www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Zmatení řidiči volají na policii: Měříte?

 

Praha - Chaos v povědomí řidičů vyvolal novela policejního zákona, která městským policistům ubrala pravomoc měřit rychlost.

Desítky telefonátů vyřizují denně městští strážníci v Praze. Lidé volají proto, aby zjistili, zda strážníci měří rychlost v metropoli rychlost, nebo ne. „Řidiči nevědí, zda novela platí už odteď, tedy zda ještě měřit můžeme nebo ne," sdělil Deníku Ludvík Klema, náměstek ředitele městské policie.

Podle schváleného předpisu nebudou moci od následujícího ledna strážníci měřit rychlost. Ministerstvo vnitra ale do konce srpna předloží novelu zákona o policii, která strážníkům tuto pravomoc má opět vrátit. „Nedivím se, že jsou řidiči zmateni těmito právními úpravami," dodal Klema.

Podle ministra mají měřit dál

Podle ministerstva vnitra Ivana Langra (ODS) je nutné strážníkům pravomoc měřit rychlost vrátit. „Ministr vnitra se vyjádřil, že v připravované novele bude zakotveno, že obce a městská policie budou moci měřit rychlost dál. Také se uvažuje o tom, že by rychlost mohly měřit i soukromé firmy," sdělil Deníku Vladimír Řepka z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Novela s „návratem" pravomocí strážníkům musí nejdříve projít Poslaneckou sněmovnou, Senátem a podepsat ji musí prezident.

„Otázkou je, zda se schvalování stihne tak, aby novela začala platit od ledna 2009 a strážníci mohli rychlost a strážníci mohli rychlost kontinuálně měřit dál," obává se Klema. Kdyby novela nenabyla účinnosti do příštího ledna, mohlo by se podle něj klidně stát, že by strážníci třeba v lednu měřit nemohli a pravomoc by se jim navrátila až v únoru.

Klesá počet smrtelných nehod

Podle statistik strážníků se za poslední rok v Praze výrazně snížil počet usmrcených řidičů a chodců. „Pomohl tomu projekt Sto bezpečných míst. Městská policie zahájila v dubnu loňského roku nasazování mobilní radarové techniky na předem vytipovaná místa pražských komunikací. Učinila tak s ohledem na to, že stále roste počet řidičů, kteří překračují maximální povolenou rychlost," vysvětlil Rudolf Blažek, primátorův náměstek pro bezpečnost v metropoli.

Sám považuje měření rychlosti v obcích za preventivní opatření, které snižuje počet nehod. „Pokud srovnáme doposud vyhodnocená období prvních šesti měsíců loňského a letošního roku, poklesl počet dopravních přestupků na měřených úsecích komunikací o jednu čtvrtinu," dodal Blažek.

Dle výsledků projektu „Sto bezpečných míst" je pražskou částí, kde se za prvních šest měsíců letošního roku stal největší počet přestupků, Praha 14. Městská policie měření v ulicích Poděbradská, Chlumecká a Českobrodská a za první půlrok tu strážníci při 184 měřeních zjistili 814 případů překročení maximální povolené rychlosti.

Naopak nejmenší počet přestupků policisté zaznamenali na již zmíněné Praze 7, kde při 141 měřeních zjistili 102 překročením povolené rychlosti.

V červnu městští strážníci zaznamenali v Praze celkem 1 229 přestupků rychlé jízdy. Ve srovnání s měsícem květnem je to nárůst o 31,6%. Nejvíce řidiči překračovali povolenou rychlost v ulicích Legerova a Sokolská na Praze 2 a také ve Strakonické směrem k Barrandovskému mostu na Praze 5. V této ulici strážníci zjistili celkem 114 případů rychlé jízdy, což je za měsíc červen nejvyšší počet v celé Praze.
 

Zdroj: www.denik.cz
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz