www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra:Radar v ČR

Česko se s USA dohodlo na radaru

3.dubna 2008 | red

Bukurešť - Česká republika se ve čtvrtek na summitu NATO v Bukurešti dohodla se Spojenými státy na hlavní smlouvě o umístění amerického protiraketového radaru na české půdě.

Informaci potvrdil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg po schůzce se svým americkým protějškem Condoleezzou Riceovou. Schwarzenberg uvedl, že se smlouva má podepsat na začátku května.

NATO jako celek pravděpodobně plně podpoří na summitu americké plány vystavět protiraketovou obranu ve střední Evropě, jejíž součástí je i radar v Česku.

Oznámení česko-americké dohody se víceméně očekávalo, neboť představitelé obou zemí v předchozích dnech naznačovali, že dohoda je na dohled. Právě probíhající summit je proto ideální událostí na její oznámení.

Jak Praha, tak Washington chtějí slyšet, že aliance podporuje a schvaluje tento plán a že počítá s jeho začleněním do budoucího systému obrany NATO.

Spojené státy plánují vystavět radarovou základnu ve vojenském prostoru v Brdech necelých 90 km jihozápadně od Prahy. Američané také počítají s umístěním protiraketové základny v Polsku. Vyjednávání Washingtonu s Varšavou však zdaleka nedosáhla tak daleko jako s Českou republikou. Polsko vzneslo několik požadavků, například posílení své vojenské kapacity, které někteří považují za příliš vysoké.

Ředitel americké Agentury pro raketovou obranu (MDA) Henry Obering ve středu uvedl, že Spojené státy budou mít zájem na vybudování radaru v České republice, i když se Američané s Poláky nedomluví. Tuto možnost naznačují i výroky některých českých představitelů.

První náměstek ministerstva zahraničí a hlavní vyjednavač o radaru Tomáš Pojar nedávno uvedl, že i samotná radarová základna by posílila bezpečnost země. Spojené státy uvádějí, že radarová základna a základna v Polsku mají být součástí amerického protiraketového deštníku, který by chránil USA a velkou část Evropy proti raketám, které by mohly vypustit země jako je například Írán.
Zdroj:oficialní stránky české republiky-www.czech.cz

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz