mít nebude,“ říká s topolánkovským frajerstvím Bursík. Jenže poslankyně Zubová a Jakubková to vidí opačně.

Co teď udělá kabinet? Spojí hlasování o radaru s důvěrou vládě? Snad by to vyšlo, větší tlak na zelené už vyvinout nemůže: deklarované Evropany by postavil před volbu, zda pár měsíců před českým předsednictvím EU potopit vládu. Ale i tak je tu háček. Může se kabinet v případě nevyzpytatelných zelených spoléhat na pud sebezáchovy, jak bylo zvykem u lidovců? Ale i kdyby nakonec hlasování o radaru s vlastní důvěrou nespojil a prohrál, jak dlouho přežije vláda, která nedokáže prosadit svou třešničku na dortu?

Praha - Ve Velké Británii měla hra velký úspěch do chvíle, než se do ní vložili policisté. Na jejím konci totiž byli dva zavražděn školáci


Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Archiv

Najdi a zabij, takové je motto nového povyražení zejména pražské mládeže, k němuž vybízí hra šířená po internetu zvaná Mafie.

Její pravidla jsou v zásadě jednoduchá. Účastníci hry, kteří se zaregistrují na příslušných webových stránkách, se sejdou na společné schůzce. Na ní jim organizátoři hry předají fotografie budoucích „obětí“ s informacemi o jejich identitě i pohybu.

Úkolem „lovce“ je vytipovanou „oběť“ vysledovat a „zabít“. Jak? K pomyslné likvidaci slouží pravá ruka s bílou rukavicí, jíž se „lovec“ po dopadení své „oběti“ dotkne na krku. Virtuální svět počítačové hry se mění v reálné setkání tváří v tvář.

Svůj úspěch účastník nahlásí na webu a pomyslná oběť je pohřbena na „hřbitově mafiánů“, akt je dovršen grafickým ztvárněním.

Je tato hra pouze nevinnou kratochvílí, nebo v sobě skrývá nebezpečí pro mimořádně zapálené účastníky? Málo jich zrovna není – do hry se již zapojilo 287 „mafiánů“, z nichž 77 je už „po smrti“.

Policie: Hra je morbidní

Oddělení informační kriminality pražské policie, které jsme o existenci webové stránky mafie.podsveti.cz informovali, se zatím vyjadřuje zdrženlivě.
„Prověřili jsme tuto stránku i pravidla hry. Zatím nenaplňuje trestněprávní hlediska. Nelze ale přehlédnout, že hra působí opravdu morbidně. Připouštím, že v někom může vyprovokovat chování, které s pravidly hry už příliš nesouvisí. Jinými slovy, může to nastartovat i podnět k násilnému činu,“ řekl Karel Kuchařík, vedoucí odboru informační kriminality.

Hra Mafie přitom není ve světě internetové zábavy novinkou. Podle specialistů je upravenou verzí počítačové hry, jež se nějakou dobu provozovala ve Velké Británii pod názvem Vrazi vrahů. „U mládeže měla velký úspěch do chvíle, než se do ní vložili policisté. Na jejím konci totiž byli dva mrtví školáci. Takzvanými lovci byli skutečně zavražděni,“ řekl Deníku programátor Vojtěch Kadeřábek, který se sledováním počítačových her zabývá.

Byl jsem lovcem i obětí

„Zajímala jsem se, proč si můj devatenáctiletý syn tak pečlivě prohlíží fotografii jakéhosi chlapce. Odpověděl mi, že ho nezná, ale musí ho najít. Na otázku proč, mi vysvětlil, že jde pouze o hru. Když jsem si vyslechla její pravidla, měla jsem z toho smíšené pocity, které přerůstaly v obavy,“ svěřila se Deníku Jiřina Skálová z Prahy.

„Ta hra mě nutí víc si všímat okolí, sledovat lidi, měnit trasu svých cest do školy. Už jsem byl lovcem i obětí a hra mi umožňuje seznámit se s více vrstevníky. Můžeme si navíc popovídat také o svých zálibách a životě vůbec,“ tvrdí devatenáctiletý Lukáš.

Nakloněna této hře není ani dětská psycholožka Lenka Čadová. „Mládež se ráda ztotožňuje s postavami, které se blíží realitě. V této hře je dítě samo za sebe, jeho jednání může přerůst v obrovský malér. Ať už bude takzvaným lovcem, nebo obětí. Svědčí to jen o tom, že řada dětí neví, co si ve volném čase počít, rodiče na ně nemají čas… V těchto podivných zálibách vidím dětské volání o pomoc,“ řekla Deníku.

 

Pravidla umožňují účastníkovi ze hry odstoupit. Musí ale spáchat „sebevraždu,“ aby „nezbrzdil kruh.“ Jak to udělat, to se podle webu dozví na srazu...- Rozhovor -

Dětem se ztrácí hranice mezi realitou a fantazií

Zabít v zápalu hry mohou i studenti, míní psycholog Jeroným Klimeš

Co vede děti k tomu, že dokážou ve hře zabít člověka?

Tkví to především v tom, že hra v poslední době přestává být hrou. Děti ztrácejí hranici mezi fantazií a realitou. Smrt a násilí obecně už pro ně, a koneckonců ani pro nás dospělé, nejsou ničím neobvyklým, protože se s nimi setkávají téměř na každém kroku.

Jak starých dětí se to týká?

Na věku přestává záležet. Postupně se totiž stírá hranice mezi dětstvím a dospělostí. Vraždy v zápalu hry jsou schopni i dvacetiletí studenti. Takové zabití bývá odborně označováno jako dokonalá vražda.

V čem to přesně spočívá?

Je to vražda s motivem „dokážu všechno, co si umanu“. Dítě nebo student si sestaví plán, podle kterého pak zabije kamaráda, spolužáka nebo učitele. Vznikl dokonce určitý typ takové subkultury, jejímž cílem je spáchat dokonalý trestný čin, na který nikdo nepřijde – přesně tak, jak to známe například z filmu Vzorec pro vraždu. O takových případech slýcháme v posledních letech čím dál častěji. Bohužel.

Kde se tento trend vzal?

Mizí cílená morální výchova dětí. Dnešní děti ztrácejí zásady slušného chování, neznají pojmy jako úcta ke stáří nebo úcta k mrtvým.

Je to vina rodičů?

Ne úplně. Rodiče spíše vlivem chodu dnešního světa na výchovu rezignovali. Čím dál víc věcí komentují slovy „dělej si, co chceš, já s tebou stejně nic nezmůžu“. Mohou za to spíš velké změny, které v naší společnosti za několik posledních desetiletí proběhly. Existuje spousta nových technologií, změnilo se sociální uspořádání. Žijeme sice v relativním blahobytu, ale po stránce sociální se nám svět rozpadá. Lidé nemají návod na přežití v novém světě. Stará morálka jim nic neříká právě proto, že je stará, a proto nemoderní.

Brno – Brněnští kriminalisté začali stíhat osmnáctiletého mladíka, který po internetu šířil nelegální kopie snímku Simsponovi ve filmu.

Už nikdy nebudu porušovat autorská práva. Jestliže by osmnáctiletý mladík musel stokrát napsat tuto větu na tabuli jako Bart Simpson, určitě by měl vystaráno. Kriminalisté ho však stíhají kvůli nelegálnímu šíření snímku Simsonovi ve filmu, takže má počítačový pirát úplně jiné starosti. Mimo jiné i s tím, kde sežene bezmála dvě stě tisíc, které po něm vyžaduje distribuční společnost Bontonfilm.

„Muž šířil kopie filmů po internetu a distributorovi způsobil nejméně třímilionovou škodu. Kromě filmu se Simpsonovou rodinkou rozšiřoval na svých webových stránkách i hudbu a hry,“ řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Distributor chce po pachateli zhruba jednu padesátinu z celkové škody. Mladému pirátovi ale za porušování autorských práv hrozí až pětiletý trest vězení.

Pirát Pedro

Počítačový pirát z Brna, vystupující pod přezdívkou PEDRO_WC nebo Pedrous, byl velmi aktivní v šíření původního i upraveného pirátského záznamu na internetu. Muž opakovaně ukládal kopii filmu na různé veřejné servery a následně ji rozšířil i na zahraničních stránkách.

„Zároveň vědomě hatil úsilí distributora a České protipirátské unie, aby nelegální šíření filmu zastavil. Zasloužil se také o rozšíření takzvané PiKO verze, tedy spojení české zvukové stopy s kvalitnějším obrazovým záznamem pořízeným v německém kině,“ přiblížila čin ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová.

Mladík není v počítačích podle dosavadních výsledků vyšetřování žádný nováček. Na brněnské střední škole, kde studuje, dělá správce počítačové sítě a na svém počítači provozoval FTP server s kopiemi filmů, počítačových her a MP3.

Třetí „do party“

Mladík z Brna bude podle zpravodajského serveru Týden.cz již třetí obětí, která doplatila na nelegální šíření příběhů oblíbené kreslené rodinky se žlutou pletí a čtyřmi prsty. Jako první „naservíroval“ animovaný filmový hit internetovým uživatelům devatenáctiletý Josef Šubr z Kaplice v jižních Čechách. Kopii snímku pořídil videokamerou v českobudějovickém multikině a na web ji umístil ještě den před oficiální premiérou filmu ve Spojených státech amerických.

Za pirátský kousek hrozil Šubrovi až pětiletý pobyt ve vězení, několikamilionová pokuta a propadnutí zabavené techniky. Nakonec se dohodl s distributorem na mimosoudním vyrovnání. Zaplatil sto padesát tisíc korun. Navíc České protipirátské unii slíbil, že jí bude k službám při preventivních akcích. Sloužit bude jako odstrašující příklad.

Dalším z nachytaných pirátů byl pětačtyřicetiletý muž ze severních Čech. Toho v polovině letošního ledna uvaděčka kina v Ústí nad Labem přistihla, jak si digitální kamerou v sále nahrává nelegální záznam filmu. Simpsonovi natáčel i přesto, že pirátská kopie byla už dávno na internetu a stahovaly si ji tisíce lidí.
 

 
Praha - Rekordních více než 22 tisíc dětských a 5 tisíc dospělých účastníků strávilo v pátek 28. března na 664 místech v Česku, Polsku, Slovensku a Slovinsku pohádkovou Noc s Andersenem.

Již poosmé ji na podporu dětského čtenářství, k oslavě Mezinárodního dne dětské knihy a jako tradiční knihovnickou tečku za Březnem – měsícem internetu zorganizoval Klub dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR.

S pohádkami se nocovalo v knihovnách veřejných, soukromých i školních, ve školách mateřských i základních, školních družinách, středních školách i gymnáziích, v občanských sdruženích, dětských domovech, muzeích, klubech, centrech pro matku a dítě. Všechny aktéry spojovala elektronická konference Andersen i noční chat dětí. Společné soutěže nocujícím dětem připravila nakladatelství Fragment, Computer Press a Albatros. I letos se společně virtuálně četlo, a to podle dosud došlých hlášení minimálně ve 384 místech kapitolky z knihy Zdeňka Svěráka Radovanovy radovánky, ve slovinské Radovljici z knížky Tatínku, ta se ti povedla (Očka, ta je bila pa res prima).

Nejméně 297krát dorazil v noci za dětmi samotný Andersen, mnohdy v krásném kostýmu. Minimálně 314 knihoven a škol si v programu připomnělo letošní výročí spisovatele Karla Čapka, četly a dramatizovaly se nejenom jeho pohádky, do knihoven a škol přišli například pavlovický vodník, rusalky se zlomenou nožkou, hejkal, kouzelník Magiáš, loupežníci vedení krvavým Čepelkou v Úpici, nepočítaně pošťák Kolbaba a poštovní skřítkové. V Kostelci nad Černými lesy se více než 30 vodníků rozehřálo čtením Vodnické pohádky a následně byli na exkurzi po vodních zdrojích, v ZŠ Bohuslavice měli vodnický bál…

Na 214 místech zaznamenali návštěvu starostů, místostarostů, primátorů či poslanců, za dětmi přišla řada spisovatelů a spisovatelek, pohádky jim přečetli i mnozí herci. Nejmladšího 2,5letého účastníka hlásí Sepekov, nejstarší 82letá čtenářka četla pohádky v Moravanech. Na několika místech nocovaly také děti se zdravotním handicapem, pražské Informační centrum o hluchotě dokonce přivítalo devět neslyšících, nedoslýchavých i slyšících dětí, které v doprovodu průvodkyně – černé kočky – vyrazily hledat poklad do Národní knihovny. I letos proběhla jednonoční sbírka na dětský hospic v Malejovicích, během které děti vybraly více než 15 000 korun.

Mezinárodní ráz dodaly Noci s Andersenem zahraniční družební návštěvy, například slovenskou Čadcu navštívili hosté z Polska, do Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově zavítali členové Evropské dobrovolné služby z Německa a Itálie. Český Těšín zahajoval nocování v polském Cieszynie pozdravem „Ať žije Shengen!“ – vždyť mohli volně přejít hranice.

Do českého Javorníku přijeli z polského Paczkowa, v Mokré-Horákově nocovalo 6 dětí a 1 dospělý z Městské knihovny v Modřicích s mezinárodním programem, který připravilo Ruské osvětové a kulturní centrum na Moravě. V základní škole Brána jazyků v Praze se pohádkové Noci s Andersenem účastnili také francouzští korespondenti, četba pohádek ve francouzštině proběhla také v knihovně v Kohoutově, v Dunajské Stredě pracovaly dvě národnostní skupiny dětí a pohádky se zde četly i v maďarštině.

Letošní Noc s Andersenem se uskutečnil s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, společnosti 3M Česko, Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR, Spolku slovenských knihovníků, Slovartu a stovek lokálních sponzorů.

Noc s Andersenem je zároveň tradiční knihovnickou tečkou za Březnem – měsícem internetu. Jeho organizátorem je BMI sdružení.

Praha - Společnost ČEZ nemá zájem o podíl v ruské energetické společnosti TGK-4. Rozhodla se nepodat nabídku do výběrového řízení na jeho koupi.

Deník o tom v pondělí informovala mluvčí ČEZ Eva Nováková. Investice do ruské TGK-4 podle ní není atraktivní.

„TGK-4 po důkladné analýze nepokládáme pro ČEZ za vhodnou investiční příležitost především vzhledem k různorodosti výrobního portfolia a rizikům spojeným s krátkými termíny očekávaných investic,“ vysvětlila ke změně postoje společnosti ČEZ Eva Nováková.

Český elektrárenský gigant přesto považuje ruské teritorium stále za velice atraktivní. Investovat bude ale do výstavby vlastních elektráren. “V současnosti probíhá intenzivní příprava našeho projektu výstavby paroplynových elektráren v okolí Moskvy,“ dodala mluvčí.

Nabídky na koupi podílu v TGK-4 měli zájemci podat k 7. dubnu. Jak uvedl deník E15, nejvíce nadějí na vítězství, po odstoupení ČEZ, má ruský investiční fond Halcyon.

 

Praha - Ztvárnil víc než stovku filmových postav, stal se držitelem Oscara za roli ve filmu Ben-Hur a idolem řady divaček. Tento víkend Charlton Heston, představitel hrdinných mužů, zemřel ve věku 84 let.

Hestonova herecká kariéra byla bohatá – na kontě měl mnoho historických postav počínaje Mojžíšem, přes Michelangela, Marka Antonia a Cida až po kardinála Richelieu. Jeho vysoká, statná postava a mužná tvář s šedomodrýma očima byla pro filmaře výzvou.

Stal se dokonalým představitelem hrdinů v hollywoodských velkofilmech – v době, kdy v módě byly výpravné epické snímky věnující se církevní a historické minulosti nejen Ameriky.

„Moje tvář patří do jiného století, s tou jsem se narodil,“ tvrdil ironicky. Poprvé se herecky angažoval v rozhlasových stanicích, v hraném filmu debutoval nezávislým zpracováním Ibsenova Peera Gynta (1941).

V letech 1943 až 1946 sloužil v americkém letectvu, válku prožil jako radista bombardéru B-29 na Aleutách. Ještě počátkem 50. let upřednostňoval práci pro televizi, v roce 1959 ale získal zlatou sošku za nejlepší mužský herecký výkon v Oscary ověnčeném filmu Ben Hur a upřel svůj zájem už hlavně k filmu.

Ben Hur se zapsal do historie počtem jedenácti Oscarů, což se žádnému snímku do té doby nepodařilo překonat a trvalo další desítky let, než dosáhl téhož skóre Titanic (1997). Charlton Heston hrál ve westernech, ale i ve sci-fi (Planeta opic) či v dobrodružných snímcích (Ostrov pokladů).

Od 70. let se věnoval také režii. V roce 1998 si zahrál pro potěšení sám sebe v jednom z dílů seriálu Přátelé. Před šesti lety herec zveřejnil, že má počínající Alzheimerovu chorobu. Příčinu smrti rodina neoznámila.

Kolona automobilů od Lihovaru do Malé Chuchle. 

Policie zloděje dostihla na dálničním obchvatu. foto: PRÁVO/Karolína Kudynová

Tváří v tvář s ozbrojeným lupičem se střetl dvanáctiletý školák z Domažlic. Chlapec čekal v autě na parkovišti před supermarketem, kam šli jeho rodiče nakoupit. Do auta ale vtrhl zloděj, který chtěl auto ukrást.

7. 4. 2008 11:15 - DOMAŽLICE

"Pachatel otevřel dveře a s nožem v ruce chlapci nařídil, aby vylezl z auta jinak že mu ublíží. Potom do vozu nasedl a odjel směrem na Plzeň,“ řekl v pondělí Právu domažlický policejní ředitel Miloslav Hora.

Zločince i s autem policisté dopadli na dálničním obchvatu Plzně.

"Dostali jsme informaci, že směrem na Plzeň jede ukradený vůz Opel Astra šedé barvy. Policisté hledaný automobil minuli v Sulkově, otočili se a začali ho pronásledovat. Řidič sjel na dálniční obchvat, kde ho hlídka předjela a zastavila. Pod hrozbou střelné zbraně pak policisté řidiče přinutili opustit vozidlo. Dostal pouta a byl předán kolegům do Domažlic,“ uvedl Jarosla Ibehej z plzeňského policejního ředitelství.

Muž byl obviněn z loupeže. Policisté navíc zjistili, že nevlastní řidičský průkaz.

Řidiči by měli opět jezdit s co největší ostražitostí, na silnicích to bude klouzat. 

Řidiči by měli opět jezdit s co největší ostražitostí, na silnicích to může klouzat. foto: ČTK/Miroslav Földeši

Zatímco většina Čechů už je vyladěna na příchod jara, podle meteorologů by motoristé měli na svých vozech prozatím ponechat zimní pneumatiky. Budou se jim podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hodit alespoň do úterního rána.

7. 4. 2008 07:48 - 7. 4. 2008 10:19 Aktualizováno - PRAHA

Během pondělního dopoledne se podle meteorologů vrátí sněžení i do středních poloh. Teploty by od pondělního večera do úterního rána mohly klesnout až na minus čtyři stupně a na silnicích by se mohlo tvořit náledí.

Chladné počasí, které pokazilo i závěr víkendu, má na svědomí frontální vlna, která se vytvořila na studené frontě nad Alpami. Spolu s tlakovou níží bude během pondělí postupovat přes území České republiky dál k severovýchodu. „V jejím týlu k nám pronikne studený vzduch, který přinese zimní charakter počasí,“ uvádí zpráva ČHMÚ.

Nový sníh potrápí řidiče na jihu Čech

S čerstvou sněhovou pokrývkou na vozovkách je třeba počítat už v oblastech od nadmořské výšky 400 metrů nad mořem, a to zejména na jihu Čech a Českomoravské vrchovině. Sníh už je ale hlášen i ze silnic v západních Čechách.

Na východní Moravě a ve Slezsku se čekají sněhové srážky přibližně od 1000 metrů nad mořem.

Čeká se mrazivá noc s náledím

Meteorologové očekávají, že teploty v pondělí večer a v noci na úterý klesnou pod bod mrazu. Na vozovkách se tak může tvořit náledí. „Teploty během noci poklesnou na 0 až -4 stupně, bude to nejstudenější noc v tomto týdnu,“ konstatuje ČHMÚ.

V pondělí přes den vystoupí maximální teploty na pět až devět stupňů, v dalších dnech už se začne postupně oteplovat, v úterý má být devět až 13. Ve středu a ve čtvrtek by se nejvyšší hodnoty mohly pohybovat až kolem 17 stupňů. Na obloze ale zůstane velká oblačnost, která přinese i srážky. Při dešti teploty vystoupí jen na deset stupňů. V závěru pracovního týdne navíc přijde další ochlazení.

Česká republika – Antikoncepce zdarma pro studentky a sociálně slabé ženy by podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha měla být prostředkem ke snížení počtu potratů. Jeho návrh má být odpovědí na obnovení diskuze o omezení interupcí ze strany KDU-ČSL.


Antikoncepcí proti potratům

V České republice se počet potratů ročně pohybuje kolem 25 tisíc. To je nejnižší míra interupcí ze všech postkomunistických zemí, kde jsou potraty povoleny. Přesto David Rath soudí, že zpřístupněním antikoncepce by se mohlo toto číslo snížit na 10 tisíc potratů ročně. Podle Ratha by jeho nápad pojišťovny nijak výrazně finančně nezatížil, měl by stát maximálně 100 milionů korun.

Antikoncepce pro všechny


Na antikoncepci zdarma, navíc osvobozenou od poplatků u lékaře i v lékárně, by podle Ratha měly mít nárok nepracující studentky a sociálně slabé ženy. Právě pro tyto skupiny může být antikoncepce cenově nedostupná. Pro server iHned.cz k tomuto tématu David Rath řekl: „Kombinace ceny antikoncepce a poplatků u lékařů a v lékárnách činí tyto prostředky ekonomicky nedostupnými pro tisíce žen v naší republice. Ty pak zcela zbytečně musí řešit nechtěné těhotenství potratem, což pro zdraví ženy není vůbec šťastné řešení."


Lidovci chtějí zakázat potraty


Návrh, který David Rath hodlá předložit svému poslaneckému klubu, je odpovědí na snahy lidovců o obnovení diskuzí o omezení potratů. Reforma ale prozatím počítá se zachováním stejných podmínek pro potraty, jaké byly doposud. ČSSD se ale obává, že by se omezení interupce mohlo stát předmětem výměny za podporu reformy zdravotnictví ze strany lidovců.
Co na to studentky?


Iva Blažková, studentka gymnázia v Šumperku, pro Studentské městečko.cz uvedla: „Myslím, že spousta holek si sama může za to, že otěhotní, protože se o antikoncepci nestarají. Ale určitě se mi ten nápad líbí, jelikož jsem také studentka. Rozhodně to mnohým studentkám a sociálně slabším ženám pomůže a usnadní mnoho věcí.“


„Myslím, že je to dobrý nápad, protože antikoncepce stojí dost peněz. Mně osobně nevadí, že si za ni zaplatím, ale je to dobré spíš kvůli těm sociálně slabším ženám. Určitě by to mělo velký dopad na počet potratů,“ soudí Petra Vybíralová, která studuje obor Marketing pro střední úroveň řízení na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.


Markéta Sittová, studentka oboru Požární ochrana a průmyslová bezpečnost v Ostravě, Studentskému městečku.cz řekla: „Já jsem určitě pro, hlavně kvůli těm sociálně slabším ženám. Nejsem zastáncem potratů. Podle mě to není fér vůči plodu. Nemůže za to, že byl zplozen omylem. A jako studentka jsem taky pro.“

1  
..  
10  
11  
12  
13  
14  
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz