www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra:Radar v ČR

Aktivisté z Greenpeace zůstávají v Brdech, postaví Most setkání

 

Datum: 1. 5. 2008
Zdroj: ČTK
Titul: Zpravodajství ČTK
Autor: PNP
Aktivisté z Greenpeace zůstávají v Brdech, postaví Most setkání

 

 

Míšov (Plzeňsko) 1. května (ČTK) - Skupina lidí z Hnutí Greenpeace tráví dnes už čtvrtý den na kótě 718 ve vojenském prostoru Brdy, na místě, kde má stát americký radar. Ve svém táboře, kde protestují proti chystané stavbě vojenského zařízení, začali dnes budovat základy Mostu setkání, řekla ČTK mluvčí Greenpeace Lenka Boráková.

 

 

Most, symbol spojení lidí, má být protikladem k chystanému radaru, který podle aktivistů naopak lidi rozděluje. "Shromažďujeme materiál na stavbu mostu. Jak bude velký, bude záležet na tom, kolik lidí se do stavby zapojí a kolik bude dřeva na stavbu," řekla ČTK Boráková.

 

 

Aktivisty z Greenpeace chodí do vojenského prostoru navštěvovat i jejich příznivci z okolí. "Dnes ráno přišli dva lidé s tím, že jejich babička, která se o nás doslechla, nám ráno upekla bábovku," popsala Boráková. Celkem dorazilo asi deset lidí.

 

 

Ačkoli jsou aktivisté na území vojenského prostoru, kam není vstup povolen, vojenská policie, která situaci na místě monitoruje, zatím aktivisty i příznivce, kteří za nimi přicházejí, jen legitimuje.

 

 

Podle mluvčího vojenské policie Jana Čermáka na místě zůstává neoprávněně 13 osob. "Další postup vojenské policie se bude odvíjet od dalšího jednání aktivistů. Vzhledem k tomu, že zvali občany, aby je přišli podpořit, je nutné upozornit, že vstup do výcvikového prostoru bez povolení je protiprávní," řekl.

 

 

Varoval, že ten, kdo se vydá do výcvikového prostoru jinudy, spáchá nejen přestupek, ale hrozí mu i nebezpečí. "Armáda tento prostor využívá od roku 1928. Za války byla nedaleko dopadová plocha německé experimentální střelnice. Lidé tak mohou narazit i na nevybuchlou munici," varoval Čermák.

 

 

Shodou okolností právě dnes našel pracovník vojenských lesů při běžné pochůzce v lese nevybuchlou munici poblíž místa, kde aktivisté táboří. "Dnes odpoledne nám byl nahlášen nález dvou kusů nevybuchlých dělostřeleckých granátů ráže122 milimetrů. Na místo vyrazil pyrotechnik, který na místě munici zlikvidoval odpálením," řekl odpoledne ČTK Čermák. Nález se udál asi 15 až17 kilometrů vzdušnou čarou od kóty 718.

 

 

Jak mluvčí upozornil, pokud by lidé, kteří se do prostoru i přes zákaz vydají, munici nalezli, neměli by na ni sahat, ale rychle zavolat vojenskou policii, která disponuje pyrotechnickou jednotkou.

 

 

Místo, kde se aktivisté z Greenpeace usídlili, policisté v úterý označili páskou jako místo přestupku. Armáda zatím údajně nepřipravuje žádný radikální postup. Vojenská policie bude nadále sledovat situaci a hlídat hlavní vjezdy do prostoru. Koho ve vojenském území přistihne bez povolení ke vstupu, bude legitimovat a upozorní ho na to, že se dopustil přestupku.

 

 

Pavel Peňás rot

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz