www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra:Radar v ČR

Po lobbingu USA zmírňuje Rusko odpor k radaru

 

20.března 2008 | Aktuálně.cz

 

Moskva/Praha - Rusko zmírnilo svůj odmítavý postoj k výstavbě protiraketové základny na českém a polském území. Je ochotné jednat o případné výstavbě základny pod podmínkou, že by radar v Česku a základnu v Polsku mělo pod dohledem. Pravděpodobně by základny hlídali ruští inspektoři. S takovým návrhem by za určitých podmínek souhlasili i američtí a čeští diplomaté.

 

 

Zmírnění ruského postoje k základně je výsledkem jednání americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové, ministra obrany Roberta Gatese a jejich ruských protějšků Sergeje Lavrova a Anatolije Serďukova.

"Americká strana je připravena nabídnout nám řadu opatření, jak upevnit naši důvěru v to, že americký systém nepracuje proti nám. Jejich smysl je v podstatě takový, že budeme mít možnost dohlížet na základnu jak s pomocí lidského faktoru, tak i po technické stránce," řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pro ruský deník Izvestija.

Jedním z takových opatření by měl být právě přístup ruských inspektorů na základny v Česku a Polsku.

"Přítomnost diplomaticky akreditovaných přidělenců, kteří budou mít přístup na základnu za účelem monitoringu, je pro nás představitelná, pokud to bude fungovat recipročně," řekl ve středu Hospodářským novinám hlavní český vyjednávač o radaru Tomáš Pojar.

Na oplátku by tedy Češi vyslali svého muže do Moskvy.

Podle informací Hospodářských novin by radar měl hlídat ruský specialista, jehož minulost by si česká strana mohla prověřit. "Je lepší se dohodnout na oficiálním přidělenci, než když bude dvě stě ruských agentů shánět informace na vlastní pěst," řekl HN vicepremiér Alexandr Vondra.

Nicméně i přes pokrok v jednáních je postoj Ruska k výstavbě amerického protiraketového systému nadále odmítavý.

"Problematika protiraketové obrany je ve Washingtonu vyřešena a náš postoj je dobře znám: tento krok je spjat s oslabením strategické stability ve světě," řekl ministr zahraničí Lavrov.

Zdroj:oficialní stránky české republiky-www.czech.cz

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz