www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra:Radar v ČR

Rusko varovalo USA před umístěním protiraketových střel v Litvě

 

Tójako (Japonsko) - Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes varoval svého amerického kolegu George Bushe před případným umístěním základny s protiraketovými střelami v Litvě. Oba státníci, kteří se sešli na okraj třídenního summitu osmi průmyslových zemí světa (G8) v Japonsku, nepřekonali ani rozpory ohledně vlastního projektu, tedy včetně umístění radaru v Česku a raket v Polsku. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
Ruský prezident vyjádřil vážné znepokojení nad informacemi tisku o jednání Spojených států a Litvy o možném umístění základny s protiraketovými střelami (v této baltské zemi)," sdělil dnes AFP Medveděvův diplomatický poradce Sergej Prichoďko, který referoval o jednání obou prezidentů. "Pro Rusko je to zcela nepřijatelné," dodal.

Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová, která v úterý podepíše v Praze česko-americkou dohodu o radaru, stejně jako americký ministr obrany Robert Gates označili počátkem července Litvu za "dobrou alternativu" Polska pro umístění střel, pokud jednání s Varšavou selžou.

Jak nakonec jednání s Polskem dopadnou, není stále jasné. Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski se dnes odpoledne SELČ nečekaně setká ve Washingtonu s Riceovou, aby o obranném štítu dál hovořili.

Riceová během své nadcházející cesty do Evropy nemá na programu návštěvu Polska, které si stanovuje náročnější podmínky na umístění protiraketových střel, než jsou USA patrně ochotné přijmout. Podle amerických diplomatických zdrojů citovaných agenturou Reuters by ale byla ochotná provést změnu plánu, pokud by Varšava stihla ještě změnit postoj.

Rusko je již od počátku proti umístění radaru v Česku a střel v Polsku, což zdůvodňuje obavami z vlastního ohrožení. Zřízení sila v Litvě, která je Rusku ještě blíže než Polsko, se tudíž jeví jako ještě nepřijatelnější.

Litva byla v minulém století po desítky let součástí Sovětského svazu ovládaného Moskvou.

Medveděv během asi hodinového rozhovoru s Bushem vyjádřil také znepokojení nad "absencí opravdového pokroku" v americko-ruských rozhovorech o protiraketovém štítu. Rusko má podle Prichoďka pocit, že "dobré myšlenky (vyjádřené na dubnové schůzce Bushe a bývalého prezidenta Vladimira Putina v Soči) se neuskutečňují".

Ve snaze oslabit ruské námitky proti štítu nabídl Washington Moskvě možnost kontrol na základnách v Česku a Polsku a rámcovou spolupráci v protiraketové obraně. Praha ani Varšava se k tomu ovšem staví rezervovaně.

"Rusko hlavně nerozumí tomu, jak se princip transparentnosti bude uskutečňovat," podotkl Prichoďko s poukazem na případné inspekce a další údaje o činnosti základny dodávané Američany Rusům. Ruský diplomat dodal, že navzdory nedostatku pokroku ale cítí, že američtí vyjednávači mají zájem o pokračování dialogu.

Medveděv sdělil na tiskové konferenci novinářům, že se Rusko a USA shodují v otázkách týkajících se například Íránu a Severní Koreje. Oba tyto státy vyvolávají hlavně na Západě obavy svými jadernými ambicemi. Zatímco Pchjongjang již učinil první kroky k rozebrání svých jaderných zařízení, Teherán dal najevo, že svůj jaderný program nezastaví. Ruský prezident ujistil Bushe, že Moskva učiní, co je v jejích silách, aby pomohla vyřešit krizi kolem Íránu, a že čeká na signály z Teheránu.

Bush a Medveděv dnes usilovali podle agentury Reuters o udržování přátelské atmosféry. Medveděv Bushe oslovoval křestním jménem. Americký prezident prohlašoval o svém ruském protějšku, že je důvěryhodný.

"Věřím, že když mi něco říká, myslí to vážně," řekl Bush. "Zatímco v některých oblastech se neshodujeme, jsou také oblasti, ve kterých, jak vím, můžeme spolupracovat pro společné dobro," dodal. O podrobnostech neshod tak byli novináři odkázaní hlavně na Prichoďka, který je s nimi seznámil po konferenci.

Prichoďko již v neděli řekl, že posun není ani v otázce smlouvy START o snížení stavu strategických jaderných arzenálů. "Jsou zde stejně jako dosud prázdné návrhy v podobě transparenčních opatření, které vylučují kontrolu strategických raket a řady dalších složek dohody START," dodal. Vyjádřil ale naději, že se jednání odblokuje ještě před koncem mandátu George Bushe v Bílém domě, což by dovolilo dosáhnout shody do konce roku.

Kreml už dřív v souvislosti se sporem o umístění protiraketového štítu USA v Česku a Polsku pohrozil, že při špatné spolupráci USA je připraven od některých odzbrojovacích smluv upustit. Loni Moskva pozastavila plnění Smlouvy o konvenčních silách v Evropě (CFE). USA zase v roce 2001 odstoupily od smlouvy o nerozmisťování systémů protiraketové obrany (ABM) z roku 1972. Důvodem bylo, že jim údajně brání rozvíjet vlastní protiraketovou obranu.

Další kapitolou, kde vládne napětí mezi Ruskem a USA, je zvažované rozšíření NATO o Gruzii a Ukrajinu. Moskva je rovněž rozhodně proti.

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz