www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Extra:Kauza Kuřim u soudu

 

Lenka SmyčkováLenka Smyčková   

Barbora Škrlová

Je Barbora Škrlová herečka a manipulátorka? Žena, která se o ni půl roku starala, říká, že vláčet lidmi Barbora umívětší obrázekAutor: bon

Brno - Po dvouměsíční pauze před brněnským krajským soudem opět stanula šestice obžalovaných z kauzy Kuřim. Výslech potvrdil, že ať už stojí za týráním dětí cokoli, mnoho z obžalovaných i bezprostředních svědků kauzy sebou nechávalo krutě manipulovat.

Manipulaci celou svou rodinou potvrdila Martina Fahrnerová, která se svým manželem pomáhala před policií skrývat v Norsku jednu z obžalovaných - Barboru Škrlovou - pod jménem třináctiletého chlapce Adama Fahrnera.

„Zpočátku jsem to brala jako pomoc bližnímu. Jako když vám ve válce u dveří zaklepe partyzán. Dnes to vidím tak, že jsem se dostala do vleku událostí. Nechala jsem se vláčet," popsala u soudu Fahrnerová. Za manipulátorku označila právě Barboru Škrlovou.

Manipulátorkou je Škrlová i v posudku

Jako osobu, pro kterou je v životě důležitá lež a přetvářka, Škrlovou označil i znalecký posudek obžaloby. „Vymýšlí si příběhy a pak v nich hraje," tvrdí o třicátnici, která se během dvou let stihla vydávat za třináctiletou dívku Aničku i chlapce Adama.

 

 

Z Barbořina telefonního čísla také chodily textové zprávy na mobil Kláry Mauerové, která na základě těchto instrukcí týrala své dva vlastní syny.

Znalci potvrdili, že Klára Mauerová se stala obětí promyšlené manipulace. Psycholožka Miluše Hamplová v červenci u soudu mluvila až o vymývání mozku.

Že je matce možné mozek vymýt natolik, že začne týrat vlastní děti, potvrdil tehdy Aktuálně.cz i psychiatr a zároveň odborník na sekty Prokop Remeš.„Každý z nás je schopný udělat i ty nejhorší věci, o kterých slyšel. Je to záležitost prostředí, tlaku, situace," uvedl.

Fahrnerová: Bála jsem se, mám děti

vE ČTVRTEK o tom, co všechno byli schopni pod tlakem situace udělat, hovořili u soudu Martin a Helena Fahrnerovi. Aby pomohli skrýt se před médii a policií Barboře Škrlové, ze dne na den se sbalili a odjeli se třemi dětmi do Skandinávie.

 

Škrlová9

Škrlová po návratu z Norska ještě jako Adam Fahrnervětší obrázekAutor: Attila Racek

 

S Barborou tam žili půl roku. Nechali ji používat identitu jejich nejstaršího, mentálně postiženého syna Adama. Živili ji, šatili, platili kroužky jako dítěti. Podle Fahrnerové na všechno padlo nejméně sto padesát tisíc korun - vše, co měli na účtu.

Fahrner kvůli tomu skončil s prací v Česku a začal pracovat v Norsku. Po několika měsících života ve lži už Fahrnerové začaly docházet síly.

„Nejprve jsem myslela, že Barbora prostě jen potřebuje rodinné zázemí. Časem se mi už ale zdálo, že chtěla spíše prostřednictvím naší rodiny dosáhnout svých cílů," vypověděla.

Jak sledovala zprávy českých médií na internetu, začala se Škrlové bát. Spojila si, že také v Česku Barbora v rodině Kláry Mauerové žila jako dítě. A že ji možná manipulovala k týrání.

"Teď žila Barbora u nás a já mám také děti," naznačila Fahrnerová, z čeho měla strach. a Připustila si, že rodina vlastně vždy dělala to, co chce Barbora.

 

Soud v kauze Kuřim

Soudce Pavel Göth musel nechat na Škrlovou vyprcovat revizní posudekvětší obrázekAutor: Attila Racek

 

Vztahy se časem vygradovaly až tak, že Škrlová alias Adam ve škole, kterou v Norsku navštěvovala, udala Fahrnera, že ji jako otec týrá.

Kvůli přetrvávajícím psychickým potížím se Fahrnerovi dohodli, že Barboru umístí v zařízení podobném českým Klokánkům; Barboře se tu nelíbilo a odešla.

Policisté odchod vyhodnotili jako únos a Fahrnera zatkli. Půlroční norská „emigrace" skončila. Barboru Škrlovou policisté v lednu 2008 přivezli zpět do Česka, kde skončila ve vazbě.

Obhajoba: Je to lež

Verzi Barbory Škrlové jako manipulátorky ALE u soudu razantně odmítla další z obžalovaných Kateřina Mauerová.

Odmítá ji i Škrlové obhájce Richard Novák. tvrdí, že Škrlová je psychicky nemocná, navíc sama JE obětí týrání. Dokazoval to i v rámci vlastního znaleckého posudku, který vyzněl zcela opačně než posudek obžaloby.

Konečnou odpověď, zda je Škrlová šikovnou herečkou a manipulátorkou, nebo naopak psychicky nemocnou obětí manipulace, dostane soud možná už následující pondělí. Zazní před ním totiž revizní psychiatrický posudek na Škrlovou.

 

Zdroj: Aktalne.cz

 

Brno - Znalci se nemohou shodnout, zda si mohla lékařka chlapců z kuřimské kauzy Milana Smékalová při preventivních prohlídkách dětí všimnout známek týrání. Zatímco při minulém soudním jednání uvedl znalec Michal Zelený, že děti v době prohlídky žádné jizvy mít nemusely, při dnešním líčení mu oponoval Ladislav Bařinka. Soud tak jednání odročil na neurčito, chce vyjádření dalšího odborníka.

 

Milaně Smékalové hrozí až tři roky vězení, státní zástupkyně navrhuje rok. Její případ je jednou z kauz spojených s kuřimským případem. Sama lékařka dnes uvedla, že jí není spojení s kauzou příjemné. Dál se ale s novináři nechtěla bavit. Obžalobu odmítá.

Bařinka ale tvrdí, že Smékalová musela zranění vidět. Stejný názor má i lékařka, která chlapce ošetřovala po přijetí do centra Klokánek loni v květnu. Bařinka navíc tvrdí, že Smékalová měla Ondřejovi při prohlídce v prosinci 2006 stáhnout i trenýrky. Pak by si všimla, že má ze zadečku zranění z léta, kdy mu tyrani vyřezali ze zadečku kus kůže.

U soudu dnes vypovídala kromě Bařinky i matka Ondřeje a Jakuba Klára Mauerová, která je obžalována z jejich týrání. Vinu Smékalové odmítla. Mimo jiné také uvedla, že s chlapci nebyla od září 2006 v kontaktu. Ondřeje pak měla v péči od konce roku 2006. Jakuba prý vyjma 14 dní v prosinci viděla až po odhalení týrání loni v květnu. "I pak jsem se musela Katky zeptat, jestli za ním smím do pokoje. Mluvit jsem s ním ale nemohla," uvedla. Právě její sestra Kateřina Mauerová, podle obžaloby jedna z tyranek, měla prý od září 2006 oba chlapce na starosti.

"Měli být s Katkou, já jsem je neměla vidět. V té době jsem se starala o Aničku a Katka mi vždycky řekla, co mám udělat. Nebyla jsem v pozici, abych rozhodovala, kdy se svými dětmi budu," uvedla Klára Mauerová. Kateřina psala chlapcům i omluvenky, Jakuba například pravidelně omlouvala z tělocviku.

Kateřina prý také Kláře po prázdninách 2006 zavolala, že plánovanou preventivní prohlídku chlapců u dětské lékařky bude potřeba posunout, protože "nejsou připraveni". Klára Mauerová pak skutečně prohlídky nechala přeložit. S Jakubem šla k lékařce v listopadu Kateřina Mauerová, s Ondřejem v prosinci jeho matka. Dnes uvedla, že si není vědoma toho, že by si Smékalová nějakých poranění všimla.

Před soud dnes předstoupila také Kateřina Mauerová, spolu se svou sestrou a dalšími čtyřmi lidmi je v jiném líčení obžalována z týrání. Stejně jako v hlavní kuřimské kauze dnes ale odmítla svědčit. Její svědectví by prý mohlo vést k trestnímu stíhání jí nebo blízkých osob. Soud vyslechl také otce dětí Radka Coufala a lékařku, která se o chlapce starala po jejich přijetí do centra Klokánek. Tam jsou chlapci už od loňského května. O jejich novém opatrovníkovi bude jiný samosoudce rozhodovat nejdříve v srpnu.

Autor: ČTK

 

Brno - Hlavní části obžaloby v kuřimské kauze, kterou se ode dneška zabývá Krajský soud Brno.

Obžaloba byla státní zástupkyní Zuzanou Zámoravcovou podána na Kláru Mauerovou (31), Kateřinu Mauerovou (35), Hanu Bašovou (28), Jana Turka (32), Jana Škrlu (25) a Barboru Škrlovou (33).

 

Hlavní části obžaloby:

- prázdniny 2006

Klára Mauerová ve svém bytě v brněnské Krásného ulici každý den bila své děti Ondru a Jakuba rukou, vařečkou, přezkou, zavírala je v šatníku a na záchodě, zabraňovala jim ve styku s okolím.

 

- srpen 2006

Týrání chlapců v zapůjčené chatě ve Veverské Bítýšce na Brněnsku. Trvalo čtyři dny, pak následovala dvoudenní přestávka a následně pokračovalo týrání další čtyři dny.

Klára a Kateřina Mauerová držely v psích klecích, které zapůjčil Jan Turek, oba chlapce. Chlapci v nich mohli pobývat jen skrčení v kleče. Do přistavených mís v nich dělali tělesnou potřebu. Pod hrozbou fyzických trestů spolu nesměli komunikovat.

Matka je škrábala vidličkou, pálila cigaretou. Ženy hochy svazovaly švihadly, nutily je učit se vulgární texty nazpaměť. Neznalost textů se trestala. Děti byly bity několik hodin.

Klára přiměla Ondru, aby se sám pálil cigaretou, aby se řezal ostrým předmětem a dále aby bil bratra Jakuba.

Před Ondrou byla sehrána scénka s vykopaným hrobem, v níž mu bylo řečeno, že jeho bratr Jakub je mrtvý.

Jakub musel stát delší čas nehnutě na jednom místě. Kolem něj Kateřina vysypala mouku tak, aby byly vidět jeho šlápoty, pokud by se pohnul.

Barbora Škrlová alias Anička topila Ondru v lavoru s vodou, a to do chvíle, kdy se voda vylila vlivem toho, že se hoch bránil.

Klára Mauerová dostala od tajemného "pana doktora" za úkol vyříznout mu ze zadečku kus masa, který měl pak chlapec pozřít. Měla jí pomáhat Kateřina. Klára ale tento úkol nezvládla.

Přijíždí posila ve složení Jan Turek, Jan Škrla a Hana Bašová. Trojice má Kláře pomoci s převýchovou chlapců. Hochů byly dány na hlavu pytle. Muži je hrubě mlátili, pálili, hoši nekřičeli jen proto, že měli zalepená ústa. Ondrovi vyřezali z hýždě kus masa. Poraněné místo bylo opáleno. Týrání přihlíží Hana Bašová. Tvořila publikum. Dělala zvuky, aby vzbudila dojem, že jsou hoši sledováni dalšími osobami. Bašová měla tímto zvyšovat strach dětí.

 

- konec roku 2006.

Jakub je v brněnském centru pro děti a mládež Paprsek zavírán do tmavých místností.

 

- 26. března 2007

Jednání u opatrovnického soudu na Městském soudu v Brně. Cílem je získat Barboru Škrlovou alias Aničku do péče Kláry Mauerové. Klára se svojí sestrou Kateřinou uvádí při jednání smyšlené informace. Soud na jejich základě dal skutečně Aničku - údajného nalezence ze Vsetínska do péče Kláry Mauerové.

 

- leden až 7. květen 2007.

Klára Mauerová zavírá v pronajatém domě v Kuřimi na Brněnsku Ondru do komory pod schody. Chlapec je nahý svazován, spí na studené zemi, je ponižován, bit, potřebu koná do kbelíku, nedostává kvalitní stravu. Vše končí 7. května odhalením týrání a vyproštěním Ondry z komory pod schody.

Z kuřimského domu je odvážena zatčená Klára Mauerová na policii a kromě týraného Ondry i jeho bratr Jakub a údajná Anička. Děti jsou předány do krizového centra Klokánek v Brně.

Záchrana Ondry odstartuje vyšetřování, při němž se ukáže, že byl týrán i Jakub, a že Anička je dnes již třiatřicetiletá Škrlová.

Autor: ČTK

Soud začal posuzovat kuřimskou kauzu.

Před brněnský krajský soud v úterý ráno předstoupili obžalovaní v kuřimské kauze – jednom z nejzáhadnějších kriminálních případů české historie. Z týrání osmiletého Ondřeje Coufala a desetiletého Jakuba Mauera se zpovídají Klára a Kateřina Mauerovy, Hana Bašová, Jan Turek a Jan a Barbora Škrlovi.

Za týrání chlapců hrozí až 12 let vězení

foto

Matce chlapců Kláře Mauerové, jejich tetě Kateřině Mauerové, Haně Bašové, která s Klárou pracovala v brněnském zařízení pro děti Paprsek, a Janu Škrlovi, bratru Barbory Škrlové, hrozí až 12 let pobytu za mřížemi, protože podle žaloby týrali Ondru a Jakuba zvlášť surovým způsobem a po delší dobu.

Janu Turkovi a Barboře Škrlové hrozí jen osm let vězení, podle znění žaloby se totiž na týrání nepodíleli delší dobu.

17. 6. 2008 07:48 - 17. 6. 2008 11:59 Aktualizováno - BRNO

Soudce Pavel Göth na úvod jednání zamítl žádost advokátů a státní zástupkyně, aby líčení bylo neveřejné.

Podle státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové se všichni obvinění dopustili trestného činu týrání svěřené osoby, sestry Mauerové, Bašová a Škrla navíc čelí obvinění ze zbavení osobní svobody, Turek z ublížení na zdraví. Kateřina Mauerová se navíc podle obžaloby dopustila křivé výpovědi v případě falešné identity pro Škrlovou.

Státní zástupkyně v obžalobě vyjmenovala řadu otřesných skutků, které měla šestice na Ondřejovi a Jakubovi spáchat.

Klára Mauerová:. Klára Mauerová u soudufoto: Milan Vojtek

Začalo to bezdůvodným bitím

"Obviněná Klára Mauerová opakovaně bezdůvodně každý den bila své nezletilé děti Ondřeje Coufala a Jakuba Mauera rukou, vařečkou, řemenem a kovovou přezkou a rukou po zadku a zádech, nechávala je po delší dobu klečet a zavírala je do šatníku a na záchod, kde je nechávala spát na karimatce,“ uvedla žalobkyně a pokračovala popisem týrání, které se mělo odehrávat v srpnu roku 2006 na chatě ve Veverské Bitýšce.

"Nechávali chlapce celodenně v psích klecích... Chlapci tam museli vykonávat i potřebu do mís,“ četla státní zástupkyně z obžaloby, podle níž navíc matka své syny škrábala vidličkou, pálila cigaretou, strkala jim hlavu do lavoru s vodou, zatímco jim Kateřina držela ruce, aby se nebránili.

Chlapci se údajně museli sami pálit cigaretami a řezat nožem, museli jeden před druhým předstírat, že jsou mrtví,

Ondřejovi vyřezali maso z hýždí

Během pobytu na chatě se násilí na chlapcích ještě vystupňovalo. "Obviněná Klára Mauerová měla dle instrukcí Kateřiny Mauerové chlapce pálit, řezat a nezletilému Ondřejovi vyříznout ze zadečku kus masa, který měl sníst, což obviněná nezvládla. Poté přijeli na chatu obvinění Jan Turek a Jan Škrla, kteří nasadili chlapcům na hlavy plastové pytle, svázali je a nahé je bili do různých částí těla, řezali je a pálili na tříslech," uvádí se v obžalobě.

"Poté vyřezali kousek tkáně z pravé hýždě nezletilého Ondřeje a poraněné místo překryli rozsáhlou spáleninou, přičemž křik a nářek poškozených v průběhu děje tlumili přelepením úst lepicích páskou. Při tomto jednání drželi chlapce za přirození,“ pokračovala žalobkyně.

Týrat měla i Škrlová

"Obviněná Barbora Škrlová v jednom případě týrala nezletilého Ondřeje tím způsobem, že poté co ho vytáhla z úkrytu, kam se schoval, povalila ho na zem, ponořovala mu hlavu do lavoru naplněného vodou, až se Ondřej topil, protože nemohl dýchat a napil se vody. V tomto jednání přes jeho odpor pokračovala do chvíle, než se z lavoru vylila voda, a poté ho zavřela do skříně,“ uvedla žalobkyně.

Barbora Škrlová u soudu:. Barbora Škrlová u soudufoto: Právo

Škrlová prý navíc Ondřeje před Kateřinou Mauerovou lživě obviňovala z toho, že jí ubližuje, přestože věděla, že za to chlapce čeká tvrdý trest.

Klára Mauerová tuto událost před soudem potvrdila. Falešná Anička podle ní byla během osmidenního pobytu na chatě trestána "jen jako“, aby chlapci neměli pocit, že se jí nadržuje.

Škrlová v roli Aničky prý naučila Kláru vázat pouta chlapcům. Zahrála to tak, jako by vázala mašli na medvídkovi. Klára si myslela, že to zná z dob, kdy byly sama týrána.

 

Klára Mauerová se ke všemu přiznala

Klára Mauerová se rozhodla vypovídat. Přes slzy se jí hovořilo velmi těžko, ke všemu se však přiznala. "Nemohla jsem se chovat jako maminka. Děti jsem nebila z vlastní vůle, musela jsem to dělat podle instrukcí," řekla.

"Musela jsem Aničku hladit po intimních partiích, to pak byla vždycky veselá. Musela jsem ji hladit tři hodiny. Anička měla být těžce nemocná," doplnila.

Výpověď Kláry Mauerové přerušovaly vzlyky a pláč. Její slova odhalily neuvěřitelný příběh důmyslného psychického zpracovávání její sestrou Kateřinou a Barborou Škrlovou a neznámým "doktorem“. Cílem mělo být, aby Klára přijala Aničku za vlastní. Postupně ji prý zbavili možnosti jednat samostatně. Škrlová hrála nemocné dítě krátce před smrtí.

Anička měla být podle legendy týrána v norském dětském domově. Údajný "doktor" je neznámá osoba, která byla s Klárou v kontaktu jen prostřednictvím SMS a e-mailu. Pocházel prý z Ázerbájdžánu.

Chata jako výchovný ústav

Otec Barbory Škrlové, Josef Škrla, se v minulosti vydával za spolupracovníka ázerbájdžánského prezidenta. Klára Mauerová uvedla, že ji psychicky zničili, donutili ji, aby ve všem upřednostnila Aničku před svými syny. Pak je musela začít za všechno trestat.

Chata ve Veverské Bítýšce byla jako výchovný ústav. "Já jsem byla učitelka a kluci tam měli poslední možnost se napravit. Proto jsem je zavírala do klecí, tam spali, jedli i káleli. Všechno mělo své odůvodnění, bití, pálení. Vše se dělo podle instrukcí doktora," pokračovala Klára Mauerová v popisu událostí.

Jednání je veřejné, spis má šest tisíc stran

Proces začal v nepřítomnosti Hany Bašové, která svolila, aby soud začal bez ní. Žalobkyně i advokáti přednesli návrh na vyloučení veřejnosti, soud jim však nevyhověl. Detaily včetně osobních dat již byly beztak podle soudce zveřejněny, možné bude pouze neveřejné projednání určitých částí.

Soudní jednání jsou naplánována až do konce července, senát si vyhradil plných čtrnáct jednacích dnů, během kterých budou vyslechnuti všichni obžalovaní.

Před soud předstoupí sedm znalců, na šedesát svědků a budou také přečteny listinné důkazy ze spisu, který čítá více než 6000 stran. Jestli ale 30. července skutečně padne rozsudek, si zatím nikdo netroufá odhadnout.

Kromě mediálně známých Barbory Škrlové alias Aničky alias Adama a Kateřiny Mauerové, které již veřejnost zná z procesu ohledně útěku Škrlové z Klokánku, se tak představí i prozatím neznámí aktéři celého případu, zejména Hana Bašová, Jan Turek a Jan Škrla, o jejichž rolích v kauze není prozatím příliš jasno.

KDO JE KDO V KAUZE KUŘIM
KLÁRA MAUEROVÁ (31)
Matka Jakuba (10) a Ondřeje (8). Vedla dětské centrum Paprsek v Brně. Obviněná z týrání a zbavení svobody syna Ondřeje. Na jaře 2007 získala „Aničku“ u soudu do opatrovnictví, což později soud zrušil. Za své chování se synům veřejně omluvila. V časopise Týden uvedla, že ji k týrání navedl muž přezdívaný Doktor. Ukázalo se ale, že osoba pravděpodobně neexistovala, vytvořily ji Barbora Škrlová a sestra Kláry Kateřina. Klára Mauerová je ve vazbě. Hrozí jí 12 let vězení.
KATEŘINA MAUEROVÁ (34)
Sestra Kláry a teta týraných chlapců. Obviněná ze zbavení svobody a týrání. Odmítla vypovídat. Je ve vazbě. Hrozí jí 12 let vězení.
BARBORA ŠKRLOVÁ (33)
Absolventka JAMU se v posledních letech vydávala za třináctiletou Aničku, od podzimu loňského roku v Norsku za stejně starého Adama. Byla obviněná z týrání Ondřeje. V sektě se zřejmě měla stát božstvem. Je ve vazbě. Hrozí jí 8 let vězení.
JAN ŠKRLA (26)
Bratr Barbory. Student přírodovědy v Brně je podezřelý z týrání Ondřeje a Jakuba Mauerových. Hrozí mu 12 let vězení. Je na svobodě.
JOSEF ŠKRLA (58)
Invalidní důchodce a podnikatel přezdívaný Čan. Otec Barbory a Jana je údajným mozkem celého podvodu s falešnou identitou. Měl si vybudovat kolem sebe skupinku věrných, jejichž kořeny sahají do 80. let, kdy vedl skautský oddíl Mravenci. Ve svém učení vycházel z učení Hnutí Grálu. Mezi obviněnými není. Objevily se spekulace, že se skrývá v cizině.
HANA BAŠOVÁ, alias teta Nenci (28)
Spolupracovnice Kateřiny Mauerové a Barbory Škrlové z Paprsku. Týraný Ondřej – syn Kláry Mauerové – uvedl, že o jeho trýznění věděla. Byla z tohoto činu obviněna. Odmítla vypovídat a je na svobodě. Hrozí jí 12 let vězení.
JAN TUREK (31)
Kamarád Jana Škrly. Obviněn z týrání synů Kláry Mauerové. Sehnal pro ně psí klece. Hrozí mu 12 let vězení. Je na svobodě.

Otazníky kolem Škrly a "Doktora"

Okolo celého případu panují i nadále pochybnosti, zda policie obvinila skutečně všechny aktéry. Otazníky jsou zejména kolem osoby Josefa Škrly, otce Barbory Škrlové. Invalidní důchodce s údajnými kontakty na Střední Asii byl podle všeho duchovním vůdcem skupiny odštěpenců od Hnutí Grálu a podle mnohých tahal z pozadí za nitky celého případu.

Další záhadnou postavou je "Doktor“. Podle důvěryhodných informací měla právě tato dosud neodhalená postava udělovat rady a příkazy Kláře Mauerové, která pak podle těchto instrukcí trýznila své děti. Přestože bývá tato postava někdy ztotožňována s Barborou Škrlovou, podle zdroje blízkého vyšetřování tomu tak není. "V případu byly nařízeny odposlechy a z těch vyplývá, že Doktorem není nikdo z obžalované šestice,“ řekl zdroj Právu.

V jiném procesu začíná v úterý Městský soud v Brně projednávat také případ lékařky Mileny Smékalové. Hrozí jí až tři roky vězení za to, že údajně odhalila týrání chlapců, ale neinformovala o něm policii.

Zdroj:novinky.cz

 

Soud v kauze Kuřim

Se skloněnou hlavou poslouchá Klára Maurová obžalobu u Krajského soud v Brně. "Ano, teď už vím, že jsem ubližovala svým dětem," prohlásila během své obhajoby matka obou týraných chlapců Ondřeje a Jakuba.Autor: Attila Racek

Brno - Krajský soud v Brně od rána rozplétá jeden z nejsledovanějších a nejneuvěřitelnějších případů v historii české kriminality.

Pětice obžalovaných v případu týraných dětí známém jako kauza Kuřim senátu v čele se soudcem Pavlem Göthem vysvětluje, proč a jak týrali osmiletého Ondřeje a desetiletého Jakuba. Bratři museli týrání snášet téměř rok.

Jejich nejbližší je svazovali, zavírali do klecí, pálili, řezali i topili. To vše se záměrem vychovat poslušné a na rodině nezávislé jedince.

Na lavicích před soudcem sedí všichni obžalovaní kromě Hany Bašové - Nancy. Ta požádala o konání soudu v nepřítomnosti. Sestry Mauerovy i Barbora Škrlová se dívaly do země, Klára Mauerová plakala.

Maurerová: Souhlasím s obžalobou

Státní zástupkyně přečetla obžalobu, která je obviňuje z týraní dětí mnoha způsoby - pálení a řezání, dušení, topení a další. 

"Jako důsledek si chlapci nesou poruchy nálad, fóbie, poruchy spánku, vývojovou regresi, narušení psychického vývoje a deprivace s trvalými následky," uvedla žalobkyně Zámoravcová.

Jako první vysvětlovala své jednání matka obou chlapců jednatřicetiletá Klára Mauerová. Výpověď přerušovalo vzlykání. Její sestra Kateřina si dělala písemné poznámky.

"Z podstatné části zcela souhlasím s obžalobou. Ano, teď už vím, že jsem ubližovala svým dětem. Ale nikdy jsem jim ublížit nechtěla. Staly se hrozné věci, uvědomuji si to a nedokážu pochopit, jak jsem to mohla dopustit," zahájila Klára Mauerová svou obhajobu.

Šokující podrobnosti

Přednes obžaloby i výpověď týrající matky poslouchá se zájmem největší soudní síň krajského soudu. Je v ní asi třicet novinářů. Přede dveřmi čeká stejný počet fotografů a kameramanů.

Soud v kauze Kuřim

Předseda senátu Pavel Göth veřejnost nevyloučil, přestože to obžaloba i obhájci žádali.Autor: Attila Racek

 

Obžaloba i obhajoba sice požadovaly vyloučení veřejnosti, senát jí ale nevyhověl. Na veřejnost se tak vůbec poprvé dostanou kompletní informace o tom, co se dělo oběma chlapcům.

Už předčítání obžaloby šokovalo novináře i přítomnou veřejnost. Ani příslušníci justiční stráže neudrželi obvykle kamenné výrazy.

Chlapci byli svázaní v klecích

Klára Mauerová před soudem vypověděla, že s týráním svých chlapců začala v červenci 2006. Přiznala, že jim ubližovala, aby si uvědomili své nevhodné chování k "Aničce", kterou si chtěla osvojit.

Za Aničku se tehdy vydávala další obžalovaná Barbora Škrlová. Předstírala, že je Anna Järvinen z Norska. Dokonce mluvila norsky a v Norsku ji údajně týrali v dětském domově.

V září se měl konat v Brně opatrovnický soud. Pokud by se chlapci nepolepšili, Anička by v rodině nemohla zůstat.

Tak to alespoň Kláře vysvětlila její sestra Kateřina a tajemný "pan doktor" z Ázerbajdžánu, který se údajně vyznal v péči o týrané děti. Aničku měli týrat v dětském domově v Norsku.

Klára Mauerová přiznala, že děti v červenci bila rukou, vařečkou a řemenem.

Soud v kauze Kuřim

Barbora Škrlová se v roce 2006 vydávala za Aničku z Norska, kterou údajně chtěla Klára Mauerová adoptovat.Autor: Attila Racek

 

V srpnu jí "doktor" nabídl intenzívnější pomoc. Odvezli chlapce do chaty ve Veverské Bítýšce. Tam Ondřej s Jakubem spali v klecích pro psy, nazí a svázaní.

Všichni obžalovaní je pálili cigaretami, škrábali vidličkami, řezali nožem, topili je v lavóru s vodou.

Vlastní matce nesměli říkat mami. "Musela jsem se z matky stát pouhou vychovatelkou," vysvětluje Klára Mauerová.

Soudce se podivil, že to vše dokázala přes své pedagogické vzdělání. "Věřila jsem jim. Přesvědčilo mě i to, že už dříve mi pomohli s péčí o Aničku, která byla úspěšná. Navíc jsem měla důvěru ke své sestře Katce," řekla.

Zdroj:aktualně.cz

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz