www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra:Radar v ČR

Smlouva o pobytu amerických vojáků v ČR stále není dohodnuta

Smlouva o pobytu amerických vojáků v ČR stále není dohodnuta

Praha - Spojené státy se s Českou republikou stále nedokázaly shodnout na důležitém dokumentu spojeném s fungováním případného radaru amerického protiraketového deštníku v českých Brdech. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová tak příští týden v Praze podepíše jen hlavní smlouvu umožňující, aby radar vůbec mohl vzniknout. Nevyřešená otázka zdanění amerického personálu na budoucí základně však zatím brání uzavření smlouvy o podmínkách pobytu Američanů v ČR, známé jako Status of Forces Agreement (SOFA).

"SOFA stále není dojednána. Otázka daní je poslední a jediný bod, který se řeší," řekl člen českého vyjednávacího týmu Radomír Jahoda, zástupce sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany. "Časový horizont si netroufám odhadnout. Jednání probíhají, vyměňujeme si návrhy a protinávrhy, hledá se pro všechny přijatelné řešení," dodal.

Podle informací ČTK se americká strana při jednáních snaží co nejvíce rozšířit skupinu osob, na kterou by se nevztahovaly české daňové zákony. Češi se s Američany na této otázce nemohou shodnout už několik týdnů.

Příští týden budou také čeští a američtí vyjednavači probírat poslední sporný bod rámcové dohody o vědecké a technické spolupráci, která by měla českým firmám a vědeckým institucím umožnit zapojit se do vývoje prvků celého systému protiraketové obrany. Ani tuto smlouvu, jejíž vznik vítá vědecká obec i podnikatelé, tak ale ministři ČR a USA svým podpisem v úterý zřejmě nestvrdí.

Smlouvy spojené se vznikem americké radarové základny na českém území ještě musí schválit český parlament a podepsat hlava státu. Radar, který podle průzkumů odmítá přibližně 70 procent české veřejnosti, se stal výrazným tématem politického boje a opoziční KSČM i ČSSD smlouvy odmítají schválit. Koaliční vláda Mirka Topolánka, jejíž někteří ministři projevují vůči radaru velkou skepsi, se tak při schvalování ve sněmovně bude zřejmě muset opírat o hlasy několika "přeběhlíků" z opozičních stran.

Autor: ČTK

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz