www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Učňové berou tvrdé drogy třikrát víc než gymnazisté

 

kokain

K tvrdým drogám mají studenti z učilišť snazší cestu zdroj: Reuters

Praha - U mladého člověka, který se rodhodne místo studia vyučit řemeslu, je výrazně větší pravděpodobnost, že vyzkouší drogy, a to včetně těch "tvrdých".

Zjistila to česká část mezinárodní studie ESPAD, která zjišťuje postoje šestnáctiletých k drogám.

Zatímco na gymnáziích má zkušenost s nelegálními drogami třetina studentů (33,8 %), na středních školách s maturitou je to už téměř polovina (48 %) a na učilištích sedmapadesát procent studentů (56,9 %).

Téměř stejné rozložení platí i pokud jde o kouření marihuany a hašiše.

Odborníky to nepřekvapuje.

"Nízká studijní aspirace i nízké vzdělání je vnímáno, co se týče drog, jako rizikový faktor. Učiliště proto mají větší riziko než gynmnázia," vysvětluje jeden z tvůrců studie Ladislav Csémy z Psychiatrického centra Praha.

Alarmující je podle něj zvlášť srovnání v oblasti "jiných než konopných drog". Sem spadají třeba těkavé látky, extáze, ale i heroin a pervitin.

Mezi gymnazisty se k jejich užívání "přiznává" 5,5 procent, mezi učni třikrát tolik - 15,6 procenta.

O učební obory bez maturity je stále menší zájem. Drogová pověst tomuto trendu spíš nahrává. Na střední odborná učiliště bylo letos přijato asi o dva tisíce méně studentů. Tento vývoj lze sledovat již od roku 1989.

Podle ministerstva školství je důvodů proč učilištím ubyvají studenti mnoho a drogy jsou jen jedním z nich. "Negativně je chápán v uvedené souvislosti především rodiči a zákonnými zástupci žáka, výchovnými pracovníky i většinou žáků," uvedla Tereza Brůchová z tiskového odboru ministerstva.

Podle ní nabízí ministerstvo řadu preventivních programů, které mohou v boji proti drogám pomoci. Zásadní slovo ale mají vedení jednotlivých učilišť, které rozhodnou, co je pro jejich studenty nutné a co ne.

Zdroj:aktualně.cz

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz