www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra:Zdravotnictví-poplatky a vše ostatní...

Topolánek zastavil Julínka: Změna nemocnic nebude

 

12:13 | Dnes | job, ph

Praha - Premiér Mirek Topolánek se poprvé veřejně postavil proti Tomáši Julínkovi. Ministr za ODS, který připravuje klíčové změny ve zdravotnictví, si doposud své plány i přes značný odpor veřejnosti a kritiku koaličních partnerů prosadil.

Narazil nyní - s plánem transformovat fakultní nemocnice.

Proti přeměně na akciové společnosti se postavili nejen zelení a lidovci, ostře protestovaly také lékařské fakulty. Ty dokonce pohrozily, že přestanou klinicky vzdělávat mediky, pokud se status fakultních nemonic změní. Tuto výstrahu nejprve zveřejnila Univerzita Karlova, v průběhu dalších dní se přidaly prakticky všechny univerzity, které připravují budoucí lékaře.

Mirek Topolánek v pátek ve sněmovně slíbil, že se fakultní nemocnice transformovat nebudou.

"Chci veřejně garantovat, že k převodu na akciové společnosti u fakultních nemocnic ani rozhodnutím ministerstva ani rozhodnutím vlády nedojde," řekl Topolánek.

Topolánek to oznámil poslancům ve chvíli, kdy měli rozhodovat o návrhu stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD). Jeho novela měla v budoucnu transformaci nemocnic zabránit.

Poslanci menších stran koalice po slovech premiéra váhají, zda tedy věřit slibu a Rathův návrh torpédovat. Anebo zda vsadit na jistotu a zablokovat Julínkův plán nyní pomocí návrhu z dílny sociálních demokratů.

Šéf lidovců Jiří Čunek řekl Aktuálně.cz, že lidovci pro Rathův zákon hlasovat nebudou.

"Je to naprosto zásadní prohlášení, které zaznělo od premiéra. Je to veřejný slib, kterému já věřím," řekla také lidovecká expertka na zdravotnictví Michaela Šojdrová.

Zelení jednotní nejsou. Šéfka klubu Kateřina Jacques sice prohlásila, že zeleným slib premiéra stačí. Poslankyně Věra Jakubková (SZ) však řekla Aktuálně.cz: "Slib byl vágní, budu hlasovat pro zákon."

Jakubková zároveň oznámila, že zvažuje odchod z klubu zelených. Podle ní tam prakticky neprobíhá žádná komunikace.

 

Zdroj:aktualne.cz

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz