www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Bush odmítl zakázat kruté výslechy. Kvůli terorismu

Washington - Americký prezident George Bush v sobotu vetoval zákon, který by CIA zakázal využívání kontroverzních metod při výslechu. Mezi takové patří například vyvolání pocitu tonutí nebo předstírání popravy.

Podle prezidenta se jedná o jedny z nejúčinějších nástrojů v boji proti terorismu. "Pro Kongres není vhodná doba na to, aby opouštěl praktiky, které prokázaly svou účinnost při udržování Ameriky v bezpečí," zdůvodnil své rozhodnutí.

Zákon schválili zákonodárci v únoru a vymezili v něm pro CIA celkem 19 způsobů výslechu. Nechybí mezi nimi ani elektrické šoky nebo používání psů.

Ke kontroverzním technikám patří i waterboarding, při kterém je vyslýchaný připoután k šikmé dřevěné desce hlavou dolů a na igelit přetažený přes hlavu mu vyšetřovatelé lijí vodu. Vyvolávají tak u něj dojem tonutí.

Organizace na ochranu lidských práv to považují za mučení.

Podle ředitele CIA Michaela Haydena použila organizace tuto techniku po útocích na Světové obchodní centrum v září 2001. Metodu prý ale před dvěma lety nakonec zakázal.

Prezidentské veto se nyní bude snažit přehlasovat Kongres. Podle agentur to ale bude těžké.

Demokraté totiž zřejmě neseženou dostatek hlasů. Demokratický senátor Edward Kennedy už prezidentovo veto odsoudil.

"Pokud Kongres veto nepřehlasuje, vstoupí tento případ do dějin jako zjevné porušení vlády práva a vážné poškození dobrého jména Ameriky v očích celého světa," dodal.

                                                                                                                     Zdoj: aktualně.cz

 

Žádné komentáře
 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz