www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Čtvrtek v plénu: klimatické změny

zaplavená vesnice ©EPA/GREENPEACE / VINAI DITHAJOHN

 

Podpora chudších oblastí v Evropě a diskuze o zajištění dodávek potravin a energie v souvislosti se změnou klimatu bylo hlavní téma plenárního zasedání ve čtvrtek. Poslanci odhlasovali usnesení a diskutovali také o širších dopadech klimatických změn. Na pořadu jednání se později objevilo hlasování o Tibetu, o Chorvatsku a o kulturním průmyslu v Evropě.

Usnesení o klimatických změnách, které odhlasovali europoslanci ve čtvrtek, uvádí že každoročně lze okolo 60,000 případů úmrtí postavit do přímé souvislosti s přírodními katastrofami, které souvisejí s klimatickými změnami. "Změna klimatu je problém, který se týká všech moderních společností," říká text dokumentu.
 
Předseda dočasného výboru pro klimatické změny, italský sociální demokrat Guido Sacconi, se proto ptal během svého vystoupení na plenárním zasedání: "Jak můžeme v Evropské unii pomoci zemím, které nemají tak velkou schopnost, aby se vypořádaly s důsledky globálního oteplovaní? Mnohé důsledky se již dostavily, někdy dokonce v ničivé podobě."
 
Požadoval také posílení výzkumu: "Pořád ještě toho nevíme dostatečně o dopadech globálního oteplování, což nám komplikuje dlouhodobé plánování politiky, která by předcházela nejhorším dopadům a pomohla nám přizpůsobit se nové situaci."
 
Komisař Dimas očekává dohodu v Kodani v roce 2009
 
Eurokomisař Stavros Dimas, který má na starost politiku životního prostředí, řekl že doufá v docílení dohody o emisích na konferenci v Kodani v roce 2009. Dodal, že klimatické změny se podepisují na těch nejchudších. "I když se sami na tom skoro nepodílejí, nesou největší břímě klimatických změn." Mnoho europoslanců se k tomuto názoru připojilo a požadovali vytvoření hmotné pomoci pro tyto nejchudší země.
 
V odhlasovaném usnesení požadují poslanci dále posílení financování výzkumu klimatických změn, podporu pro chudší oblasti v Evropě a také v rozvojových zemích, zajištění dodávek potravin a energie, přístup ke zdrojům vody a ochranu jejich zdrojů a nakonec také opatření, která by posílila systémy zdravotní péče. Tím má být zajištěno, aby zdravotnictví bylo připraveno se vypořádat s dopady klimatických změn.
 
Poslanci poté o klimatických změnách diskutovali. Polský konzervativní poslanec Jerzy Buzek například řekl, že "celý svět se musí zapojit do boje s klimatickými změnami" a že "předcházení klimatických problémů je daleko levnější než řešení následků". Řecká sociálně demokratická poslankyně Katerina Batzeli upozornila na to, že již nezbývá mnoho času na váhání: "Dostali jsme se na úplný pokraj udržitelnosti (...) kritický vývoj klimatu je také krizí pro hospodářství."
 
Tibet a kulturní průmysl
 
Později poslanci odhlasovali usnesení o Tibetu a odsoudili zásah čínských úřadů proti obyvatelům Tibetu. Požadují rovněž veřejné prošetření nedávných vojenských zásahů proti protestujícím Tibeťanům. Europoslanci vyzvali členské země EU aby daly jasně najevo svůj postoj k účasti na Olympijských hrách v Pekingu.  
 
Další odhlasovaná usnesení se týkala finanční podpory pro Maltu a Portugalsko, kulturního průmyslu v Evropě a hodnotící zprávy o Chorvatsku.

OdkazOdkaz: 20080407STO25870

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz