www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Češky berou pilulku proti početí, před HIV se nechrání

Praha - Hormonální antikoncepci si oblíbily především ženy v Praze. Oproti tomu nejméně pilulkám věří ženy ve Středočeském, Plzeňském kraji a na Vysočině.

 

Proti AIDS

větší obrázekAutor: Reuters

 | mch

 

Z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že celkem přes 70 procent žen v hlavním městě se chrání před nechtěným početím hormonální nebo nitroděložní antikoncepcí. Ve středních Čechách a v okolí Plzně jen necelých 47 procent žen.

Odborníci ale varují: dívky se chrání antikoncepcí před početím, ovšem zapomínají na ochranu proti viru HIV. A nejvíce případů nakažených se objevuje právě ve Středočeském kraji a hlavním městě. Nejméně pak na Vysočině a v Pardubickém kraji.

O tom svědčí nejnovější čísla o počtu nakažených. Jen v červenci testy odhalily dvacet jedna HIV nakažených, z toho osm lidí bylo právě v Praze. Oproti tomu na Vysočině a v Pardubickém kraji se v tomto měsíci nenakazil podle statistik nikdo.

Navíc za první půlrok letošního roku přišli lékaři na nových 78 případů, což je o 21 více než ve stejném období v loňském roce.

Čtěte více: Kriminalizace homosexuality nahrává šíření viru HIV

A ředitel Domu světla Miroslav Hlavatý upozorňuje, že minimálně čtvrtina pozitivních osob o své nemoci neví a přenáší ji dál.

Ministerstvo chystá kampaň

Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) proto chystá na příští rok celonárodní kampaň, která má oslovit širší veřejnost, především mládež.

"Budeme se snažit oslovit především mladou generaci, která se zdá ztrácí obavy z této nevyléčitelné nemoci," dodává.

Alarmující je podle ní přetrvávající trend "omládnutí" skupiny HIV pozitivních osob: tímto virem se u nás nejčastěji nakazí ženy ve věku od 20 do 24 let a muži ve věku od 25 do 29 let.

 

Dům světla v pražském Karlíně

Dům světla v pražském Karlíněvětší obrázekAutor: Jiří Bačák

 

Ministerstvo chce také dát více peněz na prevenci. Hlavní preventivní aktivitou by mělo být především bezplatné testování, protože zabrání nevědomému šíření infekce.

Češky jsou unikát

Přesto považují české ženy za nejlepší antikoncepci i nadále pilulku, která ženu před nákazou rozhodně neochranní. Hormonální antikoncepci užívá 40 procent žen a pouze třináct procent se chrání kondomem. Vyplývá to ze zatím posledního průzkumu Evropské společnosti pro antikoncepci (ESC).

Čtěte více: Průzkum: V antikoncepci jsou Češky světový unikát

Obecně lze konstatovat, že názory českých žen na antikoncepci patří k nejliberálnějším na světě. Za přirozenou součást sexuálního života a metodu plánování rodiny ji považuje 91 procent žen. Naopak pouze jedno procento Češek je zcela proti jakékoliv antikoncepci.

Sexuolog Petr Weiss tvrdí, že tento postoj k antikoncepci nenajdeme nikde jinde na světě. "Pomineme-li Holandsko, tak takto liberální postoje jsou opravdu jen v Čechách," řekl před časem . 

Žádné komentáře
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz