www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Významný den pro Ostravu. Začíná stavba nového centra

 

Nové centrum Ostravy

Karolina blízké budoucnosti. Takhle by měla vypadat kolem roku 2015, až firma Multi Development svůj projekt za 10 až 15 miliard korun dokončí. Autoři projektu museli do svého návrhu zahrnout obchody, byty i kanceláře. To vše přibližně ve stejném poměru Autor: Multi Development

| Jakub Sís, spolupracovník Aktuálně.cz

V místě koksovny vyroste čtvrť moderních budov

Ostrava - Obyvatelé Ostravy mohou pátek 6.června 2008 považovat za jeden z mezníků v historii svého města. Položením základního kamene začne stavba zbrusu nové čtvrti v místě, které ještě před desíti lety patřilo k nejšpinavějším v celé Evropě.

Na místě bývalého průmyslového komplexu Karolina, v bezprostřední blízkosti současného centra, se dnes začne se stavbou moderního komplexu budov.

Na ploše třiceti hektarů, což je zhruba sedm pražských Václavských náměstí, by měly během následujících osmi let růst domy s obchody, kancelářemi i byty.

Moderní budovy i stará hala

Výstavba projektu Nová Karolina rozdělil investor do čtyř na sebe plynule navazujících etap. Dokončení první etapy projektu se plánuje v květenu 2010, celá Karolina by měla být hotová v roce 2016.

Fotogalerie

„V první etapě vznikne nové obchodně-zábavní centrum, 2 moderní administrativní budovy a bytový komplex, který nabídne 220 bytů středního a vyššího standardu," popisuje průběh Lucie Husníková z firmy Multi Development, která bude v centru Ostravy stavět. 

„Dále v rámci první etapy plánujeme rekonstrukci dvou historických budov, takzvaného Dvojhalí.  Někdejší elektrocentrála a ústředna se přemění ve víceúčelová centra pro kulturní, sportovní, společenské a vzdělávací využití. Současně s výstavbou bude dokončena veškerá potřebná infrastruktura," uvedla Lucie Husníková. 

První fáze výstavby Nové Karoliny by měla stát více než 5 miliard korun. Celkové náklady by měly dosáhnout výše 10 - 15 miliard korun, což je desetkrát až patnáctkrát více, než činí náklady například na nový fotbalový stadion pražské Slavie.

Za pozemky zaplatila firma městu 220 milionů korun. Část komplexu bude investor pronajímat, část bude k prodeji.

Centrum se nepřesune, tvrdí primátor

Nově vybudovaný komplex moderních staveb v těsné blízkosti historického jádra Ostravy by mohl vyvolat spekulace o přesunu středu právě na Karolinu. Primátor Petr Kainar si to ale nemyslí.

Historie Karoliny

 

Nové centrum Ostravy

 

  • 1837 - na Karolině se začíná s těžbou černého uhlí
  • 1843 - důl přebírá rod Rotschildů
  • 1858 - vedle dolu je postavena koksovna
  • 1933 - po postupném útlumu těžby je zasypána težební jáma
  • 1982 - provoz koksovny je ukončen
  • 1989 - objekt je mimo histoircké "Dvojhalí" zdemolován
  • 1998 - město přichází se záměr stavět na Karolině
  • 6. 6. 2008 - pokládá se základní kámen nové čtvrti

 

„Centrum Ostravy je Masarykovo náměstí a nikdy už to nebude jinak, výstavba Nové Karoliny je pro nás ale velmi důležitá a bezesporu významně podpoří růst města i regionu"

Záměr začít stavět na Karolině přišel v roce 1998. Projekt polských architektů, který vyhrál v roce 2000 veřejnou soutěž, ale radní následně zamítnuli. „Nenašel se žádný investor, který by jej chtěl realizovat," zdůvodňuje primátor Kainar.

V roce 2005 tak vyhlásilo město soutěž novou. Její vítěz měl zároveň převzít za následnou stavbu organizační a finanční zodpovědnost. Na konci června roku 2006 udělilo zastupitelstvo zakázku firmě Multi Development, která stála u zrodu nákupního centra Chodov v Praze nebo olomoucké a plzeňské Olympie.

Nejdříve horníci, poté Nohavica

Ekonomické využívání komplexu Karolina se začíná datovat rokem 1837. Tehdy se začala hloubit první důlní jáma. Důležitým mezníkem je pak rok 1843, kdy těžbu přebral známý vídeňský rod Rotschildů. Důl nesl jméno vnučky Salomona Mayera Rotschilda.

Koksovnu postavili Rotschildové vedle dolu v roce 1858. Ta následně důl samotný přežila, na počátku dvacátého století došlo totiž k pozvolnému útlumu těžby.

Definitivní konec dolu se váže k roku 1933 a zasypání těžební jámy. Samotná koksovna fungovala až do poloviny osmdesátých let minulého století.

V roce 1989 nastoupily na Karolinu těžké demoliční stroje a celý komplex srovnaly se zemí. Zachovalo se pouze Dvojhalí, které vstoupilo nedávno do povědomí veřejnosti tím, že zde písničkář Jaromír Nohavica natočil své koncertní DVD.

zdroj aktualně.cz

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz