www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Mám partnerovi tolerovat cigarety?

Petr Šmolka, Jakub, Dan a Jan se vyjádří ke každé otázce, kterou nám do rubriky Zeptej se chlapa pošlete. Takže pokud vás zajímá, co si muži myslí o nás ženách a jak vidí "naše" problémy, pište na e-mail zeptejsechlapa@centrum.cz.

Pohled odborníka PhDr. Petra Šmolky:

Něco málo o něm: Vystudoval psychologii na Filozofické fakultě UK. Zabývá se především manželským poradenstvím a sociální psychologií. Je vedoucím Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v Praze.

 

 

Odpověď:

Milá slečno, ono vám asi nic jiného nezbude. Pokud tedy nechcete, aby vám zbyly jen oči pro pláč. Je zcestné domnívat se, že „kdyby mne měl opravdu rád, tak kvůli mně přestane“. Ještě zcestnější by však bylo, pokud byste to vyslovila jako ultimátum. Pak jsou v zásadě pouze dvě možnosti, obě špatné.

Buď odtuší, že vás sice rád má, ale nemůže vám něco podobného slíbit. Nebo se zalekne a ve stavu zamilovaností obluzené mysli vám naopak naslibuje téměř cokoli. Nelze vyloučit, že se dokonce pokusí, stejně pravděpodobné však je, že jen přejde do potupné ilegality. Opravdu byste chtěla hrát tu tragikomedii na téma „muž nekuřák“. Osoby a obsazení jsou předem dány. On v roli toho, kdo předstírá, že nekouří, vy v roli té, která předstírá, že mu věří. Případně v roli kontrolorky, která jej vždy co nejpečlivěji po návratu domů očichá, a pak si nechá vysvětlit, jak v té hospůdce bylo „husto“, jak kolega v práci, jak...

Podobné hry mají jedinou výhodu – vždy máte v ruce trumfy, jimiž můžete toho druhého spolehlivě naštvat. On tím, že si ostentativně zapálí, vy zas tím, že se změníte v celnického psa. Toho, co vrčí, štěká a hlavně vyčmuchá jakoukoli drogu, včetně nikotinu. Časem byste asi nezůstala jen u vrčení a štěkání... Což neznamená, že byste se nemohla pokusit o přijatelný kompromis. Požádat jej, ať respektuje, že vám tabákový kouř zrovna nevoní. Mohou-li být nekuřácká pracoviště, proč by nemohlo být nekuřácké bydliště?

Nic proti, když si zapálí na lodžii, na zahrádce, na terase, ale doma ne. A také by vám nemusel vnucovat lásky hry zrovna ve chvíli, kdy ve vás jeho blízkost oprávněně vyvolá asociaci roky nevětraného kuřáckého brlohu. Ta pravidla je dobré nastavit hned na počátku a více se k nim raději nevracet. Aby se náhodou z kouření nestalo až příliš frekventované téma. Jistě nic nezkazíte, když připustíte, že kouření je spíš váš než jeho problém. Vy jste ta, které to vadí, vy si nemůžete poručit, a jej pouze prosíte o laskavost, aby vaši „slabost“ respektoval. Kdyby vás však napadlo jej osočovat, kritizovat či peskovat, pak hrozí, že se snad naučí šlukovat i ušima.

Jakub Kučera

36 let, obchodní ředitel Hollywood Classic Entertainment, ženatý, dvě dcery

Něco málo o něm: Obchodní a marketingové strategie jsou jeho hlavní denní činností, o to zajímavější, pokud jde o filmovou distribuční společnost.

 

 

Odpověď:

Netolerujte. Ale to je asi tak všechno, co s tím zmůžete. Mám s tím osobní zkušenost. Spíš je nutné stanovit určitá pravidla, kdy a kde může kouřit a kdy a kde zásadně nemůže. A snažit se ho donutit přestat. Je to dlouhá cesta, musíte být trpělivá. Neprovokujte ho, netahejte do toho děti. Snad se vám ho jednou povede přesvědčit, že se dobrovolně zabíjí…

Dan Plovajko

32 let, ředitel komunikace, zadaný, pes Marcus, kůň Olympus

Něco málo o něm: V médiích se pohybuje jako ryba ve vodě. Například Google při zadání jeho jména nabízí přes 7 a půl tisíce odkazů. Během posledních deseti let dělal mluvčího například Českým aeroliniím nebo televizi Nova. Během své kariéry pracoval i v zahraničí, například v Pobaltských státech jako regionální ředitel marketingu.

 

 

Odpověď:

Partner kouří, já ne. Mám to tolerovat?

Ano, máte. Stejně tak jako i jeho případné další nešvary a zlozvyky. Svého partnera jste si vybrala takového, jaký je. Se vším pozitivním i tím negativním. Není dobře, pokud si žena najde partnera a věří, že ho následně donutí ke změnám. Většinou to dopadne špatně a takové chování je pak impulsem k problémům a případným hádkám.

Pokud vám vadí, že partner kouří, měli byste se domluvit na kompromisním řešení, které bude akceptovatelné pro vás oba. Například to, že partner nebude kouřit doma a pokud si bude chtít zapálit, půjde na balkon, terasu nebo zahradu. Nebo že bude ve vašem bytě vyčleněna jedna místnost, kde si bude moc zapálit, aby nemusel v zimě chudák mrznout na balkoně. Stejně tak by ale i váš partner měl akceptovat vaše případné zlozvyky, pokud samozřejmě vůbec nějaké máte...

Jan Král

25 let, programátor, group product manager Žena.cz, svobodný a bezdětný, žije s přítelkyní

Něco málo o něm: Honza má v současné době na starosti technické zázemí serveru Žena.cz, dříve pracoval jako konzultant pro velké IT firmy v Praze i Londýně. Je z Prahy a v současnosti žije s přítelkyní.

 

 

Odpověď:

Já bych to toleroval, pokud by partnerka nekouřila doma a dokázala pár dní nekouřit (například v době společné dovolené), jinak mi to vcelku nevadí. Přesto bych se ale určitě snažil ji/ho přesvědčit, ať toho nechá a pomoci jí/jemu zvládnout ten proces, kdy se rozhodne s cigaretami skončit.

autor: Redakce

Žádné komentáře
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz