www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Rath požaduje pro studentky antikoncepci zdarma

Česká republika – Antikoncepce zdarma pro studentky a sociálně slabé ženy by podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha měla být prostředkem ke snížení počtu potratů. Jeho návrh má být odpovědí na obnovení diskuze o omezení interupcí ze strany KDU-ČSL.


Antikoncepcí proti potratům

V České republice se počet potratů ročně pohybuje kolem 25 tisíc. To je nejnižší míra interupcí ze všech postkomunistických zemí, kde jsou potraty povoleny. Přesto David Rath soudí, že zpřístupněním antikoncepce by se mohlo toto číslo snížit na 10 tisíc potratů ročně. Podle Ratha by jeho nápad pojišťovny nijak výrazně finančně nezatížil, měl by stát maximálně 100 milionů korun.

Antikoncepce pro všechny


Na antikoncepci zdarma, navíc osvobozenou od poplatků u lékaře i v lékárně, by podle Ratha měly mít nárok nepracující studentky a sociálně slabé ženy. Právě pro tyto skupiny může být antikoncepce cenově nedostupná. Pro server iHned.cz k tomuto tématu David Rath řekl: „Kombinace ceny antikoncepce a poplatků u lékařů a v lékárnách činí tyto prostředky ekonomicky nedostupnými pro tisíce žen v naší republice. Ty pak zcela zbytečně musí řešit nechtěné těhotenství potratem, což pro zdraví ženy není vůbec šťastné řešení."


Lidovci chtějí zakázat potraty


Návrh, který David Rath hodlá předložit svému poslaneckému klubu, je odpovědí na snahy lidovců o obnovení diskuzí o omezení potratů. Reforma ale prozatím počítá se zachováním stejných podmínek pro potraty, jaké byly doposud. ČSSD se ale obává, že by se omezení interupce mohlo stát předmětem výměny za podporu reformy zdravotnictví ze strany lidovců.
Co na to studentky?


Iva Blažková, studentka gymnázia v Šumperku, pro Studentské městečko.cz uvedla: „Myslím, že spousta holek si sama může za to, že otěhotní, protože se o antikoncepci nestarají. Ale určitě se mi ten nápad líbí, jelikož jsem také studentka. Rozhodně to mnohým studentkám a sociálně slabším ženám pomůže a usnadní mnoho věcí.“


„Myslím, že je to dobrý nápad, protože antikoncepce stojí dost peněz. Mně osobně nevadí, že si za ni zaplatím, ale je to dobré spíš kvůli těm sociálně slabším ženám. Určitě by to mělo velký dopad na počet potratů,“ soudí Petra Vybíralová, která studuje obor Marketing pro střední úroveň řízení na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.


Markéta Sittová, studentka oboru Požární ochrana a průmyslová bezpečnost v Ostravě, Studentskému městečku.cz řekla: „Já jsem určitě pro, hlavně kvůli těm sociálně slabším ženám. Nejsem zastáncem potratů. Podle mě to není fér vůči plodu. Nemůže za to, že byl zplozen omylem. A jako studentka jsem taky pro.“

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz