www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Veřejné slyšení: klimatické změny a zásoby vody na planetě

Kapka vody ©BELGA

Voda je zdrojem života

Tající ledovce, prudké deště a nedostatek vody. To je jen krátký výčet aktuálních problémů souvisejících s vodou, které se čím dál častěji vyskytují na naší planetě. Podle španělské konzervativní poslankyně Cristiny Gutiérrez-Cortines je voda "nejdůležitějším prvkem v klimatických změnách." Zorganizovala proto slyšení na toto téma, na které pozvala řadu odborníků z celého světa.

Španělská konzervativní poslankyně Cristina Gutiérrez-Cortines zdůrazňuje, že oceány plní "základní úlohu při regulaci klimatu". Neustálé oteplování atmosféry však způsobuje, že každoročně taje obrovské území ledovců, jejichž velikost je třikrát větší než rozloha Španělska. Uvolněná voda pak následně "mění rovnováhu v oceánech," varuje poslankyně.
 
Záplavy a sucha
 
Setkání s poslanci se zúčastní také profesor John A. Dracup z Kalifornské univerzity. Tento odborník na vodu a klimatologii vidí dopady klimatických změn poměrně jasně: "V důsledku změn teploty se tání sněhu objevuje v současnosti každý rok dříve (...) Z tohoto důvodu budeme mít každoročně víc vody během období záplav, když už jí nepotřebujeme, a méně vody během letních měsíců či v období zavlažování, když jí potřebujeme."
 
Agentura OSN Habitat předpokládá, že do roku 2032 bude až 60% světové populace žít v oblastech s nedostatkem vodních zdrojů. Varování už vydala i Evropská komise. V Zelené knize o přizpůsobování se klimatickým změnám se odhaduje, že do roku 2080 se celkový objem srážek na Pyrenejském poloostrově sníží o polovinu v porovnaní se současným stavem.  Méně srážek a vyšší teploty povedou k nedostatku zásob vody, suchu a k vedrům, lesním požárům, úbytku rozmanitosti živočichů (biodiverzita) a k znehodnocení půdy či celého ekosystému.
 
Hrozí nám války o vodu?
 
Přesto, že existuje všeobecná shoda, že globální oteplování může mít hluboký dopad na ledovce a na celkové množství srážek, nikdo v současnosti nedokáže říct, co se přesně bude dít. Zůstává tak mnoho nezodpovězených otázek. Budeme se muset naučit žit s menším množstvím vody? Jak se přizpůsobíme nedostatku vody? Způsobí nízké zásoby životodárné tekutiny spory anebo dokonce ozbrojené konflikty? Italský profesor Ricardo Petrella si myslí, že tomu tak bude. "V zemích okolo Středozemního moře, Blízkého východu a Střední Asie existuje riziko, že tyto oblasti se kvůli vodě stanou na světě nejintenzivnějšími regiony konfliktů."
 
Poslankyně Gutiérrez-Cortines je přesvědčená, že přístup EU k řešení této problematiky by měl být dynamický a flexibilní. "Nacházíme se v procesu rozšiřování našich vědomostí a nic není jisté." Z tohoto důvodu je proti jakýmkoli rigidním plánům. Místo nich spíše podporuje diskuzi o možné strategii, která by nabízela možnosti, jak na dané problémy reagovat.
 
Náš život se změní
 
Každá evropská země má však s oteplováním jiné zkušenosti. Jednotlivé problémy se v zemích liší. Španělská poslankyně je proto přesvědčena, že "nemusíme všichni dělat to samé, ale měli bychom všichni dělat to, co děláme, nejlepším možným způsobem". Globální oteplování bude s velkou pravděpodobností měnit i náš způsob života. "Musíme také zůstat otevřeni novým myšlenkám ohledně změny našich zvyklostí," dodává Gutiérrez-Cortines.

OdkazOdkaz: 20080125STO19639

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz