www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra:Kauza Kuřim u soudu

Soud odročil jednání s lékařkou z kauzy Kuřim

 

Brno - Znalci se nemohou shodnout, zda si mohla lékařka chlapců z kuřimské kauzy Milana Smékalová při preventivních prohlídkách dětí všimnout známek týrání. Zatímco při minulém soudním jednání uvedl znalec Michal Zelený, že děti v době prohlídky žádné jizvy mít nemusely, při dnešním líčení mu oponoval Ladislav Bařinka. Soud tak jednání odročil na neurčito, chce vyjádření dalšího odborníka.

 

Milaně Smékalové hrozí až tři roky vězení, státní zástupkyně navrhuje rok. Její případ je jednou z kauz spojených s kuřimským případem. Sama lékařka dnes uvedla, že jí není spojení s kauzou příjemné. Dál se ale s novináři nechtěla bavit. Obžalobu odmítá.

Bařinka ale tvrdí, že Smékalová musela zranění vidět. Stejný názor má i lékařka, která chlapce ošetřovala po přijetí do centra Klokánek loni v květnu. Bařinka navíc tvrdí, že Smékalová měla Ondřejovi při prohlídce v prosinci 2006 stáhnout i trenýrky. Pak by si všimla, že má ze zadečku zranění z léta, kdy mu tyrani vyřezali ze zadečku kus kůže.

U soudu dnes vypovídala kromě Bařinky i matka Ondřeje a Jakuba Klára Mauerová, která je obžalována z jejich týrání. Vinu Smékalové odmítla. Mimo jiné také uvedla, že s chlapci nebyla od září 2006 v kontaktu. Ondřeje pak měla v péči od konce roku 2006. Jakuba prý vyjma 14 dní v prosinci viděla až po odhalení týrání loni v květnu. "I pak jsem se musela Katky zeptat, jestli za ním smím do pokoje. Mluvit jsem s ním ale nemohla," uvedla. Právě její sestra Kateřina Mauerová, podle obžaloby jedna z tyranek, měla prý od září 2006 oba chlapce na starosti.

"Měli být s Katkou, já jsem je neměla vidět. V té době jsem se starala o Aničku a Katka mi vždycky řekla, co mám udělat. Nebyla jsem v pozici, abych rozhodovala, kdy se svými dětmi budu," uvedla Klára Mauerová. Kateřina psala chlapcům i omluvenky, Jakuba například pravidelně omlouvala z tělocviku.

Kateřina prý také Kláře po prázdninách 2006 zavolala, že plánovanou preventivní prohlídku chlapců u dětské lékařky bude potřeba posunout, protože "nejsou připraveni". Klára Mauerová pak skutečně prohlídky nechala přeložit. S Jakubem šla k lékařce v listopadu Kateřina Mauerová, s Ondřejem v prosinci jeho matka. Dnes uvedla, že si není vědoma toho, že by si Smékalová nějakých poranění všimla.

Před soud dnes předstoupila také Kateřina Mauerová, spolu se svou sestrou a dalšími čtyřmi lidmi je v jiném líčení obžalována z týrání. Stejně jako v hlavní kuřimské kauze dnes ale odmítla svědčit. Její svědectví by prý mohlo vést k trestnímu stíhání jí nebo blízkých osob. Soud vyslechl také otce dětí Radka Coufala a lékařku, která se o chlapce starala po jejich přijetí do centra Klokánek. Tam jsou chlapci už od loňského května. O jejich novém opatrovníkovi bude jiný samosoudce rozhodovat nejdříve v srpnu.

Autor: ČTK

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz