www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

STRACH Z LIDÍ – dokáže se životem »zamávat«!

STRACH Z LIDÍ – dokáže se životem »zamávat«!

Někdo se bojí pavouků, jiný výšek nebo třeba vody. S naprostou většinou fobií se dá ale normálně žít. Co ale dělat, jestliže se bojíte kontaktu s jinými lidmi?


Když máte strach nejen z šéfa, ale opotíte se, i když vám prodavačka v obchodě řekne o drobné, nebo když u vašich dveří zazvoní pošťák, máte velký problém! V dnešním hektickém světě, kde mají místo především jedinci s ostrými lokty, pro lidi se sociální fobií moc pochopení nenajdeme.

 

Sociální fobie – jak poznáte že »ji máte«?

Asi tak, vzpomeňte si, jak jste se cítila před maturitou, pracovním pohovorem nebo jinou důležitou zkouškou. Možná jste suverén, ale situace, kdy skutečně o něco jde, vyvolávají u mnoha lidí velmi nepříjemné příznaky, a to i fyzické jako jsou například: 

  • Třes rukou
  • Pocit nucení na močení nebo na stolici (citliví jedinci mohou trpět průjmem)
  • Rudnutí
  • Koktání
  • Nevíte, »co s rukama« – někdo žmoulá prsty, jiný si zapálí cigaretu, další si okusuje nehty…
  • Nevolnost, někdy pocity na omdlení
  • Pocení

 

 Když člověk zkoušku absolvuje, nepříjemné pocity přejdou. Funguje dál normálně. Lidé trpící sociální fobií, se ale z klidu dlouho těšit nemohou. Klidní, a to ještě jen relativně, jsou pouze doma mezi čtyřmi stěnami. Když mají vyrazit pro rohlíky, problém nastává už tehdy, potkají-li na chodbě sousedku. A pak to pokračuje – do obchodu letí se sklopenýma očima, vyhýbají se kontaktu z cizími osobami, koktají a červenají se, když mají v obchodě o něco říct, nebo zaplatit.

 

Je to takový podivín…

Okolím jsou lidé trpící sociální fobií vnímáni jako stydlíni nebo podivíni. Oni sami velmi trpí, často mají tendenci zvyšovat svou odvahu alkoholem. Ten zpočátku částečně strach odbourá, ale jedná se o začarovaný kruh. Dávky je totiž nutné neustále zvyšovat. Podobný účinek mají i anxiolytika – léky na snížení úzkosti.

 

Dá se strach z lidí léčit?

Ano, stejně jako většina ostatních fobií. Musíte ale navštívit ordinaci odborníka, sami to nezvládnete. Jaké jsou používané léčebné metody?

 

  • Kognitivně behaviorální psychoterapie – nejedná se o nic hrozného, i přes ten krkolomný název. Tato terapie je zaměřená na aktuální problém. Učí pacienta orientovat se v situacích, které strach spouštějí. Konstruktivně se pracuje na zmírnění, nebo dokonce odstranění příznaků. Nemocný se snaží nacvičit si a postupně osvojit postupy, kterými se bude řídit v kritických situacích.
  • Antidepresiva – někdo se nevyhne užívání antidepresiv. Jejich účinek nastupuje pozvolna a pozvolna se musí také vysazovat. Jedná se obvykle o léčbu dlouhodobou.
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz