www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Vědci objevili maximalní hmotnost černých děr

17.9.2008 - Podle nejnovější astronomické studie černé díry nemohou růst věčně. Vědci tvrdí, že objevili mezní hranice hmotnosti černých děr. Odhadují je na 10 miliard Sluncí!
Černé díry patří mezi nejhmotnější a nejexotičtější objekty v celém vesmíru. Jejich gravitační pole je tak silné, že z nich nemůže uniknout ani světlo. Některé vznikají kolapsem hmotných hvězd, ty největší, tzv. supermasivní černé díry, sídlí prakticky ve všech centrech galaxií. Všeobecně se soudí, že tím, jak pohlcují okolní hmotu, neustále rostou, ale mohou se zvětšovat do nekonečna? Odpověď na tuto otázku hledala dvojice astronomů - Priyamvada Natarajan z Yalské univerzity a Ezequiel Treister z Evropské jižní observatoře.
Černá dírazvětšit fotografii...foto: NASA
Černá díra

Nemohou růst věčně


Mezi černými dírami, jejichž hmotnosti známe poměrně přesně, svou velikostí vyniká černá díra v galaxii Messier 87. Obsahuje asi tolik hmoty jako 3 miliardy Sluncí. Jenže, jak prohlašuje Natarajan na serveru časopisu New Scientist: „Očekává se, že budou objeveny ještě větší černé díry“.
Ty se s největší pravděpodobností nalézají v obřích eliptických galaxiích. Na první pohled by se mohlo zdát, že růst těchto monster není ničím omezen, avšak Natarajan s Treisterem ukázali, že s touto zdánlivě logickou představou není něco v pořádku. Podle studie, kterou oba vědci nedávno uveřejnili v prestižních Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (Měsíční postřehy Královské astronomické společnosti), se zdá, že ani ty největší černé díry nemohou růst do nekonečna.

10 miliard Sluncí


K překvapivému závěru došli astronomové rozborem optických a rentgenových snímků supermasivních černých děr. Je známo, že hmota padající do černé díry intenzivně září
a vlastností tohoto záření lze využít k odhadu jak její hmotnosti, tak i rychlosti, s jakou do sebe černá díra své okolí nasává.
Natarajan s Treisterem analyzovali galaktické černé díry různých hmotností v různých stádiích vývoje vesmíru. Z jejich práce jasně vyplynulo, že existuje horní hranice hmotnosti, kterou černá díra v žádném případě nemůže překročit. Podle jejich výpočtů se tato mezní hodnota hmotnosti černých děr pohybuje někde okolo hmotnosti 10 miliard Sluncí.

V dalším růstu jim brání jejich vlastní záření


Vysvětlení, které navrhuje Natarajan, je následující: černé díry se podle něj v jisté fázi svého vývoje samy „vypnou“. A sice tehdy, když dospějí do bodu, kdy vyzařují tolik energie, kolik jí samy získávají nasáváním okolní hmoty. Záření pohlcované látky tedy zřejmě ovlivňuje její další přísun. Černé díry tak podle Natarajanových slov „regulují samy sebe.“
Nový objev se jistě významně promítne do budoucích teoriích formování galaxií, neboť se stále víc a víc množí důkazy o tom, že černé díry hrají při utváření galaxií klíčovou roli.


Zdroj: www.yale.edu, http://www.newscientist.com


Autoři:

Josef Kučera
Technet.cz
Žádné komentáře
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz