www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Stávka živě: Zablokováno letiště i centrum Prahy

Generální stávka

13:11 | Dnes | Aktualizováno | Reportéři Aktuálně.cz

Praha - Česko by dnes mělo zažít největší odborářský protest od listopadu 1989. Odbory jím chtějí dát najevo nesouhlas s ekonomickými a sociálními reformami vlády Mirka Topolánka.

Už od šesté hodiny ranní probíhá stávka v nemocnicích - lékaři ošetřují pouze akutní případy. Nejvíce by však měli obyvatelé Česka stávku pocítit v dopravě. Na 75 minut se ve 13 hodin zastaví vlaky, v řadě velkých měst nepojede hromadná doprava.

Aktuálně.cz vám průběh stávky přiblíží v online reportáži. Redaktoři budou sledovat průběh stávky na železnici, v hlavních městech republiky i v nemocnicích.

ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ

13:07- ODBOROVÁ CENTRÁLA

Šéf ČMKOS bude hodinu výstražné stávky trávit v hostivařském depu. Už dorazil na místo, hlásí zpravodaj Aktuálně.cz Jakub Antoš.

Zatím tu je deset odborářů se žlutobílými kloboučky, píšťalami a řehtačkami. Další odboráři dopravního podniku mají teprve přijít. Pro ně tu jsou kromě klouboučků připraveny také tranparenty s nápisy "Hanba" a "Požadujeme přehodnotit kroky reformy."

 

Stávka odborářů

Stanice metra Depo Hostivař v poledne žila normálním provozem.větší obrázekAutor: Ondřej Besperát

 

13:05 - LETIŠTĚ PRAHA

Před letištěm Praha projíždí krokem asi stovka taxíků, hlásí fotoreportér Aktuálně.cz Ludvík Hradilek. Část jich už zablokovala veškeré výjezdy od Ruzyně. Na letiště se tedy lze dostat, ale odjed odtud možné není.

13:02- ZDRAVOTNÍCI

Zpravodaj Aktuálně.cz Roman Gazdík se hlásí od Thomayerovy nemocnice v Krči, kde má proběhnout happening lékařů, že na místě je zatím klid. Jsou tu připraveny velké plakáty s nápisy: "Odmítáme nesystémové kroky ministerstva zdravotnictví", "Řízená péče udělá z pacientů loutky v rukách zlatokopů" nebo "Akciové společnosti - záruka zisku, nikoli kvalitní péče."

12:50 - HROMADNÁ DOPRAVA

Před brněnským nádražím se lidé pokusili nastoupit do trolejbusu, který míří do vzdálených Šlapanic. Řidič je upozornil, že za dvě minuty začne stávkovat a tudíž je doveze maximálně na první další zastávku. "Lidé začali celkem bez reptání vystupovat. Když jsem se s nimi bavila, víceméně se shodli, že na to dopraváci mají nárok. Nikdo se nezlobil," hlásí zpravodajka Aktuálně.cz Lenka Smyčková.

12:50 - SILNIČNÍ DOPRAVA

Asociace samostatných odborů v Praze zablokovala Legerovu ulici poblíž stanice I. P. Pavlova. Jde o důležitou dopravní tepnu, vbrzku tak zkolabuje doprava v celé Praze. Odboráři tu na silnici vyskládali balíky slámy, rozbalili transparenty, pískají a provolávají hesla.

12:41 - HROMADNÁ DOPRAVA

V Brně úplně zastaví MHD mezi 13. a 14. hodinou. "Tramvaje, trolejbusy i autobusy se za sebe budou řadit na zastávkách, kde v jednu hodinu zrovna budou," zjistila brněnská zpravodajka Aktuálně.cz Lenka Smyčková. Od 14. hodin brněnská MHD zase vyjede, ale postupně - takže budou například potíže zajistit garantované nízkopodlažní spoje. Informace o tom visí na zastávkách už od pondělí.

12:36 - POLITIKA

Kameraman Aktuálně.cz Petr Protivánek z Olomouce hlásí, že stávkující tu podpoří šéf opozice Jiří Paroubek. V jednu hodinu půjde podívat za strojvůdci na místní nádraží.

 

Stávka odborářů

Leták v ústředí ČMKOSvětší obrázekAutor: Ondřej Besperát

 

12:30 - LETIŠTĚ PRAHA

Na Letišti Praha, které je veřejnou dopravou dostupné pouze autobusy a dají se tu čekat velké problémy, hlídkuje fotoreportér Aktuálně.cz Ludvík Hradilek. Hlásí, že na letišti nic nenasvědčuje blížící se stávce.

Situace by tu však mohla být dramatická: Do stávky se chtějí zapojit někteří taxikáři společnosti Fixcar, která smluvně zjišťuje dopravu z letiště vozy taxislužby. "Dispečer společnosti mi řekl, že věří, že vše proběhne bez problémů. Stačili by však čtyři stávkující, aby zcela zablokovali přístup k odbavovacím halám. Pro tyto případy jsou tu připraveni policisté a hasiči," hlásí Hradilek.

12:23 - HROMADNÁ DOPRAVA

Pražské metro nepřeruší kůvi stávce provoz, byť jeho zaměstanci protest podporují. Pražskou podzemní dráhou se nese v pravidelných hlášeních: "Odborový svaz pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Čech a Moravy se připojuje k výstražné stávce vyhlášené na dnešní den ČMKOS. S ohledem na zajištění bezpečnosti cestujících nebude přerušen provoz v metru. Podporujeme upravení reforem ve zdravotnictví, zlepšení pracovních podmínek zaměstannců ve školství a v dopravě."

12:20 - ZDRAVOTNÍCI

 

 

 

Jednou z klinik, která stávkuje ve Fakultní nemocnici na Karlově náměstí, je urologická klinika. Na dveřích je oznámení o stávce a visačka, že jsou stávkujícími, mají také sestry na ttomto pracovišti. Přesto nikdo z nich není ochoten podávat o provozu na klinice v době stávky informace. Reportérka Aktuálně.cz Hanka Pražáková zjistila, že aktuní případy zde dnes přijámá lékař, který není členem odborů a stávky se neúčastní.

12:15 - ŽELEZNICE

České dráhy mají první odhad, jak bude protest strojvůdců masivní. Mluvčí společnosti Ondřej Kubala uvedl, že stávka zastaví zhruba tisíc vlaků v dálkové a regionální dopravě. "Některé spoje budou zcela zrušeny, například rychlíky mezi Prahou a Brnem a mezi Prahou a Budějovicemi." Podle něj by bez omezení měla jezdit pendolina a některé vlaky IC a EC.

12:07 - PRŮMYSL

Fotoreportér Tomáš Adamec se marně snaží zjistit, jak bude vypadat protestní akce v jedné ze špičkových fabrik v tuzemsku: ve Škoda Transportation v Plzni. Odboráři jej nechtějí i přes předchozí přísliby vpustit do areálu. "Řekli mi, že stávkovat se bude, ale spíše symbolicky. Nepřejí si publicitu, protože sice souhlasí se stanoviskem odborové centrály, ale nechtějí nijak poškodit majitele společnost," hlásí reportér Aktuálně.cz z Plzně.

11:45 - POLITIKA

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas na tiskové konferenci k důchodové reformě odmítl dnešní stávku. "Smysl této stávky je politický, nemůže to být považováno za celonárodní akci. Nechápu, proč si odbory berou jako rukojmí občany," řekl Nečas.

11:30 - ODBOROVÁ CENTRÁLA

Na Aktuálně.cz právě skončil online rozhovor s odborovým předákem Milanem Štěchem. Sami jste se mohli ptát, co vás na stávce zajímá.

"Naší snahou není poškodit zaměstnavatele, ale upozornit veřejnost, ale zejména vládu, že jsou i jiné názory, než prosazují silou v parlamentu. Ztráty budou mnohem nižší než to, co způsobuje reforma veřejných rozpočtů - klesá HDP, poptávka a spotřeba. Pokud by vláda zprivatizovala veřejné služby, budou to kroky nevratné, s fatálními důsledky," vysvětlil důvody stávky šéf Českomoravské komory odborových svazů a senátor za ČSSD Štěch.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde

Milan Štěch, předseda ČMKOS

Milan Štěch před online rozhovorem pro Aktuálně.czvětší obrázekAutor: Ondřej Besperát

 

11:26 - ZDRAVOTNÍCI

Ve Fakultní nemocnici na Karlově náměstí lze jen těžko poznat, zda se tu stávkuje. Nápis STÁVKA visí na dveřích některých pracovišť, a také někteří zdravotníci mají na pláštích visačku, že se ke stávce připojili. Na informacích nemocnice nelze zjistit, zda byl na některých odděleních provoz omezen.

Zpravodajka Aktuálně.cz se dostala například k primáři očního oddělení Pavlu Dibílkovi. Ten řekl, že si týden před dovolenou nemůže dovolit stávkovat, protože by nestihl ošetřit pacienty, kteří jsou k němu předem objednáni.

11:15 - ZDRAVOTNÍCI

 

Reportérka Aktuálně.cz Svatava Suchardová sleduje situaci v pražské nemocnici na Bulovce. Do stávky se tu zapojilo pět pracovišť z celkových dvaatřiceti. "Jedná se asi o jedenáct procent zaměstnanců, tedy o 230 lidí z 2110," uvedl mluvčí nemocnice Petr Mach.

Čekárny jsou prakticky prázdné - personál objednané pacienty přeobjednal na jiný termín. V nemocnici se jede na víkendový režim: slouží tedy omezený počet lékařů, kteří mají "pohotovost".

11:O5 - ZDRAVOTNÍCI

Hlásí se z Brna zpravodajka Aktuálně.cz Lenka Smyčková: "V Brně se stávkuje ve Fakultní nemocnici Brno, ve Fakultní nemocnici u svaté Anny, v Úrazové nemocnici, v Nemocnici milosrdných bratří i v Masarykově onkologickém ústavu. Všude lékaři garantují zachování akutní péče. Kolem úrazovky zaměstnanci v deset hodin udělali řetěz z vlastních těl, aby vyjádřili snahu o záchranu úrazovky ve stávající podobě.

10:36 - ŽELEZNICE

Zpravodaj Aktuálně.cz Martin Novák sleduje situaci na pražském nádraží Holešovice. Právě odtud vyjíždějí Pendolina a mnohé z mezinárodních spojů, i teď tudy putují skupiny zahraničních turistů. "Nikde na celém nádraží ale není jakékoli upozornění, že mezi jednou a druhou hodinou odpolední bude stávka a vlaky nepojedou. Paní na informacích mi přitom řekla, že se stávka dotkne i mezinárodních rychlíků," hlásí Martin Novák.

Vlaky z Moravy a ze Slovenska mají v tuto chvíli zpoždění deset až patnáct minut. 

 

Stávka odborářů

Takhle odboráři zdůvodňují svou stávku, aneb: co všechno nechcemevětší obrázekAutor: Ondřej Besperát

 

10:15 - ODBOROVÁ CENTRÁLA

Ani na budově (a v budově) ČMKOS zatím není příliš patrné, že se schyluje k nejmasovějšímu protestu od listopadu 1989, jak tvrdí odbory. Visí tu jen tři letáčky informující o stávce, jinak je klid, hlásí zpravodaj Aktuálně.cz Ondřej Besperát.

9:47 - ŽELEZNICE

Stávka na dráze by měla začít až v jednu odpoledne, ale už nyní hlásí reportérka Aktuálně.cz z Olomouce značné problémy. "Skoro všechny vlaky tu mají zpoždění minimálně deset minut, dráhy jako důvod hlásí provozní potíže," uvedla zpravodajka Martina Macková. Podle ní je na nádraží hodně lidí, protože se nejspíš rozhodli využít služeb Českých drah dříve, než po obědě stávka začne.

9:02 - ZDRAVOTNÍCI

 

Julínek

 

Ve vinohradské nemocnici uspořádal tamní Lékařský odborový klub happening, při němž budou lékaři platit pacientům, kteří se nechají ošetřit. Lékaři udělají zdarma základní vyšetření - například změří krevní tlak - a k vyšetření přidají napodobeninu bankovky v hodnotě 30 Julínků.

8:24 - ZDRAVOTNÍCI

Jako první stávkují lékaři. Předseda vinohradských odboru Miloš Voleman v České televizi řekl, že způsob je v jednotlivých částech nemocnice odlišný. Například oddělení chirurgie a ORL pracují pouze ve víkendovém režimu, ještě mírněji je podle něho omezen provoz na anestezii a resuscitaci, onkologické oddělení se pak přidalo ke stávce pouze manifestačně. Volmann také uvedl, že nikomu z pacientů nehrozí, že by nebyl kvůli stávce ošetřen.

 

Zdroj aktualne.cz

 

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz