www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Nemusíte tolik pít

Pijte co nejvíc vody – naléhají na nás odborníci na výživu. Nejnovější výzkumy by však tyhle názory mohly vylít do odpadu...

Doktoři Stanley Goldfarb a Dan Negojanu z University of Pennsylvania ve Philadelphii tvrdí, že pro průměrného zdravého člověka víc vody neznamená víc zdraví.

Není to k ničemu

Jejich výzkumný tým považuje za prokázané, že lidé v horkém klimatu či při vyšším fyzickém výkonu mají větší potřebu tekutin, stejně jako lidé s určitými nemocemi.

Ale pít spousty vody denně je podle nich k ničemu. Američtí vědci tak totálně přepracovali vědeckou literaturu o zdravotních efektech přijímání většího množství tekutin.

Jejich studie, publikovaná v časopise Americké nefrologické společnosti, je navíc už druhá, která popírá výhody neustálého zavodňování organismu.

Jak to asi vzniklo?

Už v roce 2002 vznikla na Lékařské fakultě v Dartmouthu studie, v níž její autor doktor Heinz Valtic podrobně zkoumal známá doporučení, podle nichž se řídily už dvě generace lidí: vypít minimálně dva litry vody za den.

V Americe je "osm sklenic denně" dokonce považováno za nejtypičtější větu pro zdravý životní styl.

Odborné závěry však tvrdí, že se jedná spíše o moderní legendu než medicínské zjištění, a že k němu vlastně neexistuje žádný vědecký podklad.

Jsou to jen mýty

Goldfarb a Negoianu zkoumali tzv. 4 velké mýty, které mají zdůvodnit výhody pití většího množství tekutin. Tedy

  • vylučování toxických látek

  • zlepšení pleti

  • omezení chuti k jídlu

  • snížení bolestí hlavy.

„Shledali jsme, že na nich není skutečný vědecký důvod a že spíše reprezentují novodobý folklor,“ potvrdil doktor Goldfarb.

Víc moči neznamená víc toxinů

„Ledviny zbavují tělo odpadu a činí to velmi efektivně. Nezáleží přitom na množství vody, která jimi projde. Pokud víc pijete, budete mít více moči, ale nikoli více toxinů v moči, upozornili vědci.

Také k tvrzením o pleti a bolestech hlavy neshledali žádné vědecké důkazy.

A co se týká omezení chuti k jídlu, ani zde neexistují konsistentní důkazy. "Věda se dosud nezabývala tím, zda někdo opravdu zhubl popíjením vody. Takže v tomto bodě vyjadřujeme nejistotu," připustili vědci.

A jaké jsou jejich závěry?

Pití vody člověku neuškodí, ani nepomůže.

"Malý nedostatek vody je Ok, a malý nadbytek také – většinou. Radíme však vyhnout se extrémům z obou stran," shrnuje poznatky dr. Goldfarb..

                                                                                                                               Zdroj:centrum.cz

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz