www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra:Radar v ČR

Odpůrci radaru jdou Prahou. Nelegálně, tvrdí magistrát

 

Antiradaroví aktivisté demonstrovali na Václavském náměstí

Stovky lidí protestovaly na Václavském náměstí proti záměru vybudovat v Česku americký protiraketový radar Zdroj: Reuters

Praha - Několik stovek odpůrců amerického radaru se po skončení demonstrace na Václavském náměstí vydalo Prahou směrem na Hradčanské náměstí, kde by měla Condoleezza Riceová večeřet s českými politiky v Hrzánském paláci.

Dlouhý průvod protestujících, kteří provolávají hesla jako "Bush terorista", došel od Národního divadla po nábřeží na Staroměstskou a míří na Hrad. Pochod zatím probíhá bez incidentů. Policie pouze musela přerušit tramvajový provoz v místě průchodu demonstrantů.

Protestu na Václavském náměstí se zúčastnil také předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle svých slov byl na skoro každé demonstraci proti radaru. Na dotaz Aktuálně.cz, zda si myslí, že svou účastí něco změní, odpověděl, že nejspíš nic. "Chci podpořit poslance, kteří se chystají hlasovat proti radaru," řekl Filip.

Na demonstraci vystoupili členové iniciativy NE základnám, ale i hosté - například starosta Trokavce Jan Neoral nebo Petr Uhl.

"Přijeli jsme se podívat, ale myslíme si, že demonstrace stejně nic nezmění," řekla reportérce Aktuálně.cz Dita Bezděčková, která do metropole dorazila z Hodonína.

Odpůrci protiraketové základny si do centra Prahy přinesli papírovou sochu Condoleezzy Riceové, která dnes smlouvu o radaru stvrdila svým podpisem.

Riceová a Schwarzenberg podepisují smlouvu o radaru
Návštěvu Riceové jsme sledovali online:
Schwarzenberg a Riceová podepsali smlouvu o radaru

Pro americkou ministryni zahraničí si demonstranti přichystali dárek v podobě písničky. Tu složil Jiří Hurych, který je rovněž autorem písně Kuš Mr. Bush, která se strefuje do amerického prezidenta.

Za Condi na večeři

Dav se v 19 hodin vydal tam, kam jde šéfka americké diplomacie na večeři. Trasa pochodu vede přes Můstek, Národní třídu, Malostranskou a Hrad. Podle zjištění Aktuálně.cz ale aktivisté pochod řádně nenahlásili.

"Oznamovatel pochod včas nenahlásil a není možné považovat průvod za řádně oznámený. Organizátor se může dopustit přestupku," řekl Pavel Štefaňák z pražského magistrátu. Pokud se tedy aktivisté vydají na cestu, hrozí jim pokuta do výše pěti tisíc korun.

Fotogalerie

Organizátoři tvrdí, že mají dohodu s policií, že bude pochod pouze monitorovat. Až následně zřejmě budou muset zaplatit pokutu.

Aktivista Jan Tamáš už před začátkem demonstrace řekl, že protest má být nenásilný a organizátoři nečekají žádné konflikty s policií. Na průvod hlavním městem přesto dohlíží několik desítek policistů, nad hlavami účastníků pochodu přeletává policejní vrtulník.

"Celou akci budeme monitorovat, pokud dojde k narušení pořádku, tak tam budou zástupci města, kteří budou moci demonstraci rozpustit," řekla odpoledne Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Počet policistů byl podle ní proti původním plánům mírně navýšen. "Jde o standardní bezpečnostní opatření. Žádné manévry nebo těžkooděnce nečekejte," řekla Miklíková.

Nezvdáme se, vzkazují aktivisté

Čtěte více: Antiradaristé zazpívají na demonstraci Riceové píseň

Po dnešní demonstraci chystá iniciativa podle Tamáše další kroky. Chtějí působit hlavně na poslance a senátory, kteří budou o osudu smlouvy přímo rozhodovat, a na lokální politiky.

"S tím, jak se budou blížit krajské volby, budeme ten tlak přesunovat víc a víc na regionální úroveň, protože to budou kandidáti do krajských voleb, kteří se budou ucházet o naše hlasy, a my budeme mít větší možnost našeho hlasu využít pro to, aby tady základna USA nestála," domnívá se Tamáš.

Zdroj:aktualne.cz

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz