www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra:Válka v Afgánistánu

Nový příspěvek

16:45 | Dnes | Aktualizováno | man

Londýn - V Afghánistánu padla v řadách koaličních jednotek NATO první vojákyně z Evropy.

Šestadvacetiletá Sarah Bryantová - příslušnice britských oddílů SAS - zahynula po výbuchu miny, který zničil její automobil Land Rover.

Spolu s ní zahynuli další tři Britové. Z pětičlenné posádky vozu přežil jen jeden muž.

Velká Británie přišla od roku 2001 v Afghánistánu už o více než sto vojáků, ale smrt první ženy v řadách armády je na ostrovech vnímána jako mimořádná tragédie.

Uměla místní jazyk

Bryantová byla členkou průzkumného týmu. Ovládala afghánský jazyk paštó a měla na starosti jak komunikaci s místními obyvateli, tak odposlech radiové komunikace mezi bojovníky Talibanu.

Působila na základně u města Laškar Gáh v provincii Hílmand, kde jsou nejtvrdší boje a kde je Taliban nejsilnější.

Z osmi tisíc členů britského kontingentu v Afghánistánu je zhruba sedm stovek žen. V armádě mohou zastávat jakékoliv místo s výjimkou nasazení do přímého pozemního boje s nepřítelem.

Manžel je hrdý

Britští vojáci v Afghánistánu slouží v půlročních turnusech. Bryantová, která byla vdaná, se měla vrátit v červenci domů.

Její otec řekl listu Daily Telegraph, že práce v armádě ji velmi bavila. A ačkoliv je rodina zprávou o smrti jeho dcery otřesena, bolest podle něj mírní fakt, že "zemřela při práci, kterou měla ráda a sloužila věci, které věřila."

Manžel Carl řekl deníku Times: "Ačkoliv jsem skonem mé ženy zasažen tak, že to nelze slovy vyjádřit, jsem na ni zároveň hrdý."

Největšími zabijáky jsou miny

Podle statistik připravují vojáky sil NATO v Afghánistánu o život daleko častěji nastražené miny než sebevražedné útoky nebo palba povstalců. Až osmdesát procent obětí z řad členských zemí aliance zahynulo po výbuchu nálože.

V Afghánistánu už zahynuli i tři čeští vojáci.

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz