www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra:Radar v ČR

http://www.fotoblokada.cz/

Chtěl jsem zde umístit něco o radaru. Náhle jsem zjistil, že
Bezpečná zóna kolem radaru znamená, že v okruhu 13,5 km od radaru není možné používat výbušniny. Zdroj:http://technet.idnes.cz/jak-bude-fungovat-americky-radar-v-cesku-ochrani-nas-fht-/tec_technika.asp?c=A070122_182042_tec_vesmir_vse

A však na oficialních stránka Ministerstva obrany ČR  píší,... že ten, kdo se vydá do výcvikového prostoru jinudy, spáchá nejen přestupek, ale hrozí mu i nebezpečí. "Armáda tento prostor využívá od roku 1928. Za války byla nedaleko dopadová plocha německé experimentální střelnice. Lidé tak mohou narazit i na nevybuchlou munici," varoval Čermák...Zdroj:http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=11215

Zajímalo by mě, jak tedy mohou postavit radar mezi nevibuchlou municí...

3D animace k radaru

Obsah:

 

Radar podepsala samotářka, která se těší zpět do školy

Rusko varovalo USA před umístěním protiraketových střel v Litvě

Český radar by íránské střely neviděl

Medveděv chce na summitu G8 s Bushem jednat o radaru a START

Smlouva o pobytu amerických vojáků v ČR stále není dohodnuta

Obdržel jsem mnoho dopisů v reakci na deklaraci k petici proti radaru uveřejněné na webu www.nechciradar.cz. V dopisech jsem byl požádán o některá vyjasnění, která by mohla zajímat i čtenáře Britských listů. Otázky se týkaly především tohoto bodu deklarace: “Jakákoliv smlouva, kterou naše vláda uzavře s vládou USA ohledně umístění vojenské základny USA na území České republiky, nebude mít žádnou legální hodnotu…“

Především je třeba říci, že ten, kdo podepisuje petici, nemusí souhlasit s tímto prohlášením. Ten, kdo podepisuje petici, prohlašuje, že souhlasí s textem, který je napsán nad formulářem: „Nesouhlasím s umístěním americké vojenské základny v České republice.”

Deklarace vysvětluje, co vedlo humanisty ke tvorbě petice. Jde o jakýsi manifest, který tento protest inicioval. Prohlášení je záměrně napsáno trochu tvrdým a suchým jazykem, aby dalo prostor k reakci. Ta na sebe nenechala dlouho čekat a již začala korespondence s ambasádou USA.

Hlavní myšlenka je tato: každý zákon je napsán určitým jazykem, určitými slovy. Ale zákon má nějakého „ducha“ – význam, který slova přesahuje. Soudce má před sebou nelehký úkol porozumět jeho významu a aplikovat jej na různé konkrétní okolnosti.

Žijeme v zastupitelské demokracii, která je založena na několika základních zákonech, které tvoří Ústavu. Duch zastupitelské demokracie tkví v tom, že většina občanů vládne státu prostřednictvím svých zvolených zastupitelů v pravidelných politických volbách. Jinými slovy, Vláda a Parlament musí uskutečňovat vůli většiny občanů. Zastupitelé občanů – lidé, kteří sedí ve vládě a parlamentu – mají moc vytvářet a vykonávat zákony právě díky obdrženému mandátu. Duch tohoto mandátu je „vykonávat vůli většiny občanů“. V okamžiku, kdy tito zastupitelé přestanou tento úkol respektovat, jejich mandát upadá a jakýkoli zákon nebo smlouva, které vytvoří, již nemá legální základ.

Již John Locke, zakladatel moderního liberálního státu, hájil právo občanů vzdorovat vládě, která poškozuje jejich svobodu a vůli. Toto není rebelský vzdor, ale obrana proti vládnoucím, kteří překročili hranice zákona a spravedlnosti.

V opravdové demokracii není úkolem vlády vykonávat pouze vůli většiny, ale také dát prostor menšině a respektovat ji. Dnes se ale nacházíme v absurdní situaci, kdy menšina naprosto ignoruje vůli většiny, stará se pouze o své zájmy a využívá veřejné zdroje k tomu, aby přesvědčila většinu o tom, co má chtít a čemu má věřit. Manipuluje sdělovacími prostředky tak, že nedá prostor většině, a organizuje degradační kampaně proti lidem, kteří prosazují opačný názor.

Proto je naše deklarace, jak jsme již zmínili na začátku, napsána trochu tvrdým a suchým jazykem: protože situace je vážná a vyžaduje jasnou odpověď. Nejen že nám hrozí opětovná přítomnost cizích vojsk na našem území, ale je ohrožena samotná demokracie.

My Češi někdy reagujeme emotivně a odmítáme silná slova. Jako bychom měli strach, že jejich vyřčením někoho poškodíme. Ale jsou situace, ve kterých je třeba mít odvahu zaujmout jasné stanovisko a aktivně prosazovat vlastní přesvědčení. Jedná se o těžký okamžik naší historie a prostor, který ponecháme prázdný, zaplní ti, kteří si nedělají servítky a starají se pouze o své vlastní zájmy na úkor ostatních. Demokracie je vymožeností, jak říkal Masaryk, která vyžaduje aktivní účast občanů.

Jestliže nám leží na srdci naše budoucnost a budoucnost našich dětí, starejme se o „res publica“ - „věc veřejnou“ dříve, než se stane věcí soukromou v rukách hrstky lidí.

Zdroj:britské listy.cz

 

Antiradaroví aktivisté demonstrovali na Václavském náměstí

Stovky lidí protestovaly na Václavském náměstí proti záměru vybudovat v Česku americký protiraketový radar Zdroj: Reuters

Praha - Několik stovek odpůrců amerického radaru se po skončení demonstrace na Václavském náměstí vydalo Prahou směrem na Hradčanské náměstí, kde by měla Condoleezza Riceová večeřet s českými politiky v Hrzánském paláci.

Dlouhý průvod protestujících, kteří provolávají hesla jako "Bush terorista", došel od Národního divadla po nábřeží na Staroměstskou a míří na Hrad. Pochod zatím probíhá bez incidentů. Policie pouze musela přerušit tramvajový provoz v místě průchodu demonstrantů.

Protestu na Václavském náměstí se zúčastnil také předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle svých slov byl na skoro každé demonstraci proti radaru. Na dotaz Aktuálně.cz, zda si myslí, že svou účastí něco změní, odpověděl, že nejspíš nic. "Chci podpořit poslance, kteří se chystají hlasovat proti radaru," řekl Filip.

Na demonstraci vystoupili členové iniciativy NE základnám, ale i hosté - například starosta Trokavce Jan Neoral nebo Petr Uhl.

"Přijeli jsme se podívat, ale myslíme si, že demonstrace stejně nic nezmění," řekla reportérce Aktuálně.cz Dita Bezděčková, která do metropole dorazila z Hodonína.

Odpůrci protiraketové základny si do centra Prahy přinesli papírovou sochu Condoleezzy Riceové, která dnes smlouvu o radaru stvrdila svým podpisem.

Riceová a Schwarzenberg podepisují smlouvu o radaru
Návštěvu Riceové jsme sledovali online:
Schwarzenberg a Riceová podepsali smlouvu o radaru

Pro americkou ministryni zahraničí si demonstranti přichystali dárek v podobě písničky. Tu složil Jiří Hurych, který je rovněž autorem písně Kuš Mr. Bush, která se strefuje do amerického prezidenta.

Za Condi na večeři

Dav se v 19 hodin vydal tam, kam jde šéfka americké diplomacie na večeři. Trasa pochodu vede přes Můstek, Národní třídu, Malostranskou a Hrad. Podle zjištění Aktuálně.cz ale aktivisté pochod řádně nenahlásili.

"Oznamovatel pochod včas nenahlásil a není možné považovat průvod za řádně oznámený. Organizátor se může dopustit přestupku," řekl Pavel Štefaňák z pražského magistrátu. Pokud se tedy aktivisté vydají na cestu, hrozí jim pokuta do výše pěti tisíc korun.

Fotogalerie

Organizátoři tvrdí, že mají dohodu s policií, že bude pochod pouze monitorovat. Až následně zřejmě budou muset zaplatit pokutu.

Aktivista Jan Tamáš už před začátkem demonstrace řekl, že protest má být nenásilný a organizátoři nečekají žádné konflikty s policií. Na průvod hlavním městem přesto dohlíží několik desítek policistů, nad hlavami účastníků pochodu přeletává policejní vrtulník.

"Celou akci budeme monitorovat, pokud dojde k narušení pořádku, tak tam budou zástupci města, kteří budou moci demonstraci rozpustit," řekla odpoledne Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Počet policistů byl podle ní proti původním plánům mírně navýšen. "Jde o standardní bezpečnostní opatření. Žádné manévry nebo těžkooděnce nečekejte," řekla Miklíková.

Nezvdáme se, vzkazují aktivisté

Čtěte více: Antiradaristé zazpívají na demonstraci Riceové píseň

Po dnešní demonstraci chystá iniciativa podle Tamáše další kroky. Chtějí působit hlavně na poslance a senátory, kteří budou o osudu smlouvy přímo rozhodovat, a na lokální politiky.

"S tím, jak se budou blížit krajské volby, budeme ten tlak přesunovat víc a víc na regionální úroveň, protože to budou kandidáti do krajských voleb, kteří se budou ucházet o naše hlasy, a my budeme mít větší možnost našeho hlasu využít pro to, aby tady základna USA nestála," domnívá se Tamáš.

Zdroj:aktualne.cz

Riceová a Schwarzenberg podepisují smlouvu o radaru

O českých dějinách toho ví Condoleezza Riceová hodně. Napsala knihu na téma československo-sovětských vztahů.Autor: Ludvík Hradilek

 

Praha - Condoleeza Riceová je jedním z mála politiků, kteří strávili v blízkosti George Bushe obě jeho volební období od začátku do konce.

Nynější šéfka americké diplomacie je svou loajalitou k současnému prezidentovi pověstná. Všichni, kdo blíže sledovali dění v Bílém domě, tvrdí, že prezident na její slovo dá. Často si prý navzájem korigují své názory.

Mnohé je spojuje. Hluboká víra v Boha, fanouškovské nadšení pro americký fotbal, nekompromisní postoje k režimům, které považují USA za nepřátelské.

Nejprve působila v Bushových službách jako jeho poradkyně pro zahraniční politiku v době předvolební kampaně. Po vítězství ji pak prezident oficiálně jmenoval poradkyní pro národní bezpečnost.

Riceová a Schwarzenberg podepisují smlouvu o radaru
Návštěvu Riceové jsme sledovali online:
Schwarzenberg a Riceová podepsali smlouvu o radaru

S Bushem přišla, s Bushem odejde

Jde o prestižní post, který v minulosti zastávali například Henry Kissinger nebo Zbygniew Brzezinski.

Condoleezza Riceová přiletí do Prahy

Se šéfem. Během prvního volebního období G. W. Bushe zastávala Riceová funkci národního bezpečnostního poradce, ve druhém je ministryní zahraničí Bushovy administrativy. Autor: Reuters

 

Po druhém Bushově volebním vítězství v roce 2004 se přestěhovala do křesla ministryně zahraničí.

Riceová odejde z úřadu v lednu 2009 spolu s Bushem, to už je jisté. Podpis smlouvy o radaru je jedním z posledních důležitých počínů v její kariéře vrcholného politika.

Nikdy se sice nemá říkat nikdy, ale nic neukazuje na to, že by se čtyřiapadesátiletá rodačka z Birminghamu v Alabamě do nejvyšších amerických mocenských pater vrátila.

Už oznámila, že se chce vrátit tam, odkud do politiky přišla. Jako profesorka na vysokou školu. Už v minulosti působila coby děkanka na Stanfordské univerzitě.

Dvakrát druhá

Jako žena a Afroameričanka bořila v Americe tabu, ale vždy byla vlastně druhá. Stala se druhou ministryní zahraničí. Tou první byla Madeleine Albrightová.

Rovněž se stala "až" druhou osobou černé pleti v této funkci. Po svém předchůdci Colinu Powellovi.

Riceová však bude především spojována - stejně tak jako Bush a někteří další politici -  s válkou v Iráku. A v ní opakově potvrzovala, že prezidentovy názory stoprocentně sdílí.

Válku zdůvodňovala tím, že Saddám jednoho dne obnoví práce na jaderné bombě a pak už bude pozdě proti němu zasáhnout. "Lekce 11.září zní: Co tě ohrožuje, tím se zabývej včas," řekla v jednom interview.

Zasáhl otec Albrightové

Za postoj k Iráku ji Madeleine Albrightová tvrdě kritizovala. Pradoxně to byl právě Albrightové otec - československý emigrant Josef Korbel, kdo přitáhl zájem Riceové k zahraniční politice.

Zaujal ji přednáškami na téma Stalin a stalinismus tak, že vystudovala politologii. Naučila se rusky a stala se specialistkou na Sovětský svaz a Východní Evropu.

Tak vznikla i její kniha Nejisté spojenectví: Sovětský svaz a československá armáda 1948 - 1983. Není vyloučeno, že jako u řady amerických politiků a diplomatů se v budoucnu na pultech objeví i kniha jejích pamětí.

Riceová USA

Na jednáních v Pekingu.větší obrázekAutor: Reuters

 

Samotářka, která má ráda fotbal a klavír

V jednom je ale mezi americkými politiky "Condi" výjimečná. Je vyhlášenou samotářkou. Oba její rodiče už zemřeli, nikdy se neprovdala a má málo blízkých přátel. Bílý dům jí údajně tak trochu nahrazuje rodinu.

Jako fanynka amerického fotbalu kdysi chodila s fotbalistou týmu Denver Broncos, ale svatbou to neskončilo.

Riceová chtěla v mladých letech být i krasobruslařkou či klavíristkou. Obojího podle svvých slov zanechala, když poznala, že nemá výjimečný talent a nedostala by se nikdy vysoko.

V politice se jí to splnilo.

Zdroj:aktualne.cz

 

Tójako (Japonsko) - Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes varoval svého amerického kolegu George Bushe před případným umístěním základny s protiraketovými střelami v Litvě. Oba státníci, kteří se sešli na okraj třídenního summitu osmi průmyslových zemí světa (G8) v Japonsku, nepřekonali ani rozpory ohledně vlastního projektu, tedy včetně umístění radaru v Česku a raket v Polsku. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
Ruský prezident vyjádřil vážné znepokojení nad informacemi tisku o jednání Spojených států a Litvy o možném umístění základny s protiraketovými střelami (v této baltské zemi)," sdělil dnes AFP Medveděvův diplomatický poradce Sergej Prichoďko, který referoval o jednání obou prezidentů. "Pro Rusko je to zcela nepřijatelné," dodal.

Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová, která v úterý podepíše v Praze česko-americkou dohodu o radaru, stejně jako americký ministr obrany Robert Gates označili počátkem července Litvu za "dobrou alternativu" Polska pro umístění střel, pokud jednání s Varšavou selžou.

Jak nakonec jednání s Polskem dopadnou, není stále jasné. Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski se dnes odpoledne SELČ nečekaně setká ve Washingtonu s Riceovou, aby o obranném štítu dál hovořili.

Riceová během své nadcházející cesty do Evropy nemá na programu návštěvu Polska, které si stanovuje náročnější podmínky na umístění protiraketových střel, než jsou USA patrně ochotné přijmout. Podle amerických diplomatických zdrojů citovaných agenturou Reuters by ale byla ochotná provést změnu plánu, pokud by Varšava stihla ještě změnit postoj.

Rusko je již od počátku proti umístění radaru v Česku a střel v Polsku, což zdůvodňuje obavami z vlastního ohrožení. Zřízení sila v Litvě, která je Rusku ještě blíže než Polsko, se tudíž jeví jako ještě nepřijatelnější.

Litva byla v minulém století po desítky let součástí Sovětského svazu ovládaného Moskvou.

Medveděv během asi hodinového rozhovoru s Bushem vyjádřil také znepokojení nad "absencí opravdového pokroku" v americko-ruských rozhovorech o protiraketovém štítu. Rusko má podle Prichoďka pocit, že "dobré myšlenky (vyjádřené na dubnové schůzce Bushe a bývalého prezidenta Vladimira Putina v Soči) se neuskutečňují".

Ve snaze oslabit ruské námitky proti štítu nabídl Washington Moskvě možnost kontrol na základnách v Česku a Polsku a rámcovou spolupráci v protiraketové obraně. Praha ani Varšava se k tomu ovšem staví rezervovaně.

"Rusko hlavně nerozumí tomu, jak se princip transparentnosti bude uskutečňovat," podotkl Prichoďko s poukazem na případné inspekce a další údaje o činnosti základny dodávané Američany Rusům. Ruský diplomat dodal, že navzdory nedostatku pokroku ale cítí, že američtí vyjednávači mají zájem o pokračování dialogu.

Medveděv sdělil na tiskové konferenci novinářům, že se Rusko a USA shodují v otázkách týkajících se například Íránu a Severní Koreje. Oba tyto státy vyvolávají hlavně na Západě obavy svými jadernými ambicemi. Zatímco Pchjongjang již učinil první kroky k rozebrání svých jaderných zařízení, Teherán dal najevo, že svůj jaderný program nezastaví. Ruský prezident ujistil Bushe, že Moskva učiní, co je v jejích silách, aby pomohla vyřešit krizi kolem Íránu, a že čeká na signály z Teheránu.

Bush a Medveděv dnes usilovali podle agentury Reuters o udržování přátelské atmosféry. Medveděv Bushe oslovoval křestním jménem. Americký prezident prohlašoval o svém ruském protějšku, že je důvěryhodný.

"Věřím, že když mi něco říká, myslí to vážně," řekl Bush. "Zatímco v některých oblastech se neshodujeme, jsou také oblasti, ve kterých, jak vím, můžeme spolupracovat pro společné dobro," dodal. O podrobnostech neshod tak byli novináři odkázaní hlavně na Prichoďka, který je s nimi seznámil po konferenci.

Prichoďko již v neděli řekl, že posun není ani v otázce smlouvy START o snížení stavu strategických jaderných arzenálů. "Jsou zde stejně jako dosud prázdné návrhy v podobě transparenčních opatření, které vylučují kontrolu strategických raket a řady dalších složek dohody START," dodal. Vyjádřil ale naději, že se jednání odblokuje ještě před koncem mandátu George Bushe v Bílém domě, což by dovolilo dosáhnout shody do konce roku.

Kreml už dřív v souvislosti se sporem o umístění protiraketového štítu USA v Česku a Polsku pohrozil, že při špatné spolupráci USA je připraven od některých odzbrojovacích smluv upustit. Loni Moskva pozastavila plnění Smlouvy o konvenčních silách v Evropě (CFE). USA zase v roce 2001 odstoupily od smlouvy o nerozmisťování systémů protiraketové obrany (ABM) z roku 1972. Důvodem bylo, že jim údajně brání rozvíjet vlastní protiraketovou obranu.

Další kapitolou, kde vládne napětí mezi Ruskem a USA, je zvažované rozšíření NATO o Gruzii a Ukrajinu. Moskva je rovněž rozhodně proti.

 

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medveděv chce v pondělí na summitu G8 v Japonsku jednat s americkým protějškem Bushem o možnosti ruských kontrol v Česku a v Polsku, kde by měl vzniknout americký protiraketový štít. Dotknout se chce také dalšího osudu smlouvy START o snížení stavu strategických jaderných arzenálů, která má vypršet v roce 2009. Oznámil to dnes v Moskvě Medveděvův diplomatický poradce Sergej Prichoďko.

"Co se týče protiraketového štítu, naše pozice jsou dál rozdílné," řekl Prichoďko podle agentury AFP. Připomněl, že na dubnové rusko-americké schůzce v Soči ruská strana Bushovi sdělila své znepokojení.

"Uznal (Bush), že je podložené, a slíbil přijmout opatření ke zmírnění těchto obav," poznamenal Prichoďko. "Bohužel, na exekutivní úrovni jeho signál zanikl," dodal. "Doufáme, že připravovaná schůzka Medveděva s Bushem na summitu G8 v Tójaku poskytne americkým vyjednávačům nový impulz, aby reálně vzali na vědomí naše znepokojení," uvedl.

Ve snaze oslabit ruské námitky proti štítu nabídl Washington Moskvě možnost kontrol na základnách v Česku a Polsku a rámcovou spolupráci v protiraketové obraně. Moskva ale zatím nevidí v tomto směru pokrok. Česko ani Polsko totiž s možnými ruskými kontrolami nejsou zcela srozuměny.

Posun není ani v otázce smlouvy START o snížení stavu strategických jaderných arzenálů, řekl Prichoďko. "Jsou zde stejně jako dosud prázdné návrhy v podobě transparenčních opatření, které vylučují kontrolu strategických raket a řady dalších složek dohody START."

Věří ale, že situaci se podaří odblokovat ještě před koncem mandátu George Bushe v Bílém domě, což by dovolilo dosáhnout shody do konce roku.

Kreml už dřív v souvislosti se sporem o umístění protiraketového štítu USA v Česku a Polsku pohrozil, že při špatné spolupráci USA je připraven od některých odzbrojovacích smluv upustit. Loni Moskva pozastavila plnění Smlouvy o konvenčních silách v Evropě (CFE). USA zase v roce 2001 odstoupily od smlouvy o nerozmisťování systémů protiraketové obrany (ABM) z roku 1972. Důvodem bylo, že jim údajně brání rozvíjet vlastní protiraketovou obranu.

Právě otázku konvenčních zbraní v Evropě chce Medveděv při jednání s Bushem znovu zmínit, stejně jako zvažované rozšíření NATO o Gruzii a Ukrajinu, které Moskvu dráždí.

Výběr událostí kolem jednání o umístění amerického radaru v ČR

Praha - Výběr událostí kolem jednání o umístění americké radarové základny v ČR:

Červenec 2006 - Američtí experti si v ČR prohlédli tři lokality pro případné vybudování základny - vojenské prostory Boletice, Libavá a Brdy.

20. ledna 2007 - Premiér Mirek Topolánek oznámil, že Američané chtějí v ČR vybudovat pouze radarovou část, raketovou v Polsku.

25. ledna 2007 - USA požádaly o umístění radaru v Brdech.

17. března 2007 - Obyvatelé Trokavce na Rokycansku v obecním referendu tuto stavbu odmítli; později se odmítavě vyjádřili obyvatelé dalších obcí v okolí vojenského újezdu Brdy.

28. března 2007 - Česko oficiálně zahájilo jednání o základně.

Duben 2007 - Ruští představitelé se několikrát ostře vyjádřili proti záměru vybudovat v Evropě protiraketovou základnu USA.

3D animace k radaru

4. a 5. června 2007 - Prezident USA George Bush navštívil Prahu, kde jednal i o základně; řekl, že vyzve ruského prezidenta Vladimira Putina ke spolupráci.

7. června 2007 - Na summitu zemí skupiny G8 v Německu Putin navrhl, aby USA pro protiraketový deštník využily radarovou stanici Gabala v Ázerbájdžánu.

2. července 2007 - Po setkání s Putinem Bush uvedl, že komponenty systému by měly být umístěny ve střední Evropě.

3. července 2007 - Bezpečnostní rada vzala na vědomí rozhodnutí ministerstva obrany, které vybralo k finálnímu měření pro umístění radaru lokalitu u obce Míšov na Plzeňsku.

23. října 2007 - Americký ministr obrany Robert Gates po jednání s premiérem Topolánkem uvedl, že na amerických základnách v ČR a Polsku by mohli být ruští zástupci. Topolánek později řekl, že ruští inspektoři by mohli základnu občas kontrolovat, trvalou přítomnost ruských vojáků vyloučil. Premiér připustil ruské kontroly jen recipročně a se souhlasem vlády.

26. října 2007 - Poslanecká sněmovna odmítla návrh zákona o speciálním referendu k umístění americké radarové základny v ČR.

6. listopadu 2007 - Na základně v Česku by měl být přítomen český velitel se svým týmem, čeští vojáci by měli působit i v USA. Po jednání českých a amerických diplomatů to řekl náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

14. prosince 2007 - Kongres USA stanovil podmínky pro raketovou obranu v ČR a Polsku.

24. prosince 2007 - Rusko opakovaně pohrozilo odvetnými kroky proti americké protiraketové obraně.

17. ledna 2008 - Premiér Topolánek a šéf americké Agentury pro raketovou obranu (MDA) Henry Obering se mimo jiné shodli na tom, že protiraketová obrana USA se stane součástí systému NATO.

29. ledna 2008 - Zástupce ředitele MDA Patrick O’Reilly řekl, že USA na stavbu radaru v Česku vyčlenily 90 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun), které budou moci vydělat tuzemské firmy.

7. února 2008 - Česko se s USA dohodlo na tom, že ve smlouvě k radaru bude samostatná kapitola o propojení stanice s NATO.

27. února 2008 - Topolánek jednal o základně při své návštěvě USA s prezidentem Bushem; oba uvedli, že dohoda je na dosah.

3. dubna 2008 - Zástupci zemí NATO se na summitu v Bukurešti dohodli na podpoře projekt vybudování americké protiraketové obrany v Evropě; NATO počítá s jejím začleněním do vlastní protiraketové obrany.

6. dubna 2008 - Podle Putina by obavy Moskvy ze systému pomohla rozptýlit trvalá přítomnost ruských expertů v objektech. Návrh v podstatě okamžitě odmítli čeští i polští politici.

17. dubna 2008 - Objevily se spekulace, podle kterých Washington zjišťuje, zda by Česko kromě radaru nepřijalo také základnu s antiraketami.

28. dubna 2008 - Topolánek uvedl, že ČR a USA by měly obě smlouvy upravující umístění amerického radaru v Brdech podepsat v první dekádě června. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová však nakonec návštěvu ČR odložila.

28. dubna 2008 - Členové Greenpeace obsadili místo, kde má stát radar; 9. června vojáci kótu 718 vyklidili.

7. května 2008 - Opozice ve sněmovně neuspěla s požadavkem, aby vláda ukončila nebo přerušila jednání o radaru v ČR.

21. května 2008 - Vláda schválila hlavní česko-americkou smlouvu o vybudování radarové základny v Brdech. V druhém dokumentu, kterým je dohoda o podmínkách pobytu amerických vojáků (SOFA), zbývá vyřešit problém daní.

8. července 2008 - Podle dostupných informací by měla ministryně Riceová v Praze podepsat dohodu o radaru.

Autor: ČTK

Smlouva o pobytu amerických vojáků v ČR stále není dohodnuta

Praha - Spojené státy se s Českou republikou stále nedokázaly shodnout na důležitém dokumentu spojeném s fungováním případného radaru amerického protiraketového deštníku v českých Brdech. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová tak příští týden v Praze podepíše jen hlavní smlouvu umožňující, aby radar vůbec mohl vzniknout. Nevyřešená otázka zdanění amerického personálu na budoucí základně však zatím brání uzavření smlouvy o podmínkách pobytu Američanů v ČR, známé jako Status of Forces Agreement (SOFA).

"SOFA stále není dojednána. Otázka daní je poslední a jediný bod, který se řeší," řekl člen českého vyjednávacího týmu Radomír Jahoda, zástupce sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany. "Časový horizont si netroufám odhadnout. Jednání probíhají, vyměňujeme si návrhy a protinávrhy, hledá se pro všechny přijatelné řešení," dodal.

Podle informací ČTK se americká strana při jednáních snaží co nejvíce rozšířit skupinu osob, na kterou by se nevztahovaly české daňové zákony. Češi se s Američany na této otázce nemohou shodnout už několik týdnů.

Příští týden budou také čeští a američtí vyjednavači probírat poslední sporný bod rámcové dohody o vědecké a technické spolupráci, která by měla českým firmám a vědeckým institucím umožnit zapojit se do vývoje prvků celého systému protiraketové obrany. Ani tuto smlouvu, jejíž vznik vítá vědecká obec i podnikatelé, tak ale ministři ČR a USA svým podpisem v úterý zřejmě nestvrdí.

Smlouvy spojené se vznikem americké radarové základny na českém území ještě musí schválit český parlament a podepsat hlava státu. Radar, který podle průzkumů odmítá přibližně 70 procent české veřejnosti, se stal výrazným tématem politického boje a opoziční KSČM i ČSSD smlouvy odmítají schválit. Koaliční vláda Mirka Topolánka, jejíž někteří ministři projevují vůči radaru velkou skepsi, se tak při schvalování ve sněmovně bude zřejmě muset opírat o hlasy několika "přeběhlíků" z opozičních stran.

Autor: ČTK

 

Americký radar v Česku

Zdroj: Aktuálně.cz

Washington - Americké ministerstvo obrany zvažuje, že plánovanou stavbu protiraketové základny v Polsku a radaru v České republice odloží.

Nestihl by se tak původní termín pro dokončení, kterým je přibližně rok 2013.

Uvedla to dnes americká tisková agentura Associated Press (AP) s odvoláním na zdroje z Pentagonu.

Dále čtěte:

Experti z ministerstva podle AP dospěli k názoru, že systém není dostatečně vyzkoušený. Původně Pentagon ujišťoval americké kongresmany, že protiraketová obrana bude účinná.

Condoleezza Riceová

Condoleezza Riceová. Zdroj: Reuters

 

Nyní se kloní k dalším zkouškám.

Uvádí se to ve studii, kterou vypracoval uvnitř ministerstva odbor nazvaný Operational Test and Evaluation Directorate. Studie není určena veřejnosti, ale agentuře AP se podařilo dokument získat.

Není jasné, zda by to znamenalo také posunutí podpisu dohody mezi USA a Českou republikou o stavbě radaru v Brdech. Tu by měla podepsat během návštěvy Česka šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová. V Praze je očekávána 8. července.

Zatímco republikáni naléhají na rychlé vybudování protiraketového štítu, demokraté jsou k projektu skeptičtější.

To se odráží i v názorech prezidentských kandidátů. McCain je rozhodným stoupencem štítu, Obama poukazuje na jeho nevyzkoušenost.

Američanům se ale v poslední době komplikují rozhovory o umístění základny v Polsku. Varšava požaduje modernizaci své armády, obě strany se stále nemohou dohodnout.

Washington už tak dokonce začal zkoumat možnost postavit základnu s deseti raketami v sousední Litvě.

Zdroj:aktualne.cz

 


Smršť informací o radarové základně USA v Čechách.

 

Vždycky bylo docela vzrušující sledovat, co naši političtí koryfejové vyprodukovali ve svých mozkovnách. Člověk se tím docela dokázal - pravda, mnohdy poněkud masochisticky – pobavit, zpravidla o nic podstatného nešlo. Zda je ten či ona zkorumpovaný/á, zda je hloupý/á nebo chytrý/á, kdo a co za co dostane nebo může očekávat, komu co a jak pomůže a komu to naopak uškodí.

Nicméně – v posledních dnech vypukl skutečný ohňostroj oslnivých vyjádření ze strany vlády a struktur jí blízkých. Zpravidla v souvislosti s nešťastným americkým radarem (skoro mi ho už začíná být líto – to železné, nebo jaké monstrum samozřejmě za nic nemůže). Ale to, co ze sebe produkují výše zmínění, skutečně stojí za zaznamenání – stejně, jako byl zaznamenán projev Milouše Jakeše v Červeném Hrádku, jehož popularita (toho projevu) trhala rekordy. My, Češi se prostě rádi pobavíme – třeba i na vlastním pohřbu.

Tentokrát mne mimořádně zaujaly výlevy našeho pana prezidenta pro HN a také pana Jocha, takto ředitele jisté mimořádně významné instituce – Občanského institutu.

Pan doktor Joch se v MfD z 9.2.07 velmi radikálně podíval na problém radaru z hlediska mezinárodněpolitického – především ve vztahu Ruska k otázce radaru u nás a raket v Polsku. Nejprve jsme byli našimi představiteli ujišťováni, že Rusové své výhrady k základnám vůbec nemyslí vážně, vlastně nejspíš jen tak laškují a vedou silné řeči zaměřené na domácí politickou scénu. Když si prezident Putin a další oficiální ruští představitelé stále nechtějí dát pokoj a s varováním nepřestávají, přišel pan MUDr.Joch, přední odborník v oblasti mezinárodní politiky, na to, že prostě a pustě lžou. Jak je to jednoduché, tvrdí-li někdo něco, co se mi nelíbí a nehodí do krámu, označím ho prostě za lháře. A je to. Tentokrát si to odskákali Rusové, neboť oni přeci vědí, že těch pár raket v Polsku a jeden pitomý megaradar v Česku je přeci nemůže nijak ohrozit. Oni přece mají tisíce jaderných hlavic, s nimiž by si desítka „polských“ , přesněji, amerických raket v Polsku, samozřejmě nedokázalo poradit. Nechci tu něco takového zpochybňovat – a na rozdíl od pana Jocha se necítím být povolán k vykládání mezinárodní politiky ani bych si netroufl se vyjadřovat k čistě vojenským otázkám, jimž prostě nerozumím. (Koneckonců i mé vzdělání má k technice na hony daleko). Ale i já jsem slyšel, že radary lze použít na mnohem víc, než jen na to, aby z jejich pomocí byla přesně vypočítána dráha letících balistických střel...

Pan ředitel ctihodného Občanského institutu nám svým článkem v MfD ovšem sděluje další řadu jistě zcela nezpochybnitelných tvrzení. Pohrál si zřejmě s kalkulačkou a vypočítal, že v souladu se současným demografickým vývojem bude někdy kolem roku 2050 žít v Rusku necelých 90 milionů lidí – tedy vlastně méně, než v současném Německu. To by skoro evokovalo pocit, že bychom se toho Ruska vlastně už pak vůbec neměli proč bát – tedy, kdyby ovšem nedisponovalo těmi tisícovkami jaderných hlavic a navíc – v té době bude Rusko, podle pana Jocha, muslimskou zemí! Takže nás zřejmě pan Joch tak nějak nenápadně upozorňuje, že by se nějaký ten „zlotřilý“ stát mohl zničehonic objevit nám za humny. Když to tak domýšlím, ten radar by tedy byl nakonec docela na místě, je-li primárně určen k obraně před „darebáckými“ státy. Při předpokládaném dosahu tohoto zařízení by pak bylo hračkou monitorovat i území Francie, která v té době (jak jsem kdesi četl) bude také prý převážně muslimská.... I kdyby všechny tyto páně Jochovy vize byly správné, pak zase nějak nerozumím tomu, proč by vlastně Rusové lhali, pokud by tvrdili, že radar bude sledovat jejich území.

Také náš pan prezident v rozhovoru pro HN opět připomněl všem, kteří už pomalu zapomínali, svoji vševědoucnost a neomylnost. Podle něho je radar „lepší“ než rakety. Zajímavé – škoda, že to pan prezident blíže nevysvětlil. Z pozice technického analfabeta si dovolím (technici doufám prominou) jistou konstrukci: Jaký je rozdíl mezi radarem a antiraketou? Radar vysílá (snad elektromagnetické či jaké) vlny, které na letící balistickou raketu narazí, odrazí se od ní a z informací, které se tím získají je pak nějak možné vypočítat pravděpodobnou dráhu střely tak, aby jí bylo možno v ústrety vyslat antiraketu. Což je, vulgárně řečeno, v podstatě naprosto (taky) neškodná roura, naplněná pohonnou směsí, neobsahuje ani žádnou výbušninu (kromě té pohonné směsi), která do balistické rakety také – podobně jak ty vlny – narazí. A je po balistické raketě – tedy, když to vyjde, všechno se správně spočítá a ta jaderná střela zničehonic neprovede nějakou korekci letu, takže by jí antiraketa minula. Já tedy nevidím žádný zásadní rozdíl mezi radarem (jako zbraní) a antiraketou (jako zbraní) kromě toho, že bez radaru je antiraketa skutečně jen pouhou prakticky neškodnou a nepoužitelnou rourou, která když se s pomocí radaru nakonec aktivuje, je použitelná pouze jednorázově, kdežto radar funguje trvale – tedy do té doby, než jej případný protivník oslepí – tedy zničí, aby tak odsoudil ony antirakety k tomu zůstat navždy těmi neškodnými rourami naplněnými pohonnou směsí. (Samozřejmě nekalkuluji s tím, že by byly třeba antirakety vybaveny hlavicí s již podstatně méně neškodným obsahem).

Pan prezident se vůbec rozpovídal – tentokrát nám také sdělil, že neregistruje žádné ničení životního prostředí a v tomto směru udělal z redaktora HN úplného ignoranta, zvlášť když, patrně využívaje své autority prohlásil, že to, co tvrdí (p.Klaus) je pravda. V takovém případě by byl pan redaktor už extrémně opovážlivý, kdyby dále trval na tom, že to tak není. Obávám se, že panu prezidentovi už dlouhodobě zřejmě dobře neslouží zrak – již dávno nedokázal rozeznat „špinavé“ peníze a i některé jiné jeho názory – např. ten, že ekonomika musí předběhnout právo, dodnes nesou v naší zemi své ovoce.

Vůbec je pro silné nátury sledovat jednání našich čelných politiků a vojáků v souvislosti se základnou, případně při jednání s opozicí. Pan premiér se pustil do experimentů s mimikou, aby se nakonec svěřil, že jeho snem je jednou urazit všechny v poslanecké sněmovně. Paní ministryně obrany zase vytřela zrak vojenským odborníkům, když objevila novou kategorii zbraní – zbraně „ušlechtilé“ (radar) – asi něco jako ušlechtilí koně. Pan Pojar už odletěl do USA, aby se patrně konečně něco dozvěděl o zařízení, na něž už naše vláda neoficiálně Američanům kývla. Co na tom, že nevíme, co to je a co to umí (a co to může způsobit), vždyť jsou to spojenci a my chceme bezvízový styk.... Také naše generalita dělá divy. Naposledy pozvala novináře do Nepolis, aby jim ukázala radar. Patrně není vůbec důležité, že tenhle radar je úplně jiný, než ten, který by měl stát v Brdech. Radar jako radar, puška jako puška, balistická jaderná raketa jako rachejtle do ohňostroje.... Přítomné novináře jistě potěšilo, že traktorem se dá dojet až k plotu kolem radaru a že pan starosta Nepolis si radar pochvaluje, vůbec mu nevadí a že byl dokonce seznámen v rámci stavebního řízení s nějakou dokumentací (kterou však novinářům ukázat nelze, neb nejsou účastníky řízení). Pan starosta je nepochybně odborník na svém místě a z předložené technické dokumentace na první pohled poznal, že je ten radar úplně neškodný fotbalový míč.... Ani zde nezmiňuji roztomilé výroky pana ministra zahraničí. Třeba však uznat, že jednoho jsme již určitě dosáhli – získali jsme v zahraničí už nyní, dávno před tím, než se o radaru bude oficiálně rozhodovat, ten panem Topolánkem vytoužený prestiž. Jen nevím, zda v tom dobrém, nebo špatném....

A tak jsem zvědav, jaké další objevy v souvislosti s radarovou základnou ještě učiníme.

Zdroj:http://www.brdy-respublica.estranky.cz

 
 

 

Peaceland - státní znak

Peaceland - státní znak

Peaceland, kóta 718 — Místo, kde by mohla stát americká radarová základna, již nepatří České republice. Občané dnes shromáždění na kótě 718 schválili Deklaraci nezávislosti a vyhlásili na tomto místě nový stát Peaceland.

V příštích dnech zašlou hlavním českým ústavním činitelům oficiální dopis, ve kterém je budou  informovat o důvodech vzniku nového státu. Zároveň je vyzvou k ukončení jednání o radaru, neboť orgány České republiky již nedisponují pravomocemi nad území Peacelandu, kde měla radarová základna původně stát.

Důvodem k vytvoření samostatného státu se pro obyvatele Peacelandu stal zásadní rozpor mezi  představou jejich a české vlády o způsobu zajištění globální a tím i české bezpečnosti a zachování míru.  „Jsme přesvědčeni, že celý projekt Národní protiraketové obrany včetně umístění radarové základny na českém území s sebou nese závažná rizika, mezi kterými na čelném místě stojí porušení globální rovnováhy, zvýšení mezinárodního napětí a nové jaderné zbrojení. Nepovažujeme projekt protiraketové obrany za nástroj k vyřešení závažných problémů dnešního světa,“ řekl Jiří Tutter, výkonný ředitel Greenpeace a občan Peacelandu.

Dalším důvodem k vyhlášení Peacelandu byl ostrý nesouhlas s plánovaným využitím brdské krajiny. Zatímco vláda hodlá  velkou část zdejší mimořádně kvalitní přírody zalít betonem, obyvatelé Peacelandu ji chtějí chránit a těšit se z ní. Úcta k přírodě a ochrana všeho živého spojuje občany nového státu.

Občany Peacelandu se mohou stát všichni, kteří sdílejí stejné přesvědčení ve věci udržení mezinárodní bezpečnosti a nesouhlasí s výstavbou prvků americké protiraketové obrany na českém území. Občanství bude například automaticky nabídnuto všem, kteří se zúčastnili fotoblokády kóty 718. Lidé si mohou zažádat i o občanské průkazy. Někteří obyvatelé okolních brdských obcí již tak učinili. Peaceland má přesně vymezené a označené hranice, své vlastní státní symboly a naprostou suverenitu nad svým územím.

K vyhlášení nezávislého státu jsme se rozhodli po 36-ti denním veřejném protestu proti postupu české vlády ohledně zamýšleného umístění amerického radaru jako součásti americké National Missile Defense (NMD). Územní celistvost České republiky jsme se nerozhodli narušit nijak svévolně. Nikdy bychom k tomuto nestandardnímu kroku nepřistoupili, kdyby česká vláda nebyla lhostejná k rizikům, která pro mezinárodní bezpečnost z tohoto projektu vyplývají a arogantně neignorovala názor veřejnosti, která byla zatajováním probíhajících jednání zbavena svobodné volby,“ dodal Tutter.

Vyhlášení nezávislosti není recesí, bereme jej naprosto vážně, stejně jako jsou vážné důvody, které nás k takovému kroku vedou. V praxi to například znamená, že ke vstupu na území Peacelandu nepotřebuje nikdo víza, nicméně budeme dbát na to, aby zde nikdo nenosil zbraně. A to platí i pro české policejní a vojenské složky,“ řekl Jan Freidinger, rovněž občan Peacelandu, toho času též vedoucí radarového projektu Greenpeace.

Občané státu Peaceland cítí k České republice přátelství a sympatie. Doufají, že rozpory mezi nimi a českou vládou mohou být vzájemnou komunikací odstraněny a že v budoucnu oba státy opět splynou v jeden celek.

— Lenka Boráková
1  
2  
3  
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz