www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Česko a USA dospěly k dohodě o radaru

Česko a USA dospěly k dohodě o radaru

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (vpravo) na summitu NATO hovoří s italským premiérem Romandem Prodim (uprostřed) a lucemburským šéfem diplomacie Jeanem Asselbornem. foto: Benoit Doppagne, Reuters

ČR a USA ve čtvrtek oznámily, že se dohodly na hlavní smlouvě o možném umístění amerického protiraketového radaru na českém území. Na okraj summitu Severoatlantické aliance to ve čtvrtek v Bukurešti oznámil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Dohoda má být podepsána počátkem května.

3. 4. 2008 11:59 - 3. 4. 2008 13:18 Aktualizováno - BUKUREŠŤ

Smlouvu má podle Schwarzenberga přijet do Prahy podepsat ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová. Podle ministra zahraničí budou podepsány obě smlouvy o umístění radaru.

Kromě hlavní smlouvy o umístění radaru bude současně podepsána i smlouva NATO SOFA upravující právně pozici zahraničních vojáků, kteří budou na základně sloužit. Zatímco hlavní už byla připravena, ve smlouvě NATO SOFA se upravovaly do poslední chvíle sporné podrobnosti.

NATO podpoří systém protiraketové obrany ve střední Evropě

NATO plně podpoří americké plány na vybudování systému protiraketové obrany ve střední Evropě, jehož součástí je i radar v ČR. S odvoláním na nejmenovaného vysokého představitele americké administrativy o tom informovaly agentury AP a Reuters.

NATO potvrdí zvyšující se hrozbu šíření balistických raket ve světě. V závěrech summitu Severoatlantické aliance v Bukurešti proto bude podle amerického diplomata figurovat mimo jiné uznání, že plánovaný radar v ČR a základna v Polsku, kde by mělo být umístěno silo s desítkou antiraket, představuje příspěvek k ochraně spojenců.

NATO by si rovněž mělo dát za cíl vypracovat do dalšího summitu, který se uskuteční příští rok, varianty takového protiraketového aliančního systému, který by pokrýval celé území členů NATO. Americký systém totiž podle analýz nepokrývá například část jihovýchodní Evropy.

Aliance také společně vyzve Rusko, aby se vzdalo svých námitek vůči obrannému protiraketovému systému.

Moskva odmítá argument, že štít má chránit USA před případným útokem ze stran "darebáckých" státních režimů, jako je íránský či severokorejských. Rusko České republice a Polsku pohrozilo, že na ně namíří své rakety.

Moskva a Washington však v poslední době avizovaly blížící se kompromisní dohodu.

Výhrady k systému měli také někteří členové NATO, včetně Slovenska. V Bukurešti prý ale nakonec slovenská delegace proti štítu nevystoupila.

Pozemní radar USA v Brdech
- do ČR má být přemístěn modernizovaný radar z Marshallových ostrovů
- je schopen sledovat a rozeznat velmi malé objekty na vzdálenost až několika tisíc kilometrů; efektivní praktický dosah 2058 km, teoretický dosah 4000 až 6700 km
- zaměřuje střely ve střední části letu s využitím přesně cíleného paprsku; paprsek vždy míří vzhůru v minimálním úhlu dva stupně
- vyžaduje vytvoření bezletové zóny, která by významně nepřesáhla hranice již existující bezletové zóny nad vojenskými újezdy
- napájí se elektřinou z běžné sítě nebo z naftového agregátu
- rozloha základny by měla být asi 30 hektarů, měla by na ní být kasárna, administrativní budova a technické zabezpečení.
- k zajištění provozu je podle české vlády potřeba přibližně 200 osob; provozní obsluha radaru čítá asi 60 osob.
- radar by měl být spouštěn jen při zkouškách a reálných hrozbách

 

                                                                                                                                        Zdroj:Seznam.cz

Žádné komentáře
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz