www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Vyjednavač pomohl sebevrahovi a zneškodnil šílence

 

Zlín - Když jsem toho muže uviděl stát uprostřed cesty s pistolí v ruce, nevěděl jsem, co dřív. Takové byly pocity policejního vyjednavače Martina Baláže, který v neděli ve Zlíně–Kudlově předvedl vskutku profesionální výkon.

Nejprve krátce po poledni zachránil pětadvacetiletého sebevraha. Když s ním pak v autě čekal na příjezd záchranky, objevil se na silnici muž se zbraní v ruce, který mířil na projíždějící vozy. I v této náročné situaci Baláž zachoval chladnou hlavu a šílence zpacifikoval.

Něco podobného prý ještě nezažil. „Byla to prostě souhra časových náhod. V autě jsem měl člověka, který byl na tom hodně špatně, a na cestě zase muže, který ohrožoval životy jiných. Musel jsem vytáhnout zbraň a jít zasáhnout,“ řekl Deníku Baláž.

Strach o svůj život prý v tu chvíli neměl, bál se spíše o muže-sebevraha v autě, který sténal bolestí .

„Byl to opravdu zvláštní pocit. Proto jsem se taky snažil zastavit projíždějící auta, aby ho někdo pohlídal,“ vysvětlil policista, na jehož výzvy, aby odhodil pistoli, ozbrojený muž nereagoval.

Přestože se ukázalo, že se jednalo o „pouze“ plynovou zbraň, nemohl vyjednavač v dané chvíli vědět, zda se jedná o nabitou devítku, či jen dětskou hračku.

Většina řidičů se bála

Najít takového odvážlivce, který by na jeho výzvu zastavil a pomohl, byl ale podle jeho slov problém. „Když ti řidiči viděli, jak stojíme uprostřed cesty a míříme na sebe, tak se většina bála a raději jeli pryč nebo couvali. Nakonec přece jen jedno auto zastavilo a já těm lidem stačil rychle říct, co se děje, a aby pohlídali toho kluka v autě. A za to jim moc děkuji,“ podotkl Baláž.

Pak už to byla otázka vteřin. Policista vyrazil ozbrojenci zbraň z ruky a srazil ho na zem.

„Nevím, proč to udělal. Celou dobu, co jsem na něj mluvil, nic neříkal. Jen vydával nějaké zvuky. Podle mě byl opilý,“ konstatoval policista.

Třiačtyřicetiletý ozbrojený muž nakonec skončil v policejní cele, kde ho po prospání čekal výslech. Tam uvedl, že vše udělal ze srandy. „Řekl, že stál u obchodu a popíjel pivo. Plynovou pistoli prý měl v kapse, ale neví, kdy si ji tam dal. Najednou přešel na cestu a ze srandy mířil na projíždějící auta. Podle svých slov si dál už nic nepamatuje. Slyšel až to, jak na něj křičí policista, aby zbraň odhodil,“ citovala z výpovědi mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Pistoli si opatřil na burze

Dodala, že muž vyjádřil lítost nad tím, co udělal. Plynovou zbraň si prý opatřil na burze. „Tato zbraň bohužel patří do kategorie, u níž nemusí být provedena registrace. Vyšetřovatelům tvrdil, že je nefunkční, což nám potvrdí nebo vyvrátí expertiza,“ doplnila Bartíková.

Muže však jeho „klukovina“ může stát až dvouletý pobyt ve vězení, a to za trestný čin výtržnictví.

Mladíka dovezla sanitka do nemocnice. Podle mluvčího zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petra Olšana si stěžoval na bolesti břicha, nicméně nebyl v ohrožení života.

Zatímco mladý sebevrah včera pobýval v nemocnici a muž-šílenec po propuštění z cely zřejmě doma, Martin Baláž dnes absolvuje další z pravidelných školení. Podle něj je důležité být kvůli dramatickým situacím psychicky odolný. „Přestože se ve speciálních kurzech učíme nácvik určitých vyhrocených situací, tato k nim rozhodně nepatřila. Takže to pro mě bylo poprvé,“ přiznal Martin Baláž.

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz