www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra:Legalizace marihuany

Marihuana definitivně "změkla"

Za držení marihuany nebudou podle nového trestního zákona v budoucnu padat tak vysoké tresty jako dosud. Zákon rozlišuje marihuanu a ostatní drogy
Nový trestní kodex stanovuje, že za držení většího množství marihuany je nejvyšší trest odnětí svobody maximálně půl roku. Podle dřívějšího vyjádření ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila se také budou uplatňovat alternativní tresty, jako je třeba domácí vězení nebo obecně prospěšné práce.

Norma také přesně určuje, jaké množství drogy lze u sebe mít, aby ještě nešlo o trestný čin. Vlastnictví nejvýše dvaceti cigaret marihuany je tedy podle nového kodexu jen přestupek. Tudíž za něj hrozí jen pokuta. Podobné je to i s vlastnictvím pervitinu. Pouze pokuta však bude hrozit jen v případě, že policie najde u člověka maximálně půl gramu pervitinu.

Právě kolem drog proběhla v dolní komoře parlamentu jedna z nejbouřlivějších diskusí. S otázkou zmírnění trestů za držení drog měli problém nejen lidovci, ale i řada poslanců dalších stran. Nejvášnivějším zastáncem tvrdší represe vůči drogám byl lidovecký ministr a předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda. Ten se dokonce postavil proti rozlišování drog na měkké a tvrdé. "Chceme, aby právní úprava nelišila mezi měkkými a tvrdými drogami. To nechť provedou ve své praxi soudy svými rozhodnutími," uvedl před časem Svoboda.
Naopak nejliberálnější byli v tomto směru poslanci Strany zelených Kateřina Jacques a Ondřej Liška. Ti navrhovali netrestat pěstování a šíření marihuany a jejích produktů mezi osobami nad 18 let věku.
Množství drogy trestané pokutou
20 cigaret marihuany
3 rostliny konopí
25 kusů lysohlávek
0,8 gramu extáze
0,5 gramu pervitinu
0,5 gramu kokainu
0,3 gramu morfinu
0,2 gramu heroinu
0,005 gramu LSD

Zdroj: Lidové noviny, 12.11.2008
Žádné komentáře
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz