www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

USA odtajnily dokument povolující mučení zajatců

Washington - Spojené státy odtajnily obsáhlý dokument ministerstva spravedlnosti, který povolil drsné vyšetřovací metody při výslechu podezřelých členů Talibanu a Al-Káidy. Mnozí kritici je přitom považují za mučení.

Dokument navíc zdůrazňuje, že americký prezident není vázán mezinárodním právem. Memogram byl vydán 14. března 2003.

"Mezinárodní zvykové právo není (americkým) federálním právem a prezident ho může podle svého úsudku přehlížet," píše se v dokumentu. Ten zároveň zdůrazňuje, že nepřátelští bojovníci držení v zahraničí nemají práva garantovaná americkým občanům ústavou USA.

Mučení je když...

Memogram se detailně zabývá tím, co mučením je a co jím není. Mučení je definováno jako souhrn specifických technik: pálení kyselinou, vážná mentální bolest a utrpení, hrozba okamžité smrti a fyzická bolest, která může zhoršit tělesné funkce a způsobit selhání orgánů nebo smrt.

 

"Definice mučení musí být chápána jako souhrn těchto jednotlivých částí," citovala z memogramu agentura AP. Jiné techniky jako bití nebo nedostatek spánku naproti tomu za mučení považovány nejsou.

"Tyto standardy dovolují fyzický kontakt. Využívat strkání nebo políčkování jako součást výslechu není v rozporu s těmito standardy," píše se v něm.

Mučení netrestejme

Ani v případě, že tyto normy budou porušeny, nemají být podle dokumentu vyšetřovatelé obviněni.

"I když tyto zákazy vyšetřovací metody poruší, nutnost nebo sebeobrana mohou poskytnout ospravedlnění v případě kriminálního postihu."

Autorem dokumentu je Úřad pro právní poradenství (OLC) ministerstva spravedlnosti, který na žádost vládních úřadů interpretuje sporné právní otázky.

"Jediným smyslem tohoto memogramu je očividně zrušit jakékoliv omezení prezidentovy válečné moci," řekl AP Jameel Jaffer z organizace, která odtajnění dokumentu soudně vymohla. "Měl za úkol umožnit mučení a přesně toho docílil."

Platnost tohoto výkladu práva byla zrušena v prosinci 2003.

Žádné komentáře
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz