www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra: Zima 2008

Sníh způsobuje problémy, dálnici D1 zablokovala hromadná nehoda

Autor:
Redakce

Už před polednem se na dálnici srazilo osobní auto s kamionem a nehoda zablokovala směr na Brno na 108. kilometru.

Auta byla poházená u svodidel asi na kilometrovém úseku. Ve směru na Brno havaroval před jednou hodinou odpolední na 162. kilometru kamion a zablokoval všechny jízdní pruhy. Na 162. kilometru se po patnácté hodině jezdí bez problému, na 156 kilometrů zůstává stále uzavřen levý pruh.

Kvůli nehodě byl na 162 kilometru omezen provoz ve směru na Brno. V opačném směru se na 156. kilometru srazilo patnáct aut, ale hromadnou nehodu je již možné opatrně objet.

Tvoří se ledovka

Sníh a namrzlé silnice mohou zaskočit řidiče na Příbramsku. Zatímco například v Příbrami nebylo v pátek v podvečer po sněhu ani památky a silnice byly mokré, cestou na Rožmitál se začala řidičům situace komplikovat. „Od Bohutína ležel na silnici rozježděný sníh, místy se tvořila ledovka,“ hlásil z místa řidič Karel.

Nejhorší na této trase byl podle něj úsek nad Vranovicemi, který silničáři ve čtvrtek vyfrézovali. „Řidiči by si tu měli dát pozor, docela fouká i vítr,“ varoval. Sníh zůstal na Příbramsku ležet především ve vyšších polohách. Také v sobotu se mohou podle meteorologů tvořit závěje a sněhové jazyky, řidiči by si měli dát pozor především na zledovatělé úseky.

První sníh způsobil na Chebsku řadu problémů. Silnice jsou sice po chemickém posypu většinou mokré a pokryté rozbředlou vrstvou sněhu, ale řidiči musí dávat velký pozor. Silnice č. I/21 mezi Mariánskými Lázněmi a Chebem je s jistou dávkou opatrnosti sjízdná. V úseku u Okrouhlé se při panujícím větru a slabém sněžení začínají vytvářet sněhové jazyky. Rychlostní silnice R6 u Chebu byla kolem půl osmé ráno pokrytá slabou vrstvou sněhu. Po deváté hodině je už mokrá. Silnice č. I/21 mezi Drmoulem a Trstěnicemi na Mariánskolázeňsku je pokrytá náledím.

První nehody

Policisté na Chebsku už řeší první dopravní nehody. K jedné došlo v Chebuna výjezdu směrem na hraniční přechod Svatý Kříž. Druhá dopravní nehoda je hlášená z Hazlova kde havaroval nákladní automobil.

V okolí Studené a Nové Bystřice na Jindřichohradecku, kde bylo ráno až osm centimetrů sněhu, vyjížděla i technika s radlicemi. Další chemicky udržované silnice, kde byl sníh, byly podle Tolknera posypané solí.

„Neměli jsme ve městě se sněhem žádné problémy, silnice jsou ještě teplé, tak sníh taje. Jenom ráno ze správy silnic odstraňovali sníh z cest pluhem. Jsme tu na zimu zvyklí, takže jsme i připravení,“ vysvětlil starosta Studené Josef Rod. Podle jeho slov se teprve uvidí, jaké ještě přijde počasí.

Píteční sníh, podobně jako ve Studené, za poprašek považovali také ve Starém Městě pod Landštejnem. „Nebyly žádné problémy. Silničáři jeli ráno od Nové Bystřice přes Klášter do Landštejna. Potom sníh tál,“ upřesnil starosta Starého Města František Schorný.

Podle odpoledních informací okresní policejní mluvčí Věry Mžikové nemělo počasí vliv ani na nehodovost v okrese. „Máme nahlášeno pět dopravních nehod, které s počasím nesouvisí. Je to stejné jako v běžný den,“ uvedla.

Na Svitavsku se situace začala lepšit až ráno. „Máme několik nehod z noci. Policisté z nehodového oddělení jsou stále venku. Nejhorší situace je zřejmě na březovském kopci, kde stojí kamiony a autobusy. Navíc nám u Hřebečského tunelu zapadla dodávka. Silnice nebyly pořádně posypané. Ve Svitavách se silničářům údajně rozbila dvě auta,“ uvedl operační důstojník svitavské policie. Na kopci u Březové nad Svitavou zůstalo stát několik kamionů. Na místě zasahovala dobrovolní hasiči z Březové. „Máme tady asi osm kamionů. Musíme jim ručně podsypat kola, aby řidiči vůbec vyjeli. Tah na Brno je již průjezdný. Na Svitavy projedou zatím osobní automobily,“ informuje z místa březovský hasič Ladislav Felkl. Špatnou situaci hlásí motoristé rovněž ze silnice první třídy číslo 35 v úseku z Litomyšle do Svitav. „Dalo se tam jet maximálně padesátkou. Nevím, co silničáři dělají, když ani hlavní tepna není zcela v pořádku,“ říká řidič Jan Dvořák. Silničáři jsou neustále v terénu a ošetřují
 

Zpravodajové deníku

Žádné komentáře
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz