www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra:Legalizace marihuany

Soud: Marihuana je i lék


Podle Nejvyššího soudu nelze kriminalizovat pěstování marihuany pro léčebné účely

PRAHA Nejvyšší soud vyšel vstříc lidem, kteří pěstují a používají marihuanu pro léčebné účely.

Zrušil totiž pravomocný trest pro ženu z Nymburska, která podle svých slov pěstovala konopí jako lék na žaludeční vřed a bolavá chodidla. „Pěstování konopí setého není samo o sobě výrobou omamné látky,“ rozhodl soud. Verdikt padl 30. ledna, včera ho Nejvyšší soud zveřejnil na svém webu.

Policie zabavila ženě úrodu marihuany hned dvakrát. Poprvé v září 2005 a podruhé v červenci 2006. Dohromady šlo o 70 rostlin marihuany, ve kterých bylo přes 200 gramů účinné látky.

Žena sice odmítla, že by marihuanu používala jako drogu, ale policie ji začala stíhat a nymburský okresní a posléze i středočeský krajský soud ji uznaly vinnou. Roli v tom mohl sehrát i fakt, že syn odsouzené byl v minulosti za prodej marihuany trestán. Žena také jednu rostlinu věnovala sousedce, prý jako lék na její kožní chorobu.

Ani to Nejvyšší soud o její vině nepřesvědčilo - nenašly se totiž žádné skutečné důkazy, které by ženinu obhajobu vyvrátily. Oba nižší soudy podle názoru Nejvyššího soudu chybovaly, když nedokázaly přesně zjistit, k čemu žena konopí používala. „Případné úvahy o její spolupráci se synem, který prodával marihuanu... nemají oporu v učiněných skutkových zjištěních,“ míní soud.

Nejvyšší soud také chování ženy, jež pěstovala marihuanu jako lék, označil za „málo společensky nebezpečné“ a dodal, že „není namístě takové jednání kriminalizovat“.

Případ se nyní vrací na středočeský krajský soud, který musí o věci znovu rozhodnout. Soud by měl ženu viny zprostit, musí se totiž řídit doporučením Nejvyššího soudu. Podobně by měly postupovat soudy i v dalších případech.

Včerejší rozsudek není první svého druhu. Nejvyšší soud totiž velmi podobný verdikt vynesl loni v únoru. Nejvyšší soud sice tenkrát upozornil, že pěstování konopí je i nadále nezákonným jednáním (konopí je totiž na seznamu omamných látek), podle jeho názoru ovšem nelze automaticky ztotožňovat pěstování rostliny s výrobou drogy.

Zdroj: lidovky.cz

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz