www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Ohrozí nové protiteroristické zákony občanské svobody?

©BELGA/EPA/PACO CAMPOS

Většina teroristických aktivit byla v roce 2007 zaznamenána ve Španělsku

Europoslanci pozvali odborníky, aby společně projednali ve výboru pro vnitro nové návrhy protiteroristických zákonů. Hlavní otázkou je, zda má být podněcování k teroristickým činům samo o sobě plošně trestáno v celé EU. Na jedné straně stojí argumentace, že demokracie se musí bránit a proto přizpůsobit své zákony rostoucí hrozbě teroristických útoků. Na druhé straně stojí otázka, jak přesně definovat podstatu podněcování a jak zamezit omezení svobody projevu.

Návrh, o kterém se jednalo, předpokládá, že má být potrestáno již podněcování k teroristickým útokům. Přitom nemá hrát žádnou roli skutečnost, zda dochází k otevřenému schvalování teroristických útoků, anebo zda skutečně k teroristickému útoku dojde.
 
Francouzská sociálně demokratická poslankyně Roselyne Lefrançois kritizovala nedostačující definici toho, co znamená podněcování. Požaduje, aby do návrhu byla začleněna ochrana základních občanských práv.
 
Také liberální poslankyně Sarah Ludford z Velké Británie zpochybnila názor, že lze protiteroristické zákony prosazovat navzdory veřejnému mínění. Poukázala na zprávy, podle kterých hrozila britská policie demonstrantům vězením, když se při běhu s olympijským ohněm v Londýně snažili protestovat proti utlačování svobody v Číně.  
 
Španělský konzervativní poslanec Luis Grandes Pascual naopak vyjádřil své znepokojení, že diskuze staví proti sobě ochranu občanů a svobodu projevu. Podle jeho slov je nutné pro ochranu demokracie také odhodlaně sáhnout k tvrdým prostředkům.
 
Šéf Europolu potvrzuje nárůst teroristických útoků v uplynulém roce
 
Jedním z odborníků, kteří se na diskuzi podíleli, byl také předseda evropského policejního útvaru Europol Max-Peter Ratzel. Citoval z výroční policejní zprávy pro rok 2007. Podle jeho slov bylo registrováno 583 pokusů o teroristické útoky, což představuje nárůst o 24% oproti předchozímu roku. Největší počet těchto útoků jde na konto španělských a francouzských separatistů (517 případů).
 
Další kroky
 
Rada ministrů EU se pravděpodobně dohodne 17. dubna na společném postoji vůči rámcové dohodě. Europoslanci se pak budou celou záležitostí zabývat na červnovém plenárním zasedání.

OdkazOdkaz: 20080407STO25855

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz