www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Škola chce testovat sliny dětí na drogy. Úřady nejásají

Million Marihuana March 2007

Ilustrační snímek Autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

 

Praha - Přezout, olíznout drogový tester a do třídy. Tak může s nadsázkou vypadat ráno 1.9. ve škole v Jaroměřicích nad Rokytnou. Tamní ředitel se kvůli problémům s drogami rozhodl pořídit testovací soupravy, které ze slin odhalí, zda člověk nepožil nějakou návykovou látku.

Ministerstvu se tak tvrdé praktiky moc nelíbí, nadšen není ani Úřad na ochranu osobních údajů, ale nemohou nic dělat. Je to věc ředitele školy. Ten je v oblasti novátorem, protože dosud se testy prováděly hlavně na středních školách a anonymně.

"Na rodičovském sdružení jsme rozdali formuláře pro rodiče, aby se rozhodli, zda chtějí, aby jejich dítě bylo testováno nebo ne. V květnu je vybereme a od nového školního roku můžou začít testy fungovat," říká ředitel Základní školy Otokara Březiny v Jaroměřicíhc nad Rokytnou Michal Sciegel.

Pokud rodič souhlas nedá, škola jeho potomka testovat nesmí.

Ochránci osobních údajů sice nad odebíráním biometrických údajů od školních dětí nejásají, ale podle zákona je vše v pořádku. "Škola by se k nám musela zaregistrovat, jen pokud by z údajů pořizovala databázi a nějak je uchovávala. Pokud rodiče dají souhlas, není o čem mluvit," vysvětluje mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů Hana Štěpánková.

Testy nejsou levné. Jeden stojí osm set

Odborníci ale varují, že testy sice mohou někoho odstrašit od užívání drog, ale není to dlouhodobá kvalitní prevence. Navíc jsou testy velmi nákladné a odvádějí peníze z jiných nutných oblastí ve školách.

"My budeme používat testy z Německa, je to novinka. Jeden přijde asi na osm set korun," říká ředitel Sciegel. Věří, že už jen přítomnost testů ve škole bude mít preventivní účinek.

 

Podle ministerstva školství ale takto preventivní práce s dětmi vypadat nemá. Testy by se měly používat jen naprosto výjimečně.

"Testování může škola požadovat jen za mimořádných, zákonem stanovených podmínek. Týká se to také vždy konkrétního jedince v situacích definovaných zákonem," říká Helena Müllerová z tiskového oddělení ministerstva.

ZŠ Angel v Modřanech

Dočkají se také testů? Ilustrační foto:Autor: Ondřej Besperát

 

Jenže příslušný předpis mluví jen o tom, že pedagog může "v případě možného ohrožení zdraví dítěte provést testování". Pokud tedy pedagog má podezření, že je dítě pod drogami, možné ohrožení zdraví s tím jde ruku v ruce.

Podle ministerstva může testování zhoršit atmosféru ve škole a narušit vztahy mezi žáky a učiteli.

"S těmito represivními postupy nesouhlasíme, byť je situace v konkrétních enklávách neutěšená. Využívání drogových testerů není cestou, jak přesvědčovat dnešní mládež o smyslu zdravého životního stylu," myslí si Müllerová.

Dosud se místo dětí testovaly lavice a kliky

Drogové testy nejsou na českých školách úplnou novinkou. Většinou se ovšem používají až na středních školách a anonymně. Škola tak pouze zjistí, jestli mezi studenty jsou uživatelé drog, nebo ne. Nikoho konkrétního ale nevypátrá.

Na českobudějovické ocbdhodní akademii například už dvakrát kontrolovaly lavice či kliky u dveří. Speciální samolepka pozná, jestli se jí dotkl někdo s drogami v těle.

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz