www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Sonda Phoenix hlásí další objev: na Marsu sněží

Zdroj:aktualne.cz

Washington - Sonda Phoenix zkoumající podmínky na Marsu hlásí další objev. Jejímu laseru se podařilo zachytit částečky sněhu ve výšce dvou a půl mil (čtyř kilometrů) nad povrchem planety.

 

Phoenix

Phoenixvětší obrázekAutor: NASA

 gaz

Podle vědců se s největší pravděpodobností jedná o krystaly vody. Sníh se sice rozplynul ještě před dopadem na zem, výzkumníci však doufají, že by to však mohlo být v budoucnu jinak.

"Budeme velmi pozorně v příštích měsících sledovat, jestli sníh padá na povrch Marsu," uvedl vedoucí meteorolog Phoenixu Jim Whiteway.

Přítomnost sněhu by mohla být další kamínkem v mozaice rekonstrukce koloběhu vody na rudé planetě.

Tekutá voda

 

 

Kromě toho se sondě podařilo objevit i důkazy dávné přítomnosti tekuté vody v půdě, kde přistála. Phoenix nalezl dvě látky, které vznikají ve vodě v tekutém stavu: uhličitan vápenatý a sloučeniny křemíku zvané křemičitany.

Podle vědců je možné, že na místě přistání mohla být stojatá voda či led, který později roztál a reagoval s půdními sloučeninami.

"Je to obyvatelná zóna Marsu? Myslím, že se této hypotéze blížíme," říká Peter Smith z Arizonské univerzity. "Přesto chápeme, že Mars má pro nás mnoho překvapení a pátrání jsme ještě neukončili."

Mise potrvá do Vánoc

Sonda přistála na Marsu v květnu a potvrdila přítomnost ledu na rudé planetě. Hlavním cílem mise je však zkoumat, zda zdejší půda podporuje podmínky pro život mikrobů. Sondě se přítomnost živin podařilo objevit, což vedlo některé vědce k tvrzením, že se jedná o půdu blízkou té pozemské.

Mikroorganismy se však zatím nalézt nepovedlo.

Sonda měla původně pracovat tři měsíce, pokud toho však budou přístroje ještě schopné, mohla by fungovat až do Vánoc.

Žádné komentáře
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz