www.jantomes.mistecko.cz

Tyto stránky tu jsou pro výstrahu... Pokračování stránek www.jantomes.estranky.cz

Články z webů...

Boj s rakovinou pokračuje

Rakovinové buňky

Rakovina je nadále velkou zdravotní hrozbou

Ve středu 9. dubna se budou europoslanci zabývat otázkou boje s rakovinou v Evropě, například hledáním společných postupů při preventivní kontrole pacientů a metod léčby. V současné době existují v Evropě velké rozdíly ohledně léčby rakoviny. Hlavní riziko představuje rakovina plic, zažívacího ústrojí a prsou. Dvoudenního plenárního zasedání se také zúčastní budoucí komisařka pro zdraví Androula Vassiliou z Kypru. Nahradí svého kolegu, který nedávno vstoupil do nové kyperské vlády.

Aktuální statistiky poukazují na výrazně zvýšenou úmrtnost na rakovinu v deseti nových členských zemích Evropské unie ze střední a východní Evropy. Riziko pro pacienty je pro všechny obyvatelé EU zhruba stejné, onemocnět na rakovinu hrozí každému třetímu občanovi. S postupujícím věkem toto riziko dále narůstá.
 
Okolo 8% případů rakoviny souvisí s vlivem karcinogenních látek na pracovišti a 25% všech úmrtí na rakovinu lze dát do přímé souvislosti s kouřením. Současné slovinské předsednictví věnuje boji s rakovinou velkou pozornost. Europoslanci odhlasovali v lednu usnesení o boji s rakovinou v rámci rozšířené EU.
 
Jak lze rakovině předcházet
 
Britská liberální poslankyně Liz Lynne založila sdružení europoslanců proti rakovině. Je přesvědčena, že mnoho případům rakoviny lze v Evropě předejít vhodnější péčí, pravidelnou prevencí a výměnou zkušeností v oblasti léčby rakoviny. Požaduje zavedení celoevropských směrnic pro sdílení nejlepších zkušeností.
 
Jeden z druhů rakoviny, který podle údajů Světové zdravotní organizace v posledních letech stoupá, je rakovina prsou. Na toto téma říká irská poslankyně Avril Doyle z ELS-ED, že ve většině případů lze rakovině prsou předejít. "Musíme začlenit do léčby nejnovější vědecké poznatky. V období, kdy rakovina prsou nabírá epidemických rozměrů, nelze ignorovat spojitost mezi výskytem tohoto druhu rakoviny a určitými chemickými látkami."
 
Usnesení Parlamentu požaduje zvýšení podílu obyvatel, kteří pravidelně podstupují preventivní prohlídky, o nejméně 50% do roku 2018. Poslanci také požadují snížení výskytu karcinogenních látek na pracovišti a založení pracovní skupiny zaměřené na rakovinu.
 
Sledujte rozpravu v přímém přenosu s tlumočením do češtiny ve středu od 15,00h.   

OdkazOdkaz: 20080407STO25818

 
Sněhová digitální koulovačka :) <

 

 

NAVRCHOLU.cz