www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra:Radar v ČR

Nový příspěvek

Výběr událostí kolem jednání o umístění amerického radaru v ČR

Praha - Výběr událostí kolem jednání o umístění americké radarové základny v ČR:

Červenec 2006 - Američtí experti si v ČR prohlédli tři lokality pro případné vybudování základny - vojenské prostory Boletice, Libavá a Brdy.

20. ledna 2007 - Premiér Mirek Topolánek oznámil, že Američané chtějí v ČR vybudovat pouze radarovou část, raketovou v Polsku.

25. ledna 2007 - USA požádaly o umístění radaru v Brdech.

17. března 2007 - Obyvatelé Trokavce na Rokycansku v obecním referendu tuto stavbu odmítli; později se odmítavě vyjádřili obyvatelé dalších obcí v okolí vojenského újezdu Brdy.

28. března 2007 - Česko oficiálně zahájilo jednání o základně.

Duben 2007 - Ruští představitelé se několikrát ostře vyjádřili proti záměru vybudovat v Evropě protiraketovou základnu USA.

3D animace k radaru

4. a 5. června 2007 - Prezident USA George Bush navštívil Prahu, kde jednal i o základně; řekl, že vyzve ruského prezidenta Vladimira Putina ke spolupráci.

7. června 2007 - Na summitu zemí skupiny G8 v Německu Putin navrhl, aby USA pro protiraketový deštník využily radarovou stanici Gabala v Ázerbájdžánu.

2. července 2007 - Po setkání s Putinem Bush uvedl, že komponenty systému by měly být umístěny ve střední Evropě.

3. července 2007 - Bezpečnostní rada vzala na vědomí rozhodnutí ministerstva obrany, které vybralo k finálnímu měření pro umístění radaru lokalitu u obce Míšov na Plzeňsku.

23. října 2007 - Americký ministr obrany Robert Gates po jednání s premiérem Topolánkem uvedl, že na amerických základnách v ČR a Polsku by mohli být ruští zástupci. Topolánek později řekl, že ruští inspektoři by mohli základnu občas kontrolovat, trvalou přítomnost ruských vojáků vyloučil. Premiér připustil ruské kontroly jen recipročně a se souhlasem vlády.

26. října 2007 - Poslanecká sněmovna odmítla návrh zákona o speciálním referendu k umístění americké radarové základny v ČR.

6. listopadu 2007 - Na základně v Česku by měl být přítomen český velitel se svým týmem, čeští vojáci by měli působit i v USA. Po jednání českých a amerických diplomatů to řekl náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

14. prosince 2007 - Kongres USA stanovil podmínky pro raketovou obranu v ČR a Polsku.

24. prosince 2007 - Rusko opakovaně pohrozilo odvetnými kroky proti americké protiraketové obraně.

17. ledna 2008 - Premiér Topolánek a šéf americké Agentury pro raketovou obranu (MDA) Henry Obering se mimo jiné shodli na tom, že protiraketová obrana USA se stane součástí systému NATO.

29. ledna 2008 - Zástupce ředitele MDA Patrick O’Reilly řekl, že USA na stavbu radaru v Česku vyčlenily 90 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun), které budou moci vydělat tuzemské firmy.

7. února 2008 - Česko se s USA dohodlo na tom, že ve smlouvě k radaru bude samostatná kapitola o propojení stanice s NATO.

27. února 2008 - Topolánek jednal o základně při své návštěvě USA s prezidentem Bushem; oba uvedli, že dohoda je na dosah.

3. dubna 2008 - Zástupci zemí NATO se na summitu v Bukurešti dohodli na podpoře projekt vybudování americké protiraketové obrany v Evropě; NATO počítá s jejím začleněním do vlastní protiraketové obrany.

6. dubna 2008 - Podle Putina by obavy Moskvy ze systému pomohla rozptýlit trvalá přítomnost ruských expertů v objektech. Návrh v podstatě okamžitě odmítli čeští i polští politici.

17. dubna 2008 - Objevily se spekulace, podle kterých Washington zjišťuje, zda by Česko kromě radaru nepřijalo také základnu s antiraketami.

28. dubna 2008 - Topolánek uvedl, že ČR a USA by měly obě smlouvy upravující umístění amerického radaru v Brdech podepsat v první dekádě června. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová však nakonec návštěvu ČR odložila.

28. dubna 2008 - Členové Greenpeace obsadili místo, kde má stát radar; 9. června vojáci kótu 718 vyklidili.

7. května 2008 - Opozice ve sněmovně neuspěla s požadavkem, aby vláda ukončila nebo přerušila jednání o radaru v ČR.

21. května 2008 - Vláda schválila hlavní česko-americkou smlouvu o vybudování radarové základny v Brdech. V druhém dokumentu, kterým je dohoda o podmínkách pobytu amerických vojáků (SOFA), zbývá vyřešit problém daní.

8. července 2008 - Podle dostupných informací by měla ministryně Riceová v Praze podepsat dohodu o radaru.

Autor: ČTK

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz