Internetová společnost MySpace, jež patří mediálnímu gigantu News Corp. Ruperta Murdocha, se dohodla se třemi velkými nahrávacími společnostmi na vytvoření společného podniku, který umožní poslouchat hudbu a sledovat video na internetu zdarma. MySpace Music bude získávat peníze z reklamy, stahování hudby a zvonění na mobilní telefony a prodeje lístků na koncerty a dalšího zboží. Vyplývá to z dnešního prohlášení MySpace, které jsou největšími společenskými internetovými stránkami na světě.

MySpace spolupracuje s nahrávacími společnostmi Universal Music Group, Sony BMG Music Entertainment a Warner Music Group. Hudební společnost EMI Group, která je čtvrtou největší nahrávací společností na světě, se projektu nezúčastní.

MySpace se tak připojila k firmám jako Amazon.com, Wal-Mart a dalším podnikům, které se snaží útočit na dominantní postavení obchodu iTunes společnosti Apple v internetové hudbě. Finanční podrobnosti nové dohody MySpace nezveřejnil, napsaly agentury AP a Reuters.

Průkopníkem distribuce hudby po internetu se stala společnost Napster, která koncem 90. let umožnila bezplatnou výměnu hudebních souborů. Brzy se ale stala trnem v oku velkých nahrávacích firem, kterým začaly klesat tržby. Podnik sérii žalob neustál a v červenci 2001 musel odejít ze scény. O dva roky později ale začal podnikat jako legální placená služba, která autorská práva neporušuje.

Na budování hudebních serverů financovaných převážně reklamou pracují také další společnosti. Nahrávací firmy je podporují, protože od nich dostávají licenční poplatky a protože doufají, že tak spotřebitelům zjednoduší přístup k hudebním novinkám, což by v konečném důsledku mohlo podpořit jejich prodej.