www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Věřte si víc!

 

 

Většina z nás občas zažije situaci, kdy mu nevysvětlitelný pocit napovídá určitý postoj. Vědci říkají, že jej máme poslechnout!

Například při setkání s novými lidmi nás může překvapit ničím nepodložená náklonnost nebo naopak averze.

Britští vědci tvrdí, že tyto pocity – nebo řekněme intuice – jsou skutečným zhodnocením situace (to samozřejmě neznamená, že nutně správným) a že bychom naše předtuchy měli brát vážně.

Věda intuici "nebrala"

Týmu vedený profesorem Gerardem Hodgkinsonem z Obchodní univerzity v Leedsu publikoval teorii, že intuice je výsledkem procesu, kdy náš mozek určitým způsobem skladuje, vyhodnocuje a zpětně poskytuje informace na podvědomé úrovni.

Nový psychologický fenomén si v blízké budoucnosti nejspíš vyžádá zvýšenou pozornost psychologů, protože může být zdrojem netušených možností v duševních schopnostech i terapii.

OTESTUJTE SE: Vlezlo na vás jaro?

Přestože existuje spousta zaznamenaných případů, kdy intuice zabránila nejrůznějším pohromám, nebo kdy vedla například k uzdravení pacienta, když lékař následoval „své pocity“, oficiální věda výzkum intuice dosud řadí do stejné škatulky jako parapsychologii, frenologii a podobné pseudovědecké praktiky.

Mozek mi dělá návrhy!

Díky analýze ohromné spousty záznamů došli britští vědci k závěru, že intuice je něco jako „návrh“ našeho mozku předložený na základě prožitých zkušeností a externích podnětů.

Objeví se tak rychle, že jeho reakci chápeme pouze na podvědomé úrovni. Vědomě jsme schopni vnímat pouze pocit, že je něco špatně nebo dobře.

Klikněte si také na BOUŘKA - HROZBA PRO ALERGIKY

„Lidé obvykle zažijí pocit intuice ve chvíli, kdy jsou pod časovým tlakem, v situaci s přemírou informací, které by nestihli vyhodnotit obvyklým způsobem a za stavu akutního nebezpečí, kdy je vědomá analýza situace nesnadná nebo nemožná,“ říká profesor Hodgkinson.

Něco není v pořádku

Jako příklad uvádí případ řidiče vozu formule 1, který zničehonic prudce zabrzdil, i když k tomu neměl žádný rozumný důvod.

Zachránil si tak život, protože díky tomu nenarazil do hromadné havárie skryté za zatáčkou.

„Řidič nemohl vysvětlit, proč cítil, že by měl zastavit, ale ten pocit byl zničehonic silnější než jeho touha vyhrát závod,“ vysvětluje Hodgkinson.

„Když byl řidič podroben forenzní psychologické analýze, kde mu byla událost přehrána na videu, uvědomil si, že přihlížející fanoušci jej nepovzbuzovali obvyklým způsobem, ale bez pohybu na něj hleděli. To bylo příčinou vzniku intuitivního pocitu. Tuto příčinu si v tu chvíli neuvědomoval, ale věděl, že něco není v pořádku, a šlápnul na brzdu.“

Nemusí být správná

Profesor Hodgkinson věří, že všechny prožitky intuice jsou výsledkem spojení podobných vnitřních a vnějších pohnutek. Přitom však nehodnotí, zda jsou intuitivní rozhodnutí vždy správná.

„Lidé potřebují oba druhy myšlenkových procesů, vědomé i podvědomé, ale ani jeden z nich nemůžeme obecně označit za lepší nebo horší,“ říká.

Výzkum intuice může mít dopad i v obchodě, kde spousta manažerů tvrdí, že používají intuici v momentě, kdy potřebují rychlé rozhodnutí.

Ženám to jde lépe

Spousta lidí, zvláště žen, pak umí intuici používat v obyčejném životě a usnadňovat si tak rozhodovací procesy.

Vědci by chtěli rozpoznali okamžik, když člověk přepne z vědomé analýzy situace na podvědomou. Zjistili by tak, za jakých okolností jsou intuitivní rozhodnutí správná.

Pokud se to podaří, možná budeme schopni intuici i záměrně rozvíjet. Díky tomu pak lépe uplatníme svá nadání a budeme si více věřit v náročných i všedních situacích.

 

                                                                                                                                   Zdroj:centrum.cz

 

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz