www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Sedmé nebe: Kde je hranice vaší prudérnosti?

Sedmé nebe

Sedmé nebevětší obrázekZdroj: Aktuálně.cz

 

Recenze - Werner má manželku Inge, ale Inge už má i milence Karla. Karl má Inge a Werner už Inge nemá. A není to teenagerská komedie. Co to je?

 

Německý film Sedmé nebe vstupuje do kin jako jeden z vítězů canneské sekce Un Certain Regard. Předchází ho pověst šokujícího filmu, v němž souloží důchodci. Ta pověst nelže - i když šokující je na něm něco úplně jiného.

Inge si k důchodu přivydělává šitím. Jejím zákazníkem je i důchodce Karl - při předávce jedné zakázky Inge podlehne milostné touze a vyspí se s ním.

Doma zatím čeká manžel Werner a Inge se ocitá mezi dvěma mlýnskými kameny - má zůstat v jistotě dlouholetého manželství, nebo se vydat na nejistou, ale dobrodružnou cestu za sexuálním probuzením?

 

Nejpozoruhodnější na Sedmém nebi nejsou scény sexu mezi důchodci ani jejich citové bouře. Nejpozoruhodnější je samozřejmost, s níž režisér Andreas Dresen (Láska na grilu, Léto v Berlíně) o tomhle milostném trojúhelníku vypráví.

"Některé věci by měly zůstat skryté," bouří se návštěvníci internetových diskusí. Jenže Sedmé nebe je vynikající film z velké části právě díky tomu, že odhaluje věci, které se obvykle skrývají.

Netýká se to jen starých těl, která na plátně nepůsobí zdaleka tak "nechutně", jak se diskutéři obávají. Sedmé nebe odhaluje, že prožívání milostného citu mezi důchodci může být stejně krásné a konce lásky stejně bolestné jako mezi jejich mladšími následníky; s vidinou blížící se smrti možná ještě bolestnější.

Sedmé nebe - trailer

Vychází z nesamozřejmé premisy, že láska kvete v každém věku - tak proč ne i mezi našimi dědečky a babičkami? K lásce přidává i porci sexuální rozkoše, kterou hrdinové prožívají - stejně silně jako jejich děti a vnuci.

Samotné sexuální scény nejsou nijak šokující - šokující je spíš to, že dosud nevznikl film, který by toto téma pojednával tak otevřeně a zároveň tak citlivě. Muselo přijít až Sedmé nebe, co do tématu průkopnický film, který může zlomit řadu předsudků o zobrazování starých lidí na plátně.

Zpracování je přitom zcela tradiční a vstřícné vůči všem generacím. Na první pohled působí jako úplně normální film o lásce - i když lásce orámované důchodcovskými zpívánky místo diskoték a večerem u televize a sudoku místo pitky v baru.

 

Životy jeho hrdinů jsou vykresleny realisticky i se smyslem pro humor. Herci hrají jako o život a s nasazením; kdo z nás by si v pětašedesáti troufl vylézt před kameru nahý? Silná je třeba scéna, kdy Inge před zrcadlem váhavě odkládá oblečení a trochu překvapeně se obhlíží ze všech stran.

Film se vyhýbá samoúčelným explikacím - i když masturbace hlavní hrdinky ve vaně je možná už trochu příliš. Ale i touhle scénou Sedmé nebe jen zkouší hranice možného, hranice divácké prudérnosti.

Jen tak mimochodem testuje, nakolik podléháme diktátu doby o mladickém ideálu krásy a nakolik se obáváme vlastní smrtelnosti, kterou nám ta svraštělá těla neustále připomínají.

V průběhu vyprávění postupně začne převažovat čím dál víc hořkých tonů a sympatie publika se nejspíš budou přelévat z jedné postavy na druhou: Ingino rozhodnutí budou možná vnímat jako nerozvážné a leckoho jim bude líto.

Nic to ale nemění na tom, že Sedmé nebe je pozoruhodný film nejen o důchodcích, ale o všech lidech, kteří kdy prožívali silný milostný příběh. Že přitom odbourá i pár předsudků, je už jen malá třešinka na dortu.

Sedmé nebe (Wolke Neun), Německo 2008. Režie Andreas Dresen, hrají Ursula Werner, Horst Rehberg, Horst Westphal, Steffi Kühnert a další. 98 minut, distribuce Aerofilms. česká premiéra 9. října 2008.

Žádné komentáře
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz