www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra:Legalizace marihuany

Za držení marihuany nebudou podle nového trestního zákona v budoucnu padat tak vysoké tresty jako dosud. Zákon rozlišuje marihuanu a ostatní drogy
30. října 2007

LONDÝN Marihuana není droga, tvrdí kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. Někdejší filmový svalovec v rozhovoru pro britské vydání magazínu GQ řekl, že nikdy narkotika neužíval. Připustil ale, že v 70. letech kouřil marihuanu, a v dokumentárním snímku Pumping Iron je zachycen, jak kouří jointa.

„Není to droga. Je to jen lupení,“ prohlásil rezolutně Schwarzenegger. „Mojí drogou bylo posilování svalů, věřte mi,“ dodal. V rozhovoru pro prosincové vydání magazínu bývalý kulturista odmítl odsoudil politiky, kteří se zdráhali odpovědět na otázky týkající se užívání drog.

„Co by vám bylo milejší? Politik, který bere drogy a nemluví o tom, ale dělá ta nejlepší rozhodnutí a přičiňuje se o zlepšování věcí? Nebo politik, který vyjmenuje veškeré drogy, které kdy okusil, ale jeho rozhodnutí jsou pro zemi špatná?“ cituje časopis kalifornského guvernéra.

„Politikovým úkolem je dělat to, co je pro lidi nejlepší, a zlepšovat zemi, ekonomiku, životní prostředí. Proč bych si měl dělat těžkou hlavu s tím, že nějaký politik bere každou noc prášky na spaní, pokud odvádí dobrou práci?“ dodal.

Schwarzenegger v témže rozhovoru označil bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, který odešel z úřadu v červnu, za jednoho z nejlepších vůdců v dějinách. Přiřadil k němu i někdejšího jihoafrického prezidenta Nelsona Mandelu, americké prezidenty Johna F. Kennedyho a Ronalda Reagana či sovětského vůdce Michaila Gorbačova.


Podle Nejvyššího soudu nelze kriminalizovat pěstování marihuany pro léčebné účely

PRAHA Nejvyšší soud vyšel vstříc lidem, kteří pěstují a používají marihuanu pro léčebné účely.

Zrušil totiž pravomocný trest pro ženu z Nymburska, která podle svých slov pěstovala konopí jako lék na žaludeční vřed a bolavá chodidla. „Pěstování konopí setého není samo o sobě výrobou omamné látky,“ rozhodl soud. Verdikt padl 30. ledna, včera ho Nejvyšší soud zveřejnil na svém webu.

Policie zabavila ženě úrodu marihuany hned dvakrát. Poprvé v září 2005 a podruhé v červenci 2006. Dohromady šlo o 70 rostlin marihuany, ve kterých bylo přes 200 gramů účinné látky.

Žena sice odmítla, že by marihuanu používala jako drogu, ale policie ji začala stíhat a nymburský okresní a posléze i středočeský krajský soud ji uznaly vinnou. Roli v tom mohl sehrát i fakt, že syn odsouzené byl v minulosti za prodej marihuany trestán. Žena také jednu rostlinu věnovala sousedce, prý jako lék na její kožní chorobu.

Ani to Nejvyšší soud o její vině nepřesvědčilo - nenašly se totiž žádné skutečné důkazy, které by ženinu obhajobu vyvrátily. Oba nižší soudy podle názoru Nejvyššího soudu chybovaly, když nedokázaly přesně zjistit, k čemu žena konopí používala. „Případné úvahy o její spolupráci se synem, který prodával marihuanu... nemají oporu v učiněných skutkových zjištěních,“ míní soud.

Nejvyšší soud také chování ženy, jež pěstovala marihuanu jako lék, označil za „málo společensky nebezpečné“ a dodal, že „není namístě takové jednání kriminalizovat“.

Případ se nyní vrací na středočeský krajský soud, který musí o věci znovu rozhodnout. Soud by měl ženu viny zprostit, musí se totiž řídit doporučením Nejvyššího soudu. Podobně by měly postupovat soudy i v dalších případech.

Včerejší rozsudek není první svého druhu. Nejvyšší soud totiž velmi podobný verdikt vynesl loni v únoru. Nejvyšší soud sice tenkrát upozornil, že pěstování konopí je i nadále nezákonným jednáním (konopí je totiž na seznamu omamných látek), podle jeho názoru ovšem nelze automaticky ztotožňovat pěstování rostliny s výrobou drogy.

Zdroj: lidovky.cz

 

Marihuana
(Foto: Reprofoto)
PRAHA 10. května 2008 | 
Několik stovek mladých lidí se dnes odpoledne sešlo u sochy svatého Václava na Václavském náměstí v Praze, aby společně demonstrovali za legalizaci marihuany. Vybavili se transparenty s charakteristickou siluetou konopného listu a nápisy "Je třeba legalizace" a "Voní hezky".
Atmosféru setkání skutečně dotvářela typická vůně "trávy", která se nad náměstím nesla. Čeští zastánci legalizace marihuany se počátkem května setkávají pravidelně - nyní již pojedenácté - v rámci celosvětové akce letos nazvané Global Marihuana March.

V minulých letech se akce zastánců legalizace marihuany konaly na Letné, kde je pravidelně navštěvovalo několik tisíc lidí. Nyní se na letenské pláni staví.Uvozovky dolníOrganizátoři doufají v přehodnocení postoje státu k různým drogám.Uvozovky horní

Letos budou z Václavského náměstí pochodovat přes Vinohrady do žižkovského parku na Parukářce, kde na třech hudebních scénách vystoupí řada kapel a dýdžejů.

Organizátoři protestní akce doufají v to, že novela trestního zákoníku, kterou projednává Poslanecká sněmovna, přehodnotí postoj státu k různým drogám.

Podle zastánců legalizace konopí by nové paragrafy měly rozlišovat mezi konopím a "tvrdými" drogami a zejména zrušit postih za pěstování a držení marihuany pro vlastní potřebu. Uvedli to na svých internetových stránkách www.legalizace.cz

Zdroj:lidovky.cz

 

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz