www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Vězně uhlídá náramek, zloděj se omluví

Hospodářské noviny


PO PŮL STOLETÍ MÁ ČESKO NOVÝ TRESTNÍ ZÁKONÍK, PŘINÁŠÍ VÝZNAMNÉ ZMĚNY

Nový trestní zákoník přináší stovky novinek: přísnější tresty i možnost odsedět si trest doma

- Platit začne od roku 2010

V Česku vznikne zvláštní skupina lidí: úřady budou vědět o každém jejich kroku a kromě práce nebudou smět téměř vycházet z bytu.

Když včera poslanci schválili nový a průlomový trestní zákoník, zároveň tím mezi jinými zavedli i jednu zajímavou novinku - domácí vězení pro pachatele méně vážných činů. Týkat by se to mohlo zhruba čtyř tisíc odsouzených.

Domácí vězení by trvalo až dva roky a odsouzený člověk by sice mohl chodit do práce, ovšem nesměl by opustit domov mezi osmou večer a pátou ráno.

Ministerstvo spravedlnosti zatím neví, jak přesně bude hlídání fungovat - má na to čas do roku 2010, kdy začne nový zákoník platit. Nejspíš ale půjde právě o elektronický systém se speciálním náramkem "Byl by asi nejlepší. Právě sbíráme zkušenosti, například v Polsku ho teď zavádějí," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Zloděj se bude omlouvat

Domácí vězení je jen jednou ze stovek změn, které zákoník o více než 400 paragrafech obsahuje. Předně nově rozděluje "přečiny", to znamená lehčí trestné činy, za které hrozí nanejvýš tři roky vězení, a pak zločiny, tedy závažnější skutky.

Zatímco u zločinů by jako nyní běželo vyšetřování a pak by se dostaly k soudu, přečiny by mohly soudy řešit rychleji a méně složitě než dosud. Příklad: řidič zraní chodce a přizná vinu. Žalobce tedy navrhne, aby ho soud potrestal roční podmínkou. A když řidič souhlasí, je vše rychle vyřízené - bez zdlouhavého snášení důkazů nebo znaleckých posudků.

Ani takový zloděj by ale nemusel vždy do vězení. Soud by mu mohl místo toho nařídit, aby chodil k psychologovi, vyvaroval se drog a zapsal se do vzdělávacích kurzů, aby snáze našel práci. A aby se za krádež majiteli hotelu z očí do očí omluvil. "Když sedmnáctiletý kluk stane tváří v tvář člověku, kterému něco rozbil nebo ukradl, uvědomí si často, co vlastně provedl," říká Pavel Štern, šéf probační a mediační služby, jež se podobným urovnáváním sporů zabývá.

Trestní zákoník také dává větší volnost státním zástupcům při posuzování, co je nebezpečný trestný čin a co jen obyčejný přestupek. "Například pytláctví může být obojím. Už se ale neřeší, jestli jen studenti na prázdninách chytali načerno, nebo jestli někdo vylovil celý rybník. Tam se musí použít zásada zdravého rozumu," říká poradkyně ministra, ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová.

Spory: drogy a privatizace

Ve srovnání s tím, jaké rozpory tento důležitý kodex ve sněmovně vyvolal před dvěma lety, poslanci včera odpoledne zákoník schválili klidně a bez velkých průtahů. Ostatně ministr Pospíšil se už dříve dohodl s opozicí, že ani jedna strana nepřijde s kontroverzními návrhy, které by mohly patnáct let práce na zákoníku potopit.

Mnoho změn nakonec skutečně neprošlo: neuspěli lidovci a komunisté s jednoletým vězením pro prostitutky, jež se nabízejí na veřejných místech. A stejný trest požadovali i pro jejich zákazníky.

Lidovec Tomáš Kvapil zase bez úspěchu prosazoval výjimku z domácího vězení - odsouzený člověk by podle něj mohl alespoň jednou týdně do kostela. Do třetice lidovci nepochodili, s tím, aby zákon nerozlišoval tvrdé a měkké drogy.

A naopak ministr Strany zelených Ondřej Liška neuspěl s návrhem, ať marihuana není zakázaná. "Ministr školství by něco takového neměl navrhovat," rozčilovala se Michaela Šojdrová z KDU-ČSL. Nakonec prošla původní verze, že vypěstování tří rostlin pro vlastní potřebu se stíhat nebude. A neuspěl ani Marek Benda z ODS, který chtěl, aby byly promlčené trestné činy spojené s privatizací v 90. letech. Nakonec ho nepodpořila ani velká část kolegů - mimo jiné i z obavy, že se novináři téhle "amnestie pro tuneláře" chytnou a budou ji dalece kritizovat. I když i autor zákoníku profesor Pavel Šámal tvrdí, že žádné nové privatizační skandály už stejně nevyplavou.

ČSSD: Na eutanazii trváme

Trestným činem naopak mají být některé dopingové metody ve sportu pod hrozbou až ročního vězení pro osobní trenéry a až osmiletého vězení pro lékaře. "Vážně ohrožuje zdraví," vysvětloval autor paragraf, bývalý reprezentant Pavel Ploc z ČSSD. Sociální demokraté sice nechali zákoník bez výhrad projít, už teď ale mají seznam vylepšení. Je to především beztrestnost eutanazie nebo vyšší tresty pro útočníky, kteří napadnou osoby s hendikepem. "Tyhle věci chceme určitě prosadit," říká právní expert strany Jeroným Tejc.

081112_05a.jpg

Žádné komentáře
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz